Solutii pentru un alcoolic bolnav psihic

02-12-2014
galeo
Nu este medic/terapeut
galeo
Tatal meu sufera de alcoolism si e si bolnav psihic. Eu, cu el si cu mama locuim momentan in locuinta lor comuna.
Mai tot timpul o terorizeaza pe maica-mea, ziua se duce la locul ei de munca si o face de tot rasul, ii cere sau ii fura bani pentru bautura, din fericire cel putin nu o bate, cum facea cand era mai tanar. Acasa face scadal de obicei cand nu sunt eu acasa, pentru ca imi stie de frica.
Am incercat sa-l linistesc prin toate metodele posibile, cu vorba buna sau nu dar nu se indreapta, are perioade in care i se pune parca o ceata pe creier si e scadalagiu.
A luat nenumarate amenzi pe care a trebuit sa le platesc tot eu la plata impozitului pentru apartament.
E probabil ca la inceputul anului urmator sa plec pe un contract in strainatate si mi-e groaza sa o las pe maica-mea cu nebunul.
Am ceva economii si intetionez sa cumpar un apartament in Bucuresti, unde sora mea sta cu chirie, si sa o mut pe maica-mea acolo, insa deja vecinii din bloc sunt ingroziti pentru ca il cunosc de ce ce in stare, caci am gasit de mai multe ori gazele deschise fara flacara, cratite uitate pe foc si el dormind, mare noroc am avut ca nu a dat foc la casa, insa varianta asta e foarfte posibila daca ramane singur in apartament.
Exista vreo varianta sa-i cerem docotorului sau psihiatru sa-l interneze la nebuni, pentru ca este un pericol social atat pentru noi cat si pentru cei din jur.
1 comentarii
0
08-12-2014, ora 18:34
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Da de poate, pentru ca spitalele mari de psihiatrie au sectii speciale pt dezalcoolizare !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pot să beau alcool dacă iau medicamente?
  • Alcoolul, femeile și disponibilitatea sexuală
  • MIT: O tărie consumată înainte de masă crește pofta de mâncare
  • MIT: Cafeaua combate mahmureala
  • MIT: Alcoolul te ajută să dormi mai bine
  • Exercițiile de aerobic pot proteja ficatul de efectele consumului cronic de alcool
  • Consumul moderat de alcool - chiar atât de benefic pe cât credem?
  • Un nou tratament pentru dependența de alcool
  • Consumul cronic de alcool inhibă absorbția unor vitamine esențiale
  •