Spalaturile vaginale-daunatoare!?

22-05-2008
dyanapopey
Nu este medic/terapeut
dyanapopey
Am aflat de curand, cam tarziu, recunosc, :) k spalaturile vaginale nu sunt tocmai indicate, avand chiar efecte daunatoare vaginului. Am inteles motivele si asa mi s-a raspuns la multe intrebari la care nu aveam raspuns. Ma spal regulat in vagin de aproximativ 5 ani, regulat insemnand aproape in fiecare seara sau cel tarziu la 2 zile. Am probleme cu candida de ani de zile si nici un tratament nu ma ajuta. Astazi am aflat si eu cauza, e si normal la cat de des fac spalturi vaginale. Acum am insa alta problema. De acum am sa renunt la spalaturile vaginale dar nu cred ca voi putea dupa contactul sexual. Ca mie mi se pare ca tot persista un miros daca ma spal doar la exterior. Ce pot face in acest sens, mai ales daca va fi nevoie sa ma spal in fiecare zi? Medicul meu ginecolog mi-a zis spalaturile sa le fac cu apa cu sare. Acest lucru imi va proteja PH-ul si ma voi putea spala regulat sau sa renunt cu totul la ele?Dar ce fac dupa contactul sexual?
2 comentarii
0
22-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In principiu nu este recomandabil sa faceti spalaturi intravaginale. Dupa contactul sexual va puteti spala cu apa simpla calduta sau cu o solutie de bicarbonat de sodiu, o lingurita de bicarbonat la o cana cu apa.
0
24-05-2008, ora 00:00
olimpia71
Nu este medic/terapeut
olimpia71
apa cu otet este foarte buna dar mai sant si sapunurile cu glicerina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dușurile vaginale – benefice sau nu tocmai?
  •