sotul meu si criza de 30 de ani

19-02-2010
carmencrisss
Nu este medic/terapeut
carmencrisss
Buna ziua. Simt nevoia unui sfat..Suntem casatoriti de 10 ani imi iubesc sotul si cred ca si el ma iubeste Acum 1 an a inceput sa vina in dormitor din ce in ce mai tarziu 2-3 dimineata, isi petrecea mult timp pe calculator Precizez ca amandoi urmam cursuri la diferite facultati Am crezut ca invata, dar el socializa, intr-un limbaj vulgar, cu femei pe messenger Era foarte benefic pentru viata noasta sexuala (nu i-am refuzat nimic)Sunt o femeie frumoasa ingrijita...si nu inteleg ce cauta..Banuiesc ca este o criza de 30 de ani? Stiti mai nou mi-a spus ca mai doreste o relatie cu o femeie (relatie stabila) dar nu vrea sa divortam eventual sa dormim in camere separate Sau sa caute o partenera pentru partide in trei Daca i-am spus sa cunoastem un cuplu(nu-mi doresc dar curiozitatea raspunsului m-a impins sa o fac) a spus ca nu vrea sa-si vada sotia cu un alt barbat Nu cred ca m-a inselat pana acum, dar nu-l inteleg Credeam ca am o caznicie frumoasa, iar acum am ajuns doi straini
3 comentarii
0
21-02-2010, ora 14:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai copii ? Poate ca lipsa copiilor e problema...sau lipsa de comunicare...poate ca tu ii impui restrictii in limbaj, nu se poate desfasura, de fata cu tine poate ca nu-i este permis sa mai bata campii cateodata eliberandu-se in limbaj. Da-i ocupatii daca are prea putine responsabilitati si e atat de odihnit in asa fel ca seara sa nu mai stea pana dupa miezul noptii la calculator... Cum sa-ti spuna ca mai vrea relatie si cu alta femeie atata timp cat este cu tine ???Unde se crede, in Damasc ??? Trebuie sa ai o discutie serioasa cu el si sa-i interzici folosirea calculatorului pentru satisfacerea intereselor instinctuale perverse, altfel casnicia ta o ia la vale. Calculatorul este foarte util dar exploatat in mod just, in masura in care nu-ti afecteaza judecata si activitatile de baza zilnice.E la un pas de aventuri extraconjugale, asa ca ai grija cat timp sta pe acasa si cu ce se ocupa. Fii atenta caci te poate pune in pericol si in ceea ce priveste riscul contactarii bolilor cu transmitere sexuala.Eu te sfatuiesc sa nu-i faci jocul si incearca sa ai discutii mai transante cu el poate ca in urmatoarele luni ii mai vine mintea la cap.
0
22-02-2010, ora 14:13
carmencrisss
Nu este medic/terapeut
carmencrisss
Va multumesc mult pentru ca mi-ati raspuns asa de repede.Locuim cu socrii in periferia Bucurestiului si intradevar suntem lipsiti de responsabilitatile casnice Avem un copil de 5 ani.Nu m-ati inteles...in pat nu avem nicio inhibitie.Explicatia pe care am gasit-o eu ar fii ca, dupa ce am experimentat cam tot in materie sexuala, fiind un cuplu dedicat timp de 10 ani, sotul meu ar dorii sa demonstreze si altor femei cat e de "barbat" Nu pot sa-i interzic folosirea calculatorui, el este o fire puternica si dominanta Deocamdata ii urma
resc discutiile pe care le are si sper sa treaca.
Si am uitat sa va spun ca vreau sa salvez pe destop cateva descrieri despre boli cu transmisie sexuala ca sa-l constientizez de riscul la care ne-ar expune
0
03-03-2010, ora 23:33
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Faptul ca sotul va impartasit aceasta fantezie ma ajuta sa inteleg ca sunteti o femeie deschisa spre dialog.
In calatoria mariajului ne confruntam cu dificultati, cu suferinte, cu dezamagiri, dar si cu schimbarea. Ptr. a facilita aceasta schimbare, e nevoie de perseverenta. Uneori e nevoie sa ne implicam in dezvoltarea pe termen lung a unui stil complet nou de a gandi, simti si actiona. Nu este suficient sa dorim sau sa speram ca vom crea o relatie mai buna. Trebuie sa fim dispusi sa cautam in interior foamea de armonie.
Asta inseamna ca trebuie sa puteti alege sa fiti deschisa la fantezie ori sa nu fiti de acord cu aceasta fantezie. Oricare alegere este castigatoare, atat timp cat nu regretati ce ati hotarat.
Va veti infrunta propriile temeri si veti infrunta intelepciunea conventionala care v-ar putea duce la esec. Propuneti-va un standard personal in ceea ce priveste mariajul. Trebuie sa fiti dispusa sa cautati ceea ce vreti sa faceti in continuare. Poate ca limita acceptarii fanteziei este undeva departe sau poate ca o strabateti chiar acum, pasind pe ea ca pe o sarma.

Psihoterapeut de familie si cuplu
Delia Ciobancan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul