somnul agitat la bebelusi | Forumul Medical ROmedic

somnul agitat la bebelusi

29-09-2008
iliutana
Nu este medic/terapeut
iliutana
fetita mea are 8 luni, iar de 2 luni doarme foarte rau, la 40 -60 min se trezeste. Uneori are chef de joaca,. NU stiu ce sa mai fac cu ea, i-am dat nurofen sau supozitore de paracetamol sa o linisteasca pt ca am crezut ca are dureri, (de dinti) dar nici o imbunatatire.
15 comentarii
0
05-10-2008, ora 00:00
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
ar trebui sa incercati cu ceai de tei, seara, inainte de culcare.Mai este de asemenea un siropel natural din plante de la firma ERBAVITA, se numeste CALMA BABY, puteti sa incercati sa vedeti cum se simte dupa ce ii dati, eu am folosit la copilasul meu de 2 ani si 3 luni.
0
05-10-2008, ora 00:00
iliutana
Nu este medic/terapeut
iliutana
Multumesc!Am sa incerc Pt ca nu stiu ce sa mai fac! doarme tot mai rau!
0
05-10-2008, ora 00:00
mihad
Nu este medic/terapeut
mihad
incercati sa respectati un orar de somn atat ziua cat si noaptea
nu o adormiti m tarziu de 9 jumatate
daca doarme prea mult ziua s-ar putea v ca asta sa fie motivul sa nu m doarrma noaptea. Bebele meu se culca intotdeauna la 9.30. L-am invatat asa de cand era cam de varsta copilului d-voastra, facandu-i baita la 8.30-8.45, cu lapticul de seara. si gata.
Nu-i dati mese grele seara, plimbati-o in timpul zilei pe afara de 2, 3 ori cum puteti, obositi-o inainte de culcare jucandu-va cuea, iar noaptea cnd se m trezeste vb in soapta ca sa inteleaga ca trebuie sa doarma. Poate fi doar o perioada. Copilul meu si acum se trezeste noapte sa bea ceai sau lapte, pe care le am mereu pregatite, langa patutz si are slava Domnului 1 an si jumatate. Deci inarmati-va cu rabdare, cantati-i, leganati-o... si... poate reusiti
mult succes
0
06-10-2008, ora 00:00
iliutana
Nu este medic/terapeut
iliutana
Tot ce ati scris mai sus am cam incercat, dar nu functioneaza nimic!Somnul ei e tot asa de agitat!Nu m-ar deranja ca se trezeste de 4 -5 ori pe noapte sa bea laptic, dar la ea trezirile sunt mult mai frecvente!Multumesc pentru sfaturi!
0
23-11-2009, ora 23:22
Natalia_Naty
Nu este medic/terapeut
Natalia_Naty
Baietelul meu are aproape un anisor, iar de la 3 saptamani de viata este extrem de agitat noaptea, nu in sensul ca tipa, dar sa svarcoleste cat este noaptea de lunga. Am fost cu el la medic, la care mi-a spus ca ar fi o lipsa de calciu. I-am dat Magne B6 si Calciu Lactic, dar nici-o schimbare. Va rog frumos, dati-mi un sfat pentru ca sunt sigura ca il deranjeaza ceva fiindca adoarme profund cateva minute si dintr-odata parca l-ar ciupi ceva de tot corpul si mai si geme din cand in cand. Sa fie oare ceva neurologic? Am fost la atatia medici, toti mi-au ca nu are nimic si ca asta-i natura lui, dar e imposibil asa ceva, sa nu-i cedeze agitatia asta deloc. Multumim.
0
28-11-2009, ora 23:24
oksana
Nu este medic/terapeut
oksana
Eu am o fetitza de 7 ani.Iar cand era bebelus avea aceleasi probleme.Am fost la medici si au descuperit tensiunea cerebrla.Acestea sunt cazuri in general la copii care se nasc cu cordonul in jurul gatului.Am facut ciaiuri calmante seara cu tinctura de valeriana si baita cu sare de mare sau ierburi aromate(levandtzica, musetzel menta )de concentratzie puternica adaugate la apa din vanitza fetitzei.Si pot sa zic ca am reusit.Era linistita relaxata si dormea noaptea de la 21.00 pana dimineatza la 7.30 8.00.Dupa micul dejun faceam plimbare numai prin parcuri sau chiar padure facebine copiilor locuri linistite neaglomerate.Incercati.
0
30-11-2009, ora 21:25
Natalia_Naty
Nu este medic/terapeut
Natalia_Naty
Pentru oksana: Iti multumesc pentru sfaturile date, dar te rog spune-mi prin ce investigati i-au descoperit lui bebe al tau tensiune cerebrala si de la ce varsta a inceput cu agitatia? Sunt foarte ingrijorata fiindca bebe al meu prezinta niste miscari involuntare, necontrolate ale mainilor, picioarelor in somn. Mi-e frica sa nu fie ceva de la nastere, fiindca si el avea circulara de cordon, si era albastru-vanat, nu a plans la expulzare. Am fost la neurolog, mi-a dat diagnosticul "tendinta la dezvortare spastica". Nu stiu ce sa cred pentruca pana acuma copilul meu sa dezvoltat normal, nu merge inca in picioare singur doar tinut, si merge pe varfu degetelor, pe care motivatie doctorul a spus ca nu e normal sa merga asa. Desemeni este foarte incordat, degetele de la picioruse si le incoarda spre talpa. Te rog raspunde-mi la mesaj. Multumesc.
0
01-12-2009, ora 10:07
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Buna ziua,
din descrierea dvs. seamana cu o paralizie spastica, de mers urgent la un neurolog bun, eventual in Bucuresti, pentru ca daca se confirma, trebuie sa faca recuperare medicala intensiva.

Cu bine,
dr. Hiastru
-*


(*modificat de administrator)
0
01-12-2009, ora 19:51
Natalia_Naty
Nu este medic/terapeut
Natalia_Naty
Buna ziua,
In ce consta recuperaria medicala intensiva, in kinetoterapie? Si se poate vindeca intotalitate, daca e vorba de asa ceva?

Multumesc.
0
18-12-2009, ora 23:33
Natalia_Naty
Nu este medic/terapeut
Natalia_Naty
Am un baietel de un anisor, de la 3 saptamani de viata este extrem de agitat, toata noaptea se foieste, mai si geme. Am fost cu el la medici, mi-au zis ca nu are nimica si ca asta e natura lui. Mi-e frica sa nu fie ceva legat de nastere fiindca a fost cianozat, nu a plans imediat, avea cordonul omblical invartit. In urma cu o luna si ceva a inceput sa faca prin somn niste spasme ca niste tresariri simple sau clonice la picioare, fund apoi urca spre spate, maini si cateodata misca putin si capul. Atunci cand le face nu se incordeaza si nu isi scimba expresia fetei, doar la cele putin mai puternice tresare putin si isi schimba pozitia. Dar problema e ca aceste mioclonii persista aproape toata noaptea si parca totusi il deranjeaza. Am uitat sa va spun ca mi-a cazut de doua ori din pat si mi-e frica sa nu fie asta cauza. Va rog sa-mi spuneti daca ati patit asa ceva, pentruca sunt foarte ingrijorata.

Multumim mult. Va pup si toate cele bune!
0
12-02-2010, ora 20:23
dorana
Nu este medic/terapeut
dorana
Eu am o fetita de 11 luni care doarme f. putin inca din primele luni.La 2 luni, de exemplu, dormea de la 12 seara la 7 dim., apoi toata ziua nu mai dormea deloc.Acum aceeasi situatie, Doar ca se trezeste de cateva ori pe noapte, plange putin, isi schimba pozitia si adoarme la loc.Precizez ca doarme in pat cu mine si sotul;nu o pot lasa in patut ptr. ca atunci cand se trezeste se impinge din calcaie in sus si ajunge cu capul la patut, unde impinge cu putere, netinand cont ca acolo este un obstacol.Chiar daca am am pus o patura de protectie la cap, nu am curaj sa o las sa se tot loveasca la cap;precizez ca in patut nu se opreste din plans cand se trezeste.A mai intalnit cineva o astfel de situatie?Multumesc.Sanatate!
0
22-02-2010, ora 09:32
oachi
Nu este medic/terapeut
oachi
buna ziua. eu am un baietel de 1 an si 3 luni. a fost agitat si plangacios din ziua in care l-am nascut iar astazi cu toate ca are peste un an este la fel. noaptea este foarte agitat, pur si simplu tipa si de multe ori reusim cu greu sa-l linistim. ziua doarme aprox 2 ore max 3 si atunci doar o ora linistit. dupa o ora se trezeste si incepe sa planga. adorme in jurul orei 22 iar dupa max o ora incepe spectacolul. in functie de activitatile de peste zi avem 3 categorii de nopti: cu tipete toata noapte pana dim (daca iesim din rutina zilnica); cu tipete in prima jumatate a noptii si se linisteste spre dimineata sau pur si simplu sta treaz de pe la ora 0 pana pe la 4-5 dimineata timp in care ba plange ba "vorbeste" sau se joaca.
am cam ajuns la capatul puterilor dar cica "asa se cresc copiii". la inceput am dat vina pe colici acum ne chinuie dintii. partea ciudata e ca nici un analgezic nu are efect.
ziua nu avem nici o problema. se joaca, mananca, e sociabil. noaptea e...de nedescris.
am uitat sa mentionez ca doarme cu noi in pat. patutul lui a avut dintotdeauna "spini". am incercat de multe ori sa-l invat in patut dar fara succes.
cam asta e povestea noastra.
multa sanatate !
0
23-02-2010, ora 21:00
oachi
Nu este medic/terapeut
oachi
buna din nou!
am fost cu bebe la pediatru si intr-adevar maselutele sunt de vina. ii ies toate.
mi-a recomandat 1/2 supozitor nurofen si 2, 5 ml peritol la culcare si pot spune ca sunt fericita: am avut o noapte linistita.
multa bafta mamici!
0
16-03-2010, ora 12:06
yoanaa
Nu este medic/terapeut
yoanaa
Buna!!am si eu un baietel de 1 luna si o saptamana si este foarte agitat!!rar cand sta linistit!dupa ce se trezeste nu mai adoarme decat dupa 3, 4 ore, !!oare sa imi fac griji, sau asa este el?Multumesc!!!
0
02-07-2011, ora 23:32
brewtal
Nu este medic/terapeut
brewtal
am si eu o intrebare pentru voi toti cei care ati scris aici.. cei care hranesc bebeii cu lapte praf.. ce marca de lapte ii dati? multumesc si eu am un baietel agitat :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum pot fi ajutaÈ›i bebeluÈ™ii să doarmă mai mult
  • Cât trebuie să doarmă bebeluÈ™ul È™i copilul mic
  •