Spalaturile nazale cu apa sarata in tratarea sinuzitei

02-12-2011
vdingo11
Nu este medic/terapeut
vdingo11
Buna ziua.
Acum vreo 3 saptamani am avut o mica raceala (dureri de gat si disconfort) si nu i-am dat prea mare importanta (totul a plecat de la vreo 2 ore de stat in curent si aer rece)
Am inceput cu aspirina, paracetamol sinus si ceaiuri calde.
Durerile de gat au disparut si am inceput sa simpt presiune pe frunte si in jurul ochilor si evident nasul infundat Mi-am dat seama ca este vorba de o sinuzita si am inceput cu pliculete de teraflu sinus de 2 ori pe zi.
Situatia sa imbunatatit, dar dupa vreo 4 zile de tratament simptomele au revenit ca si cum nu facusem nimic pana atunci.
La recomandarea farmacistului am trecut la antibiotice: augmentin 870 si pe durata tratamentului 5 zile a fost ok dupa care mi-au revenit senzatiile initiale si in plus am inceput sa imi pierd si echilibrul.
Am luat niste vitamine C+D2 si nu mai am probleme cu echilibrul dar durerile sinuzale nu au incetat.
To citind pe net am vazut ca in cazul sinuzitei sunt recomandate inhalatiile cu musetel+soc si spalaturi nazale cu apa sarata.
Fac aceaste lucruri de vreo 2 seri si parca este mai bine un pic.
Ce ma ingrijoreaza este la aceste spalaturi nazale. Pot fi ele periculoase?
Am inteles ca este un vas special cu are se fac. Eu folosesc o seringa, tin capul astfel incat o nara sa fie deasupra celeilalte si prin cea superioara introduc lichidul cu gura deschisa.
Problema este ca la mine nu curge prin nara cealalta ci doar cand dau capul in jos se elimina prin nara introdusa.
In plus mi se pare ca elimin inapoi foarte putin. Unde se poate duce acest lichid?
O alta protie a fost ca dupa ce am pus apa sarata cu gura deschisa am suflat nasul cu o nara acoperita si am simtit o durere puternica in urechea dreapta si am senzatai ca am apa in ureche.
Dupa cateva minute durerea a trecut, aud cu urechea dar am senzatia de apa in ureche.
Este posibil sa se fi dus o paret din solutie in ureche si sa nu se mai elimine?

Va rog poate imi dati niste sfaturi sa nu fac prostii care sa imi agraveze si mai tare situatia.
Multumesc anticipat.
7 comentarii
0
02-12-2011, ora 11:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. nasul comunica cu urechile si puteti impinge si secretiile nazale si apa.. spre ureche
corect se pune apa cu pipeta in nas si se sufla nasul.. fiacre parte separat
cred ca e cazul de o radiografie SAF si un consult la ORL
0
02-12-2011, ora 12:04
vdingo11
Nu este medic/terapeut
vdingo11
Multumesc frumos de raspuns.
La inceputul saptamanei viitoare voi merge la un control, dar va mai deranjez cu 2 intgrebari:
1. sa continui cu inhalatile si spalaturile nazale (daca da, cate picaturi se pun in mod corect in nas si de cate ori?. Am vazut ca d-voastra recomantati spalaturile cu musetel). Se mai recomanda ceva medicamentos pana merg la control?
2. cum se poate elimina aceasta apa din urechi? Ma gandesc ca fiind acolo apa si fiind destul de rece afara sa nu fac vreo complicatie la urechi (otita, sau altele)

Va multumes din nou pentru promptitudinea raspunsului si multa sanatate.
0
02-12-2011, ora 14:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. se poate face spalaturi si inhalatii cu ceai de musetel + 2-3 pic de uli volatil
apa din ureche se poate elimina dupa ce desfunzi bine nasul + incalzesti bine urechea prin exterior cu aer cald de la uscatorul de par ) 2-3 min) dupa care pui degetul in ureche..si repede si des.. apesi spre timnpan timp de 1 min.
se produce o vibratie, un masaj indirect a timpanului.. care impinge lichidul spre rinofaringe
0
02-12-2011, ora 15:52
vdingo11
Nu este medic/terapeut
vdingo11
Multumesc din nou pentru raspuns. Totusi daca nu sunt prea insistent poate imi spuneti cum se fac corect aceste splaturi pentru a nu mai ajunge apa prin urechi (v-am spus chiar ma tem sa nu afectez astfel urechea).
Am tot citit pe net tehnica spalaturilor dar nu am inteles pana la urma care ar fi corecta:
1. cea in care pui apa printr-o nara si ar trebui sa iasa prin cealalat - asta am incercat si eu initial dar nu imi iese deloc.
2. se pune in causul palmei solutia si apasand cealalat nara se inspira. Apoi se sufla nasul. In acest caz ce cantitate ar trebui sa fie trasa prin fiecare nara pentru efiienta?
3. se pun cateva picaturi de solutie in nas (nu prea am gasit un consens cate se pun) dupa care se sufla.
0
02-12-2011, ora 19:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
var 3
0
03-12-2011, ora 10:48
vdingo11
Nu este medic/terapeut
vdingo11
Multumesc.
0
24-04-2018, ora 20:27
AncaMatei
Nu este medic/terapeut
AncaMatei
Buna. Cum ati rezolvat problema? Am patit si eu la fel. Ce ati aflat la ORL?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Sinuzita
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  •