Somn excesiv, oboseala dupa masa

28-01-2011
AndreyaM
Nu este medic/terapeut
AndreyaM
Buna ziua!
Am si eu o problema.De fiecare data dupa ce mananc ma simt obosita si imi este somn.Care ar putea fi cauzele?
Multumesc anticipat!
6 comentarii
0
28-01-2011, ora 15:17
claunick
Nu este medic/terapeut
claunick
E normal sa se intample asta. Este ca un gest reflex al organismului de autoconservare.
Stomacul fiind un organ destul de mare are nevoie de energie ca sa digere hrana, are nevoie de o pauza in care sangele sa irige organele cu care face legatura.Intestin, fiere, ficat, pancreas. Imagineaza-ti ca dupa o masa destul de copioasa te pui sa alergi, o mare parte din sange e redirectionat spre muschii picioarelor, iar muschii stomacului si celelalte organe sunt private, in felul asta, de energie.
Acum depinde si de intensitatea oboselii. De cat de mult mananci, de ce mananci.
0
03-02-2011, ora 01:35
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
daca ti se pare ceva neobisnuit la tine fa analize de ficat
0
15-02-2011, ora 16:15
tatiana341615
Nu este medic/terapeut
tatiana341615
buna ziua, , ma numes tatiana am 21 de ani, , sunt studenta, , necasatorita, , , am o problema si vreu sa gasesc un raspuns, , , mai mult de jumatate de an ma chinue o intrebare, de ce vreau mereu sa dorm?????????, , , asta e normal??? dorm foarte bine noaptea adica cite 7 -8 ore insa asta pt mine nu e destul... e vri-o problema in organism?... unde ma pot adresa?, , , ,
0
16-02-2011, ora 13:39
claunick
Nu este medic/terapeut
claunick
Nu stiu ce sa zic, in cazul oboselii, pot fi mai multi factori care contribuie, unu, poate sa fie ficatul de vina, pancreasul, poate e doar un metabolism lent, o cura de slabire facuta gresit.
In orice caz, fiind vorba doar de un simptom general, cel mai indicat e sa ai grija la alimentatie, adica sa fie consistenta in sensul ca, e voie din orice, dar in cantitati mici(n-ai de unde sa stii ce are nevoie organismul) si neaparat, spun neaparat ptr ca se pare ca peste tot observ ca se spune doar in treacat, mai multa miscare.
Iar concomitent cu marirea minutelor de sport sa creasca si odihna ptr recuperare.
E nevoie de o ambitie extraordinara, dar 30 de minute de exercitii fizice fac minuni.
Inot, ciclism, dans sportiv, alergare, aerobic (poti downloada de pe net filmulete, in felul asta iti faci o idee cam ce ti s-ar potrivi), poate sala, iti poti cumpara un steper(aproximativ 80 -150ron),
Ideea e sa lucrezi usor fiecare muschi, sa elimini in felul asta toxinele care pot provoca oboseala si ele iar daca se poate, exercitiile care le faci(alergare, fitnes, pe steper etc) sa-ti si placa, daca le faci acasa sa asculti muzica in acelasi timp.
Din ce am scris pana acum, poate ai observat cat accent am pus pe miscare, deci incearca asa, poti merge si la doctor daca e o oboseala prea accentuata, dar daca nu e si totusi n-ai vrea sa incepi cu consumul de medicamente, fa sport.
Fii pregatita, ca asta inseamna o viata activa.
Si nu te gandi ca daca faci si scoala si miscare plus altele, vei deveni si mai obosita. Vei vedea ca e invers.
0
16-02-2011, ora 13:51
tatiana341615
Nu este medic/terapeut
tatiana341615
multumesc pt indicatii sincera sa fiu chiar m-am lenevit ultimii ani, , , am facut gimnastica timp de 9 ani insa venind in alt oras la facultate am pierdut orice legatura cu sportul, , acum inteleg ca problema mea e in miscare, , , voi face tot posibilul sa ma aduc in forma, , , voi analiza somnolenta si oboseala mea timp de o luna si neaparta ma voi imparti voi
0
16-02-2011, ora 16:45
claunick
Nu este medic/terapeut
claunick
Eu zic ca esti construita sa faci sport, nu ca ceilalti n-ar fi, dar noua ani de gimnastica isi spun cuvantul.
Sportul si o alimentatie consistenta in sensul calitativ nu cantitativ rezolva orice problema si asta fara sa apelam la medicamente, fie ele chiar si naturiste.
Mult succes !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce se întâmplă dacă nu dormi suficient?
  • Creierul îmbătrânește mai repede dacă nu dormim suficient
  • Tulburările de somn influențează apariția demenței
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Somnul, afectat de utilizarea iPhone-ului sau e-reader-ului înainte de culcare
  • De cât somn avem nevoie? Noi recomandări de la Fundația Națională a Somnului
  • Somnul din timpul zilei combate efectele lipsei de somn din timpul nopții
  • Folosește-ți simțurile pentru un somn odihnitor
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  •