Solian

17-05-2006
ANNA
Nu este medic/terapeut
ANNA
Ce imi puteti spune despre acest medicament?
13 comentarii
1
18-05-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Este un neuroleptic, antipsihotic de generatia a doua. Pare a avea o foarte buna eficienta in tratarea schizofreniei.
Ce anume va intereseaza sa stiti, specific, despre el?
1
18-05-2006, ora 00:00
ANNA
Nu este medic/terapeut
ANNA
MAMA MEA ARE O STARE DEPRESIVA DE CATIVA ANI, PANA ACUM A LUAT CA TRATAMENT DE LA DOCTOR, XANAX, STILNOX (NICI NU PUTEA DORMII BINE)IAR ACUM I-A FOST RECOMANDAT SOLIAN(CATE UN SFERT IN FIECARE SEARA)SI VROIAM SA STIU DACA ESTE UN MEDICAMENT BUN PENTRU ASTFEL DE STARI.MENTIONEZ CA NU AM GASIT ACEST MEDICAMENT PE ACEST SITE SI DIN CAUZA ACEASTA AM INTREBAT
1
19-05-2006, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Nici unul dintre medicamentele mentionate de dvs. nu inseamna un tratament eficient pentru depresie. In contextul unei depresii, corect tratate dar rezistente la tratament, Solianul ar fi avut rolul unui adjuvant. Incercati o consultatie la un alt psihiatru.
1
19-05-2006, ora 00:00
ANNA
Nu este medic/terapeut
ANNA
DIAGNOSTICUL COMPLET ESTE; TULBURARI DEPRESIVO ANXIOASE. TRATAMENTUL;XANAX, COAXIL, STILNOX SAU CALMEPAN (PT.SOMN)SI MAI NOU SOLIAN.IMI CER SCUZE CA NU AM SCRIS ASA DE LA INCEPUT DAR NU AM STIUT DIAGNOSTICUL EXACT.IN URMA ACESTUI TRATAMENT MAMA MEA NU SE SIMTE CU NIMIC MAI BINE IAR PE NOAPTE NU DOARME DECAT CATEVA ORE (5) IAR CAND SE TREZESTE NU SE SIMTE ODIHNITA.MENTIONEZ CA NU ARE POFTA DE MANCARE SI A SLABIT PREA MULT.RESTUL ANALIZELOR I-AU IESIT BINE IAR CONCLUZIA MEDICILOR A FOST :"TOTUL ESTE PE SISTEM NERVOS".POATE MA PUTETI AJUTA.MULTUMESC ANTICIPAT
1
22-05-2006, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Daca sunteti din Bucuresti, cautati-ma la telefon 334 34 71, in zilele de lucru, pana in ora 14.00. Daca sunteti din alt oras,
scrieti-mi de unde, pentru a va putea indruma.
1
28-09-2006, ora 00:00
rodica2006
Nu este medic/terapeut
rodica2006
Acum un an am fost internata in spital si diagnosticata cu: Tulburare afectiva depresiva recurenta; episod depresiv cu trasaturi psihotice; mentionez ca mi-era frica de oameni, nu mai ieseam din casa (in 7 luni de zile am iesit o singura data pentru analize) si aveam accese de furie; eram cu moralul la pamant si renuntasem la scoala (n-am terminat decat 11 clase). Am primit tratament cu Solian, Carbamazepina, Akineton, Spitomin si Diazepam. Cand am iesit din spital medicul mi-a intrerupt brusc diazepamul (luam trei pe zi) si am avut insomnii - patru zile n-am dormit, nici cu Imovane. Pe urma, la sfatul altui medic am inceput sa iau din nou diazepam 1 seara si am putut dormi, urmand sa scad treptat doza. Intre timp, schema mea de tratament arata astfel: 100 mg Solian dimineata, 200 mg Solian si 150 mg Orfiril Long la pranz si 200 mg Solian si 300 mg Orfiril Long seara. Ce vreau sa intreb este: stiu ca aveam nevoie de tratament si eram total necooperanta, dar tratamentul dat este intr-adevar cel mai potrivit? Daca da, de ce, ce efecte au aceste medicamente (am citit cate ceva si nu m-am lamurit, ba din contra, am aflat de diskinezia tardiva care poate apare ca urmare a tratamentului cu antipsihotice)? Mentionez de asemenea ca m-am ingrasat foarte mult, am avut lactatie (pe care am rezolvat-o cu dostinex), nu pot sa dorm bine, chiar cu benzodiazepine, (ma chinui efectiv sa adorm, ma scol de mai multe ori pe noapte, adorm tarziu de tot si prin urmare ma trezesc definitiv la ore tarzii - pe la 12 la pranz si am numai cosmaruri), imi clipeste o pleoapa aproape insesizabil (dar o simt si ma jeneaza), am amenoree si sunt constipata. As vrea sa stiu cum pot sa tratez aceste inconveniente ale tratamentului sau poate imi puteti recomanda un alt medicament; mi s-a spus ca tratamentul meu trebuie sa dureze trei ani si sincera sa fiu nu ma intereseaza cat dureaza, atata timp cat ma ajuta iar efectele adverse sunt minime iar tulburarea de somn ma deranjeaza foarte tare si tare mi-e frica de diskinezia tardiva, un sfat mi-ar prinde bine pentru ca nu am curajul sa vorbesc cu medicul meu despre toate aceste probleme pentru ca am impresia ca nu ma intelege.
1
09-11-2008, ora 18:36
laleaua.neagra
Nu este medic/terapeut
laleaua.neagra
Buna. Ma numesc George. In legatura cu medicamentul solian, am o intrebare. Ce reactii poate avea medicamentul utilizat in timpul conceperii unui copil? Ma refer daca pot aparea malformatii sau alte probleme psihice asupra nounascutului. Multumesc
1
26-11-2008, ora 10:30
Gyelen
Nu este medic/terapeut
Gyelen
Buna ziua,
Am aceeasi intrebare despre Solian, dar si despre Cipralex.
Multumesc anticipat! Yelen
1
24-08-2009, ora 18:13
Adeona
Nu este medic/terapeut
Adeona
se poate pune un diagnostic de tulburare schizo-afectiva la o prima internare psihiatrica?
tratamentul este: solian: 3 pe zi x 400 mg
depakine 4 pe zi x 300 mg
romparkin 2 pe zi
levomepromazin 1 pe zi
cat timp dureaza tratamentul?

multumesc
1
06-02-2011, ora 14:02
ady91 Craiova
Nu este medic/terapeut
ady91 Craiova
sal.ma numesc adi am 19 ani si sunt din craiova.am facut 4 ani de zile tratament cu nenorocitele astea de medicamente.eu va spun lasativa de ele.nu se intampla absolut nimic.asa am facut si eu suntem in febroarie 2011. din octombrie 2010.am pus punct de unul singur pentru ca am considerat ca nu este adevarat ce spun doctorii ca intrii in sevraj si plus ca eu luam med si nu mai stiam de ce luam cand doctora imi spunea ca sunt bolnav in continuare.sunt niste javre care baga ideile astea in cap ca sa isi ia ei banii din afacerile cu farmaciile.va spun lasativa ca nu se intampla nimic.mie imi este foarte bine ca nu le mai iau.parca am o viata mai linistita si normala si chiar daca intri in sevraj te duci la spital la dezintoxicare si treci peste asta.cu mentalitatea asta ca intrii in sevraj daca nu le mai iei trebe sati pui intrebarea dar oare eu cand o sa scap de dependenta si no sa mai fie nevoie sa le iau.tratamentul este bun atunci maxim o saptamana ca sa treci peste perioada aia de nesomn si chiestile alea dar dupaia trebuie scos.tineti minte corpul are puterea sa se vindece singur.
1
27-03-2012, ora 12:39
ivan j
Nu este medic/terapeut
ivan j
Buna ziua,
Mama mea are varsta de 53 ani si uneori la interval de cateva luni (4-6) prezinta diverse stari depresive cum ar fi:
Tulburare afectiva depresiva recurenta; episod depresiv cu trasaturi psihotice; frica de oameni, interpretare, accese de furie etc.
A fost la doctor si i s-a prescris solian (isi revine dupa administrare) dar dupa perioada mentionata mai sus recidiveaza.
Am urmatoarea intrebare:
Ce as putea face in acest caz?
Va multumesc.
1
09-08-2012, ora 21:26
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@ivan j

Trebuie sa ia continuu tratament antipsihotic, timp de minim 2-3 ani. Prezentati-va cu mama dvs la medicul psihiatru sa ii prescrie medicatie in continuare. Daca si dupa acest interval de timp tot recidiveaza, este posibil sa trebuiasca sa ia tratament pentru toata viata. Aveti grija sa nu i se prescrie doze prea mari, ca ce am citit pe acest topic ma ingrozeste.

Numai bine!
1
25-03-2015, ora 08:58
Jacon
Nu este medic/terapeut
Jacon
Ma poate ajuta cineva, as vrea sa stiu care este medicamentul care elimina

definitiv din organism medicamentul solian dupa intreruperea

tratamentului.Am trecut la seroqel.Nici acum dupa mult timp nu a disparut

efectul secundar de criza din cand in cand iar am anumite stari de insomnie

si nu pot sa ma concentrez nu am atentie etc.Parca citisem intr-un prospect

ca exista un medicament care elimina solianul dupa intreruperea

tratamentului.Acum nu mai scrie asa in prospectele mai noi.Daca stie cineva

sa ajute cu acel medicament contraefect cumva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.