Solutie evacuanta inainte de colonoscopie

22-10-2016
KlauJessy
Nu este medic/terapeut
KlauJessy
Buna seara. Ma numesc Claudia 33 ani. In 17 noiembrie sunt programata pentru o colonoscopie fara nici un fel de anestezie. Am vazut ca parerile despre cum este tolerata proba sunt impartite. Este foarte dureroasa? Cat timp dureaza proba propriuzisa? Si as mai avea o nelamurire. Acum 7 ani mi s-a mai realizat o colonoscopie cu anestexie generala in Romania (mentionez ca locuiesc in Spania). Diagnosticul a fost colon iritabil. Inainte de interventie am baut 2 plicuri de solutie Fortrans. Avand in vedere ca sunt alergica la foarte multe medicamente intrebarea mea este daca cineva cunoaste solutia evacuanta Bohm 16 plicuri ce mi-au dat aici sa beau inainte. Pe prospect scrie ingredientele:bifosfat sodic, polietilenglicol 4000, clorura de potasiu, clorura de sodiu, bicarbonat de sodiu, sulfat de sodiu. Acest produs se foloseste si in Romania si contine aceleasi ingrediente ca si Fortrans? Va múltumesc anticipat.
8 comentarii
0
22-10-2016, ora 23:10
KlauJessy
Nu este medic/terapeut
KlauJessy
Mai revin cu o intrebare sunt operata de 3 saptamani colecistectomie laparoscopica. Nu ma afecteaza daca folosesc medicamentul?
1
24-10-2016, ora 16:04
Dr. Chiriac Stefan
Gastroenterologie, Iasi
Dr. Chiriac Stefan
Buna ziua, colonoscopia este o procedura care poate fi asociata cu un grad redus sau crescut de disconfort. Nivelul de disconfort variaza foarte mult, de la pacient la pacient, in functie de lungimea colonului, de prezenta unor eventuale aderente si de gradul personal de toleranta a durerii care poate fi foarte variabil.

Timpul mediu este de aproximativ 20 de minute, dar si in acest caz exista variatii, intre 10 minute si chiar o ora.

Din cate observ preparatul pe care il mentionati are o compozitie similara cu Fortrans, nu ar trebui sa fie probleme alergice. Totusi, va recomand sa incercati intai un singur plic.

Colonoscopia poate fi efectuata teoretic la 3 saptamani distanta de colecistectomia laparoscopica dar cel mai sigur este sa discutati cu medicul gastroenterolog de acolo.
0
15-11-2016, ora 17:29
KlauJessy
Nu este medic/terapeut
KlauJessy
Revin cu o intrebare domnule doctor pot bea solutia evacuanta daca sunt in tratament cu lansoprazol 30mg dimineata, cinarizina 25mg de trei ori pe zi si lorazepam 1g iau jumatate de trei ori pe zi? In urma unui consult la medicul de familie mi s-a diagnosticat o posibila gastrita biliara sau ulcer peptic. Am in 20 decembrie programarea cu gastroenterologul. Por sa beau solutia gen Fortrans daca am un posibil ulcer?Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra. Joia aceasta am colonoscopia.
1
15-11-2016, ora 18:22
Dr. Chiriac Stefan
Gastroenterologie, Iasi
Dr. Chiriac Stefan
Buna ziua, ulcerul propriu-zis, atat timp cat este necomplicat, nu reprezinta o contraindicatie la pregatirea pentru colonoscopie. Cu toate acestea, daca este cu adevarat un ulcer prezent pot aparea simptome in cursul pregatirii (dureri epigastrice, varsaturi) care sa preintampine realizarea unei pregatiri corecte, lucru esential pentru o colonoscopie de calitate. Recomandarea mea este sa discutati toate aceste aspecte cu medicii care va ingrijesc acolo, intrucat in urma examenului clinic si a simptomelor pe care le prezentati vor putea sa va indice explorarile paraclinice adaptate.
0
15-11-2016, ora 18:38
KlauJessy
Nu este medic/terapeut
KlauJessy
Va multumesc pentru ca mi-ati raspuns asa repede. Nedumerirea mea este daca intr-adevar poti face ulcer in decurs de cateva luni? In iulie acum 5 luni mi s-a realizat o gastroscopie cu biopsie diagnostic cardia incompetent si absenta E.Pylori. Eu sufar de reflux gastric de 8 ani si urmez tratament cu lansoprazol 30mg dimineata. Dar de cateva saptamani imediat dupa colecistectomia laparoscopica acuz dureri mari de stomac nu sunt constante si difera in intensitate si in unele zile mai ales dimineata scuip sange si mereu am gust de sange in gura. Radiografie tórax de o saptamana normala si nu am probleme stomatologice. Dumneavoastra considerati ca poate fi un ulcer ce sangereaza?Este necesara o alta endoscopie? Cand un ulcer sangereaza numai scuipi sange sau trebuie sa vomiti sange ca sa poata fi vorba de ulcer? Mentionez ca am greturi dar nu vomit. Locuiesc un Spania si aici sistemul sanitar public este suprasolicitat si programarile se dau cu luni de asteptare. Cu stima
1
15-11-2016, ora 19:19
Dr. Chiriac Stefan
Gastroenterologie, Iasi
Dr. Chiriac Stefan
Buna seara, putin probabil sa fie vorba de un ulcer hemoragic. Sangele pare a fi din sfera ORL, cel mai probabil prin sangerari la nivelul gingiilor. In mod tipic, ulcerul complicat cu hemoragie se manifesta prin varsaturi cu sange si/sau scaune negre, moi, lucioase, cu miros caracteristic. Decizia de a efectua anumite examene complementare trebuie sa fie luata de un medic in urma unui consult, deci va recomand sa luati legatura cu medicii ce se ocupa de Dvs.
0
15-11-2016, ora 19:27
KlauJessy
Nu este medic/terapeut
KlauJessy
Va multumesc din suflet pentru raspuns domnule doctor. M-am mai linistit in privinta sangerarii. Am sa cer programare din nou la medicul de familie sa imi de a trimitere la ORL si stomatologie. Mai am o intrebare mai intima de la atata stres mi-a venit menstruatia mai repede decat trebuia. Mi se poate realiza colonoscopia si cu menstruatia?Va multumesc si va doresc o seara placuta.
0
17-11-2016, ora 20:02
KlauJessy
Nu este medic/terapeut
KlauJessy
Buna seara. Azi trebuia sa imi realizeze colonoscopia dar nu s-a putut. Era fara sedatie nici anestezie doctorita a incercat a introdus 30 cm aparatul si nu a putut continua. Mi-a zis ca sunt foarte slaba (am 40 kg) si aderente dupa colecistectomie si nu poate continua. Si ca nu poate sa ma sedeze pentru ca sigur nu o sa suport nici cu sedare si nici nu cunoaste ce este cinarizina ca a auzit de acest medicament dar un Spania este interzis de multi ani din causa efectelor secundare. Singura solutie este cu anestezie dar ca nu ma intubeaza. Intrebarea mea este cu ce medicament se realizeaza anestezia? La laparoscopie mi s-a administrat propofol dar am fost intubata. Imi este foarte frica cum nu cunosc tratamentul ce iau sa nu patesc ceva. Se poate face cu propofol fara sa te intubeze?As prefera sa imi faca cu un medicament cu care mi-au mai facut. Oricum acum urmeaza o cale lunga de reclamatii pentru ca dupa toata pregatirea nici nu mi-au facut-o si m-au reprogramat in iunie anul viitor pentru colonoscopie cu anestezist.Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: