Sold in resort dupa mai multe analize

03-06-2013
Ionut Cosmin D
Nu este medic/terapeut
Ionut Cosmin D
Buna ziua, am 16 ani si am fost diagnosticat dupa multe analize cu sold drept in resort, am luat tratatement indelungat nici o schimbare ba chiar mai rau se simte, accea operatia daca as faceo ar putea sa-mi fie mai rau ca inainte sau doar mai bine ? Si inca o intrebare as putea face sala (de forta), sau in ce conditii (sa exclud exercitile pentru picioare) sau deloc.mi-ar agrava situatia de sanatate?

Multumesc
6 comentarii
0
03-06-2013, ora 16:55
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ce tip de coxa saltans (sold in resort) aveti? externa sau interna?
ce tip de operatie vi s-a propus?
0
03-06-2013, ora 18:33
Ionut Cosmin D
Nu este medic/terapeut
Ionut Cosmin D
este interna, operatie practic de sectionare a tendonului.
0
03-06-2013, ora 19:32
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
interna este cea a tendonului iliopsoas
este destul de rara si mult mai complicata ca cel a tractului iliotibial
vi s-a propus o operatie deschisa sau artroscopica?
0
03-06-2013, ora 19:39
Ionut Cosmin D
Nu este medic/terapeut
Ionut Cosmin D
sincer chiar nu stiu exact ce tip de operatie, o sa ajung in curand la inca un control, mi sa zis sa mai astept poate se vindeca cu calmante.injecti dar nimic inca..(cam de un an iau pastile:calmante, cartilaje, calciu, magnezii si tot tacamaul, analizele iesind perfecte), as putea merge la o sala de forta(fara consecinte) sau mi-as agrava situatia ?si am uitat sa mentionez la un rmn la solduri mi sa gasit si o sinovita la amandoua souldurile cu lichid in cantitatii mici


Imi cer scuze ca nu stiu exact dar nam nimic pe acele hartii exact
0
03-06-2013, ora 19:44
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
problema este una complexa.la ambele variante este la baza o problema mecanica si anume un tendon sare peste un obstacol (deobicei peste os) acesta produce pocnitura si o durere in majoritatea cazurilor. la acesta se poate asocia o componenta inflamatorie si anume o bursita locala. (este si o a treia varianta mai rara in care in articulatia soldului se misca un corp liber si acesta produce fenomenul mai sus amintit)
din pacate din moment ce nu stim exact care tip de coxa saltans aveti si ce operatie vi s-a propus, este greu de apreciat sansele Dvs de vindecare
teoretic miscarea nu este interzisa, eventual va produce dureri. o suprasolicitare insa ar putea produce o acumulare de lichid in bursa respectiva care ar produce o durere mult mai constanta
0
03-06-2013, ora 19:50
Ionut Cosmin D
Nu este medic/terapeut
Ionut Cosmin D
din ce am inteles eu imi explica ca un tendon este 'botit' si il va indrepta si coase.nu stiu exact termeni poate va ajuta sa va da-ti seama, nu cred ca este a treia varianta.nu simt acel fenomen de miscare libera, nici cand mi-au mai explicat nam auzit nimic de genu

Operatia daca as faceo poate sa-mi fie mai rau sau doar mai bine?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •