soacra mea a fost depistata cu un mezoteliom pleural

11-12-2008
Pop L
Nu este medic/terapeut
Pop L
In luna iunie, soacra mea a fost depistata cu un mezoteliom pleural. De fapt, nici acum nu se stie cu exactitate unde este cancerul. A facut bleomicin direct in plaman de doua ori. In luna septembrie simtindu-se foarte rau, a intrat pe citostatice. Dupa trei serii, a facut ocluzie intestinala si a fost necesara o operatie. Dupa ce a reluat citostaticile, a facut o ascita abdominala iar dupa examenul CT i-a rezultat un adenocarcinom peritonial. In tot acest timp, dintr-o femeie foarte inteligenta (stie ce are), nu te mai poti intelege cu ea, are o exprimare greoaie. Acum a inceput tratamentul cu alimta, dar nu vad nicio imbunatatire, ci dimpotriva (voma, lipsa poftei de mancare). Am uitat sa va spun ca in aceasta perioada a slabit 25 de kg. Credeti ca se mai poate face ceva, sau credeti ca ar trebui sa nu o mai stresam cu tot felul de regimuri alimentare. Vrem sa o ridicam sa se mai miste, dar spune ca o dor picioarele. Nu mai stim cum sa ne comportam.
4 comentarii
0
12-12-2008, ora 16:58
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Offf...nu stiu ce sa-ti zic pt ca nu cunosc starea ei.E o situatie foarte delicata si stresanta pt voi si pt ea.Sa va dea Dumnezeu putere sa rezistati.Sanatate multa!
0
15-12-2008, ora 11:32
Pop L
Nu este medic/terapeut
Pop L
morena 1r, multumesc mult pentru raspuns si incurajari. In ultimele zile, starea ei s-a degradat considerabi: nu mai mananca deloc (numai glucoza), vomita permanent si de 20 de ori pe zi, nu mai doarme deloc si cred ca are dureri mari. Astazi doctorul ne-a spus sa-i aplicam plasturi cu morfina. Cum sa-i spunem (are perioade cand este constienta), sa vrea sa primeasca preotul. Suna dur, dar credeti ca ar trebui sa ne "pregatim"? Nu stiu cu cine sa ma sfatuiesc; toti din casa sunt innebuniti si terminati de oboseala si de durere
0
18-12-2008, ora 01:39
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Darga mea, nu suna deloc dur ci doar...realist...:-(.Tineti-va firea si inceracati sa fiti tari pt ca e o incercare la care va supune viata.Nu o ajutati nici pe ea si nici pe voi daca va mai imbolnaviti si voi.Cred ca santeti indurerati si stiu ca e usor sa dai sfaturi de pe margine, dar ce am incercat eu sa va spun e tot ceva real.Aveti grija de voi pt ca, din ce spui tu, pt ea nu mai puteti face nimic :-((.
0
30-12-2008, ora 12:04
Pop L
Nu este medic/terapeut
Pop L
Multumesc Morena, intre timp soacra mea a murit. Am inmormantat-o a doua zi de Craciun. Doresc sanatate tuturor celor ce au nevoie!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Mezoteliomul pleural malign

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: