Sonda vezicala urniara - pot aparea probleme?

09-08-2011
alexandru_alex
Nu este medic/terapeut
alexandru_alex
Buna ziua. Ce probleme pot aparea la introducerea sondei in vezica urniara la femei. Pot fi probleme daca sonda este tinuta non stop pe o perioada nedeterminata? va multumesc
5 comentarii
0
10-08-2011, ora 17:40
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca este intretinuta igienic si corespunzator, nu exista decat un risc, acela ca dupa scoatere, o perioada sa apara incontinenta urinara. Adica, muschii locali "sa-si uite rolul" si sa apara urinarea necontrolata.
Sanatate!
0
10-08-2011, ora 21:50
alexandru_alex
Nu este medic/terapeut
alexandru_alex
Va multumesc. Puteti va rog sa-mi spuneti mai detaliat ce inseamna igenic si corespunzator. multumesc
0
10-08-2011, ora 22:19
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Asistenta/medicul care introduce sonda sa o faca cat mai steril, sa fie igienizat locul dupa cum se recomanda, zilnic, sau de mai multe ori pe zi, sa se urmareasca prin analize ale urinei daca apar bacterii etc. Cand se pune sonda, intrebati exact ce este de facut, este de datoria celui care face procedura sa va spuna ce este de urmarit exact, in cazul fiecarui pacient in parte, cu particularitatile fiecaruia, mai ales daca pacientul se afla la domiciliu.
0
15-01-2012, ora 17:42
MARY_R
Nu este medic/terapeut
MARY_R
DE CAT TIMP TI-A SCOS SONDA SI AI INCONTINENTA URINARA?
0
16-01-2012, ora 10:57
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Eu stiu ca nu se tine mai mult de maxim 2-3 zile, pentru ca poate exista riscul aparitiei unei infectii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.