sotret roacutane

07-05-2008
maria poenaru
Nu este medic/terapeut
maria poenaru
am 18 ani, am acnee destul de avansata. mi s-a recomandat sotret si pe langa acesta un preparat, un gel si inca un medicament( zinkat, sau ceva de genu). cu toate astea medicul meu dermatolog mai imi face si niste tratamente cu laserul. este necesar? sunt dureroase acele sedinte.
astept raspuns.
multumesc frumos!
16 comentarii
0
07-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
Ce fel de acnee ai? rozacee, vulgara, fulminans...
0
07-05-2008, ora 00:00
maria poenaru
Nu este medic/terapeut
maria poenaru
vulgara
0
08-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
Pentru acneea vulgara va recomand solutie cutanata de Zineryt, un flacon are 30 ml! Se aplica de 2 ori pe zi pe zonele afectate cu aplicatorul din tub! Nu trebuie folosit mai mult de 10-12 saptamani deoarece poate da infectii in caz de terapie > 12 saptamani!!! Daca aveti alergie la eritromicina nu il cumparati!
Succes si astept vesti
0
03-07-2008, ora 00:00
ugly_boy
Nu este medic/terapeut
ugly_boy
buna. astazi am hotarat sa merg la un alt medic dermatolog caci pana acum nu am avut rezultate bune.Doamna doctor mi-a spus ca nu e bine sa se ajung la roaccutane caci asta are efect dar numai pe termen lung caci boala va reveni si mai violent.Astazi o sa incep o schema de tratament.Sa vedem cum va fi.Voi reveni cu detalii daca cineva solicita asta.
Numai bine !
0
14-10-2008, ora 00:00
MariaMarcM
Nu este medic/terapeut
MariaMarcM
uita-ti mesaj de la cineva care l-a folosit

maria




"Deschideti-va ochii si documentati-va atunci cand vi se recomanda un medicament, mai ales ca internetul ofera atatea si atatea informatii.

Mie mi s-a recomandat Roacutane, de catre unul dintre cei mai buni (cica) dermatologi din Romania. Evident, nu mi s-a zis decat ca trebuie sa ma feresc de a ramane insarcinata un an de zile.

Fetelor, daca vi se recomanda Roacutane, sa stiti ca va distruge ficatul (oricat de sanatos ar fi), veti da in ciroza in cativa ani, si atunci va veti intreba: "dar oare de ce am ciroza, cand am avut o viata atat de echilibrata (asta daca ati avut-o, evident)?!

Efectul Roacutane se manifesta chiar si peste ani de zile, provocand malformatii genitale fatului! Crezi ca poti sa mai fii o mama care se va bucura de sanatatea copilului ei?! Nu, atat tu ca mama, cat si copilul tau, veti purta crucea din cauza ignorantei!

Iar doctorii nostri (si ma refer doar la cei lipsiti de etica profesionala, nu vreau sa generalizez, pentru ca, Slava Domnului, Romania inca mai are doctori foarte buni si sufletisti), cu buna stiinta, de dragul comisioanelor, ne trimit la o suferinta si mai mare!
Si dupa cele zise, mai vreti Roacutane?!

Toate cele bune!"
0
23-01-2009, ora 23:25
onutzik
Nu este medic/terapeut
onutzik
buna..in urma cu 2-3 luni am fost si eu la dermatolog din kuza unei acnee avansata...doamna doctor mi-a prescris sotret...mi-au mai disparut cosurile dar a omis sa-mi spuna k nu am voie s consum alcool.acum am intrat pe forum si am citit ras domnului doctor.precum k e interzis s consumi alcool in timpul tratamentului(risc:de aparitie a hepatitei acute toxice)am 2 luni de knd urmez tratamentul si am mai consumat alcool in cantitati mici.in urma cu vreo 2 sap am vazut pe corp o pata aproape de culoarea maro deschis si uscata cu timpul s extins...nu m pricep...dar imi este foarte frik s nu fie ceva grav si sa fie din kuza faptului k am consumat alcool...va rog mult de tot...raspundeti-mi kt de repede se poate...
0
19-11-2009, ora 21:57
sandra88
Nu este medic/terapeut
sandra88
fugy la un doctor!
0
29-01-2010, ora 10:51
ducris
Nu este medic/terapeut
ducris
Buna ziua!
Sunt suspecta de glaucom si ar trebui sa incep un tratament cu sotret, dar dupa ce am citit reactiile adverse sunt in dubii daca sa o fac sau nu. Poate sa-mi zica cineva daca tratamentul ma va afecta intr-un fel sau altul?
0
23-07-2010, ora 22:28
euionel
Nu este medic/terapeut
euionel
buna seara, sotret 10 anuleaza cumva rezulultatul testului de sarcina? adica daca a iesit negativ este bun testul ?va multumesc!
0
23-03-2011, ora 21:07
Luanaaa
Nu este medic/terapeut
Luanaaa
-Buna.Mi s-a prescris sotret/roaccutane 20 mg pe zi.dupa cat timp se vad efecte adverse, gen uscare a tegumentelor si mucoaselor?si dupa cat timp se vad ceva rezultate?Eu iau de o saptamana si ceva si pana acum observ doar o usoara uscare a buzelor.
0
13-05-2011, ora 16:13
sotret
Nu este medic/terapeut
sotret
Am avut si eu probleme cu acneea pe la 14 15 ani, s a vindecat cat de cat, din cauza anticonceptionalelor diane 35, aveam o forma urata de bube, pe fata, si aveam si sub piele punctele acelea albe urate de asemenea, le storceam iar apareau si tot asa, ma duceam la solar faceam plaja era ok tenul meu, dar tot apareau sub piele acele puncte, mi au ramas si anumite semne, nu f vizibile dar ceva se vede, credeti ma ca ma saturasem tot timpul probleme, dispareau reapareau, pana m am enervat am cautat pe internet medicament pt asta, am dat peste acest roaccutane si sotret, am luat, si dupa 2 saptamani, am luat prima sapt cate 1 pe zi si dupa cate 4 pe zi, de 10 mg, am o piele f ff fina care de obicei era fina numai cand ma trezeam de dimineata, seara era contaminata de acele puncte albe si negre, nu am inteles acest proces, dar acum vad ca si seara si noaptea pielea mea este f f f fina, va recomand uleiul de argan natural, care vindeca si anumite cicatrici se spune ca ar vindeca in timpo si urmele de varsat de vant, luati si hepatoprotector, in timpul tratamentului, totusi un an este mult pt un tratament de genul asta, si atunci poti resimti acele efecte secundare, iar uleiul de argan poate fi folosit si pt corp, si fata si buze, este extraordinar de bun, va recomand sotret sau roacutanne, este f bun, o sa va anunt cu noutati, daca mai imi vor aparea monstruletii sub piele, care lasa si urme.
0
13-05-2011, ora 16:16
sotret
Nu este medic/terapeut
sotret
SI INCA CEVA NU MAI APLECATI URECHEA LA TOATE TAMPITELE CARE SPUN CA NU ESTE BUN ROACUTANNE SAU SOTRET, NU ARE LEGATURA CU ALTE FUNCTII ALE ORGANISMULUI, SE VINDECA LUMEA DE LA ELE SI NU SI MAI IAU SPAGA DOCTORII...VAI CE SA SPUN, RECLAMA PROASTA ESTE ASTA SUNT FILMULETE PE YOUTUBE IN CARE STRAINII ISI DAU CU PAREREA DESPRE ACESTE MEDICAMENTE SI AU NUMAI PARERI DE BINE, NOUA NU NE CONVINE CA NU MAI AVEM DC SA MERGEM LA DOCTOR SAU CUM?/
0
04-10-2011, ora 12:27
alina1111alina
Nu este medic/terapeut
alina1111alina
buna ziua...urmez de 3 luni tratament pentru acnee polimorfa, alcatuit din effaclar duo, brevoxyl si glyco-a, iar acum ar trebui, dupa recomandarile medicului dermatolog, sa incep tratamentul cu roacutane sau sotret, dupa cum se gaseste...intrebarea mea este urmatoarea.ar trebui sa incetez tratamentul cu cremele mentionate mai sus, sau pot continua in combinatie cu pastilele? va multumesc pentru raspuns!
0
10-02-2012, ora 18:00
danutz1989
Nu este medic/terapeut
danutz1989
Salutare, e prima data cand scriu pe un forum, dar vreau sa va impartasesc din experienta mea de 8 ani impotriva acneei.De la 15 ani am aceasta problema, la inceput nu i-am acordat atentie, foloseam doar chestii auzite de la prieteni sau de pe net, dar situatia s-a agravat iar la 22 de ani am ajuns sa fiu plin de cosuri. am decis sa merg la dermatolog.Rezultatul?Acnee nodulo-chistica. am inceput cu antibiotice, nu a mers, apoi cu skinoren si isotrexin, nimic. ultima solutie:sotret. am luat 3 luni, s-au redus putin, apoi pauza, din nou o luna de sotret si in sfarsit a inceput sa se vada ceva rezultate. acum sunt in a 5-a luna si e bine, mai am doar un chist.Cu scuzele ca am scris prea mult, am o recomandare pt pers care au asemenea probleme:mergeti la dermatolog, si sa aveti foarte multa rabdare ca trece. Iar pt cine se indoieste de sotret il recomand tuturor.
0
19-04-2012, ora 12:26
selyuca
Nu este medic/terapeut
selyuca
Buna ziua! Sunt din Constanta si am 32 ani. Din ianuarie merg la dr Nocivin si pana in prezent am urmat tratamentul exact cum mi l-a spus. Acneea nu este grava, imi apar doar in perioada menstruatiei dar pana acum 3 ani inainte sa nasc nu aveam probleme. Imi apareau si atunci dar mai putine.
La inceput am folost numai creme Ivaterm (solutie de curatat, crema de fata si crema de noapte), Nidoflor o data pe saptamana si o solutie preparat cu eritromicina din cate am inteles pe prospect (deoarece nu prea inteleg scrisul doctorului).De 2 luni mi-a dat spironolactona 25 mg (2 pe zi) si de o 3 saptamani sotret 10mg (1/zi). Pana acum am observat doar o uscaciune a buzelor.
De ce va scriu? In timp ce cumparam sotret de la farmacie astazi m-a abordat o d-na si mi-a spus daca am terminat tratamentul pt ca si fata ei de 15 ani l-a folosit si timp de 3-4 luni a avut un ten curat iar dupa intreruperea lui la cateva luni a avut o eruptie pe tot corpul foarte severa. Bineinteles ca mi-a spus ca nici la plaja nu a mers ca asa i-a spus doctorul dar mie mi-a spus doctorul doar sa am grija la mancare: fara grasimi si cacao. Si bineinteles ca m-am speriat si am intrat pe forum. Nu va imaginati acum cat de speriata sunt dupa cate am citit.
Nu stiu ce sa fac, ajutati-ma cu un raspuns: sa il continui sau sa intrerup si sa folosesc doar creme.
Fara sa imi spuna doctorul i-au si pastile pt protectia ficatului.
0
20-04-2012, ora 00:55
hanna89
Nu este medic/terapeut
hanna89
Buna, de aproape 2 luni fac tratament cu sotret si am inceput cu 20 mg iar medicul mi-a crescut doza la 60 mg pe zi...acum o sapt. mi-au aparut niste iritatii pe ambele brate dar au disparut dupa vre-o 3 zile...acum am scaun cu sange de 2 zile...sunt panicata!!60 de mg pe zi nu e prea mult pt organism??scaunul cu sange sa fie din cauza pastilelor sau ar trebui sa fac un control pt hemoroizi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •