soacra o problema

30-11-2009
M.M
Nu este medic/terapeut
M.M
Buna ziua!m-am incurajat intrand pe acest forum pt a discuta problemele mele din cuplu sper sa nu va plictisesc si astept cat mai multe sfaturi si pareri sincer nici nu stiu cum sa incep am 20 de ani l-am cunoscut pe actualul prieten pe net dupa discutii nenumarate timp de 1 luna si ceva ne-am intalnit, eu locuiam in bucuresti si el in alt oras toate bune si frumoase pana ce relatia noastra a evoluat eu lucram ca vanzatoare la un magazin si locuiam la matusa mea in bucuresti (parinti mei sau mutat undeva in provincie)din ce in ce ne era tot mai greu sa ne vedem foarte rar deoarece el venea in bucuresti cand era de servici (totusi lucra 24 cu 72)si petreceam putin timp impreuna intr-un final am decis sa ma mut la el unde sta cu chirie in orasul acela (sperand ca osa reusim sa faca un imprumut pentru casa )asta insemnand sa renunt la serviciul din buc si la sora mea pe care tot eu o intretineam la liceu in clasa a 9a lasand-o in grija matusii mele.m-am mutat aici la el fiind orasul mic inca nu mi-am gasit ceva de munka si ne descurcam un pic mai greu dar problema nu e asta problema consider eu ca este mama lui la inceput nu ma acceptat deloc ca eu nu am liceul terminat(mentionez ca am terminat scoala profesionala pt ca nu am avut posibilitati de a merge mai departe cu scoala)ca nu sunt de el si tot felul de discutii care ma dor foarte tare el a discutat de multe ori cu ea sa ma lase in pace sa nu ma mai jigneasca pt ca el traieste cu mn a trecut perioada in care ma tot jignea soacra mea si totusi sa schimbat brusc intr-o seara am discutat cu ea si iam spus ca am si eu problemele mele(sora mea este bolnava mama are pneumonie si probleme cu inima tata este operat isi face nevoile intr-o punga printr-un aparat pus pe burta am o situatie. nu una buna de aceea ma aflam si in bucuresti sa sper sa imi pot ajuta familia atat cat puteam si eu)de cand am discutat problemele astea cu soacra mea sa schimbat in bine sau in rau nu stiu...ca akum de cate ori e plecat la servici al meu ea imi spune ca ar fi mai bn sa ma intorc in bucuresti sa-mi caut de munca sa ma mut inapoi la matusimea sa o ajut pe sormea cu scoala el nu stie ca ea imi spune astfel de lucruri dar asta inseamna sa renunt la el sa renunt la posibilitatea de a ne face o familie impreuna sa ne vedem din nou rar si chiar nu stiu ce sa fac aici nu am pe nimeni sa vb problemele mele doar pe el si cateodata chiar nu stiu ce sa mai discut cu el pt ca e stresat ca nu avem casa noastra ca stam cu chirie ca daka ne bagam in imprumut va fi greu si mai ales ca maicasa mai face si cearta ca nui comvine cate ceva el a devenit capul familiei in casa si mie foarte greu cand vad ca el are grija de tot in casa(chirie mancare lumina etc maikasa locuieste cu noi dar nu mai contribuie cu nk in casa)dupa una si alta mai are si o bunica in provincie (care are casa ei dar nu vrem sa ne mutam akolo pt ca nam avea un servici in provincie)si aceasta bunica a venit aku cu ideea ca ea vrea televizor in prag de sarbatori nu zic nimic pt ca la crescut e bunica lui dar el de unde sa aibe atatia bani sa tina aici casa sa mai aibe grija si de televizorul lui bunica, maicasa tot timpul ii reprosaza ca la crescut singura (pt ca sa desp de tatal lui cand era el mic)dar eu consider ca ar trb sa nui reproseze si sa faca scandal ca la crescut si sa nu iasa din cuvantul ei el are si el 24de ani vrea sa aiba viata lui familia lui eu am discutat cu el dar zice ca asa e maicasa si ca sa obisnuit nu stiu ce sa mai fac si cum sa fac sa fie mai bn i-am propus sa ne mutam in buc cu chirie ca si asa aici tot cu chirie stam el are serviciu in buc imi gas si eu ceva de munk si osa fie bn in schimb nu vrea am ajuns la concluzia ca nush vrea sa stau aici cu el dar trebuie sa ma gandesc daca merita in primul rand sa stau sa suport atatea(se poarta bn cu mn si simt ca ma iubeste dar imi pun mereu intrebarea dak ma iubeste dc nu vine in buc cu mn sa ne facem o viata mai buna fara maikasa?iar el imi spune ca nui place in buc...sa fie asta oare motivul?) dar ce ma fac cu maicasa?sincer cateodata sa ma ierte dzu ca zic asta nici no mai suport dupa ce ca e viata asta asa cum e mai face si ea cearta si discutii povestea mea poate e mult mai lunga dar sper sa nu va plictisesc va rog un sfat ca simt nevoia de cineva care sa imi spuna o parere in situatia de fata.astept parerile voastre multumesc ca ati avut rabdare sa cititi si sper ca nu vam plictisit, numai bine!
4 comentarii
0
30-11-2009, ora 19:52
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Problema este urmatoarea: el are o responsabilitate morala fata de mama lui, asa ca niciodata nu o va lasa sa locuiasca singura de dragul tau!Spune ca nu ii place in Bucuresti, pt ca poate nu indrazneste sa iti spuna adevarul.El aduce banii in casa, trebuie sa aibe grija de mama lui, asa ca este mai greu sa lase totul in urma si sa inceapa o viata noua cu tine, oricat de mult te-ar iubi...Cred ca ai ales gresit sa te muti la el...Ai dat vrabia din mana pe cea de pe gard...Te-ai gandit vreodata cine isi asuma responsabilitatea pt sora ta mai mica?Nu cred ca matusa se da peste cap pt ea...
Plus ca parintii tai au si asa destule greutati, iar prin plecarea ta de la matusa, s-au mai adaugat cateva...
Ai doar doua solutii:
1-ori accepti totul asa cum este si nu te mai plangi
sau
2-ori faci o schimbare in ceea ce priveste viata ta!
0
30-11-2009, ora 21:02
M.M
Nu este medic/terapeut
M.M
jaquelinne multumesc pt sfatul tau simteam nevoia sa vb cu cineva si de aceea am postat asta pe forum mam gandit la sormea pacat ca nu mam gandit inainte de a pleca din buc dar aku crede-ma ca ma gandesc si poate ar trb o sch in viata mea dar mie greu sa renunt la el este omul pe care il iubesc ai dreptate ca stiu ca no va lasa pe maicasa.dar cateodata se baga prea mult de ex aku ma invata sa plec in buc ca e mai bn ca nush ce si el nici nu stie ce-mi spune maikasa mie pt ca am evitat ca nu as rezolva nk decat ink o cearta intre ei doi ca si la inceput nu ma acceptat si ma jignea mereu mama lui aberati cearta dimineata ca nu gaseste nustiu ce lucru si ca am umblat eu cu ele si ma trezea din somn sa ma ia la intrebari el a discutat cu ea sa ma lase in pace si ma lasat in sch aku ma invata alte chesti ca sa plec ca e mai bn deci nu mai stiu ce sa mai cred si ce sa mai fac miha_mada_teo este id meu si dak vrei sa vb si ai timp dami add te rog multumesc
0
30-11-2009, ora 21:10
M.M
Nu este medic/terapeut
M.M
spun ca mie greu sa renunt la el pt ca il iubesc dar mie greu si pt faptul ca el e pt mn parinte frate prieten orice pt ca eu aici nu am pe nimeni si plus de asta nu am avut pe nimeni langa mn din clasa a 8a cand mam mutat in buc la scoala dar totusi trb sa ma gandesc bn si la sora mea si la fam mea si la situatia lor ca eu ii mai ajutam cu ce puteam dar aku cine sai mai ajute?.mama nu lucreaza tata asa ce mai stie si el se mai descurca nu are un serv stabil si totusi suntem 4frati la parinti poate ar trb sa iau o decizie mai grea dar va trebui so fac ma gandesc totusi ca am 20de ani si am viata inainte cu toate ca-mi va fi greu dar poate emai bn sa incerc sa fac o schimbare in viata mea decat sa accept situatia asta pt ca simt ca nici intimitate nu mai am de maikasa cateodata el dak a fost crescut de ea fara tata e normal si am inteles ca e apropiat de ea dar parca prea mult cateodata si prea multe certuri alta data.se schimba si el poate ca nici el nu stie ce sa faca in situatia de fata si incerc sa-i fiu alaturi si sal inteleg de ex pe sora mea el a ajutat-o akum cu niste banii deci se mai gandeste si el la sormea ca e singura akolo si ai dreptate cu matusimea nu prea se agita ea...
0
04-12-2009, ora 00:59
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Da...Trebuie sa te gandesti foarte foarte bine la ceea ce vrei sa faci, la viitorul tau, sa pui in balanta toate lucrurile bune si cele rele, sa vezi in ce parte cantareste mai greu, sa vezi daca se merita tot sacrificiul pe care l-ai facut pt.el, pentru timpul pierdut in zadar, pentru anii care ii vei pierde..pt.ca nu ti-i va da inapoi absolut nimeni!!!Si sa stii ca dragostea mai trece si prin stomac...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne de alarmă într-un cuplu (ce ar putea arăta ca relația nu evoluează bine)
  • Copiii adulți sunt mai susceptibili să se înstrăineze de tată decât de mamă
  • Impactul monitorizării parentale asupra comportamentelor și experiențelor adolescenților
  • O relație apropiată între copil și părinte este benefică pentru sănătatea mentală și relațiile sociale ale copilului la maturitate
  •