Sold in resort

23-11-2013
tranquila
Nu este medic/terapeut
tranquila
Am 16 ani aproape 17, am fost diagnosticat cu sold in resort cam de 2 ani, iau tratament am facut si terapie momentan ar trebui sa scap de ea fara operatie din ce mi sa zis si sa mai astept, dar mi sa zis ca as avea voie oarecare si miscare si daca stau si vegetez imi vor fi atrofiati si alti muschi, as putea sa ma duc la o sala de forta sa fac exercitii cu evitarea picioarealor sau sa fac foarte putin si usor ? Sa fac antebrat piept umeri si restu evitand repet picioarele ar fi vreo problema ? si exercitiile mentionate mi-ar afecta soldu sau doar o durere normala din cauza exercitiilor si revenirii la normal ?


Multumesc mult
8 comentarii
0
23-11-2013, ora 20:18
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@tranquila

Dar ce simptome aveti dvs? Doar simtiti cum va "sare ceva la sold" sau va si doare ceva? Daca va doare, cat de intensa este durerea? Va impiedica sa faceti ceva anume in viata de zi cu zi? De ce v-ati prezentat initial la medic cand s-a daignosticat aceasta afectiune?
0
23-11-2013, ora 20:44
tranquila
Nu este medic/terapeut
tranquila
simptome simt acel poc, se simte miscarea daca tine mana pe sold, este dureroasa la inceput era doar sunetu dar acum din ce in ce mai tare doare, am urmat tratament cu anti inflamatori, calciu si alte vitamine, cand merg ma doare putin, , , la efort doare mai tare, am facut multe analize rmn radiografii analize de sange pentru a elimana orice boala posibila.mam prezentat pentru acel zgomot observand ca nu dispare. Pot avea o viata normala sa merg la scoala dar sub nici o forma sa muncesc sau sa fac ceva mai greu.si ma intrebam in legatura cu sala pentu restu muschilor daca m.ar afecta
0
23-11-2013, ora 20:58
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Despre care tip al afectiunii este vorba? Cel medial sau lateral?
0
23-11-2013, ora 21:17
tranquila
Nu este medic/terapeut
tranquila
Nu mi sa zis nici nu mi sa dat pe nici o hartie exact scrie doar sold in resort, cred ca cel lateral este in laterala piciorului acolo simt acel zgomot pe laterala piciorului, sper sa fie asa daca nu...nu stiu, mi sa zis ca acel tendon este botit si va trebui indreptat si cusut la loc.
0
24-11-2013, ora 12:42
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@tranquila

Presupunand ca diagnosticul este corect si ca este vorba despre forma laterala (care este cea mai frecventa), durerea probabil ca se datoreaza unei bursite asociate. Practic intre acel 'tendon' si os se gaseste o punga cu lichid care are rolul de a facilita alunecarea uneia peste cealalta. daca apare un conflict intre cele doua (daca acel 'tendon' se freaca prea mult de os) aceasta punga se inflameaza si doare. Pentru tratamentul acesteia se recomanda repaus relativ (nu la pat, ci mers mai putin, evitarea sportului o perioada de vreo o saptamana), aplicare de gheata de 2-3 ori pe zi, medicamente antiinflamatoare. Dupa ce durerea trece, recomand incercarea unui tratament conservativ inainte de a aceepta operatia. Acestea ar consta de exercitii zilnice de alungire a musculaturii si a fasciei in cauza (aici e important care tip al afectiunii este, pentru ca sunt implicati in cele 2 forme diferite elemente). Astfel, va recomand sa va prezentati la un fizioterapeut care sa va arate cum sa faceti exercitiile respective si sa le faceti consecvent, intens, zilnic pe o perioada de 8 saptamani. Daca dupa aceasta perioada mai aveti simptome prezentati-va din nou la chirurgul ortoped pentru a relua in discutie tratamentul chirurgical.
0
25-11-2013, ora 21:54
tranquila
Nu este medic/terapeut
tranquila
Multumesc foarte mult.am urmat deja 10 sedinte de terapie conservatoare cu sunete electrosocuri si acel bloc galben care dura cel mai mult, ii uit numele, o sa incerc si cu fizioterapia, ii zic fascicula... Sau are o denumire specifica? Si in legatura cu operatia daca se va ajunge, mi sa zis ca sunt 2 tipuri pe care il recomandati?
0
25-11-2013, ora 22:04
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Eu cand m-am referit la tratament conservativ nu am precizat nimic de ultrasunete, ci de "exercitii zilnice de alungire a musculaturii si a fasciei in cauza".
0
25-11-2013, ora 22:28
tranquila
Nu este medic/terapeut
tranquila
Eu mam referit ca la indrumarea medicului am facut acele proceduri care trebuiau sa tina cam un an dar cam 2 saptamani a tinut efectu, am sa incerc si exerciitile la indrumarea unui fizioterapeut poate se indreapta si facand dupa la un timp exercitii nu va mai fii nevoie de operatie, am cautat pe net dar nam gasit nimic de curiozitate ce exerciti ar trb sa fac, un exemplu daca se poate?

O seara buna si multumesc foarte mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •