spasm al degetului mare

28-09-2006
Florance
Nu este medic/terapeut
Florance
Cam de 5 zile traiesc in teama. M-am pomeit ca mi se misca involuntar degetul mare. Sunt ca niste palpairi usoare, un fel de zbatere a degetului mare si pare ca il influienteaza si pe cel aratator. Daca il tin in mana nu se misca, dar se simte ca vibeaza usor. Aceste "spasme" cum le numesc eu, sunt aleatoare, le simt si noaptea si ziua. Dimineata la prima ora ma remarcat ca nu simt nimic, dar dupa 2-3 ore de la trezire incep. Banuiesc ca e ceva neurologic. Totusi mi-am verificat reflexele si par in regula iar acest tremur nu-mi impiedica desfasurarea activitaii, numai ca sunt foarte speriata de ce presupun ca pot avea. Stie cineva de ce poate sa fie, poate sa-mi explice cineva ce se intampla?
4 comentarii
0
31-10-2006, ora 00:00
stresata2006
Nu este medic/terapeut
stresata2006
eu cred mai multca sigur ca e neurologica problema ta.ar fi bine sa te vada un dr neurolog(o sa iti faca mai multe analize si investigatii).e de la stress sau...
asta zic eu, dar..dupa niste analize facute poate rezultatul e altul.fara analize nici un dr nu se poate pronunta.insa eu nu cred ca e grav!
0
01-09-2009, ora 09:18
ilenuka
Nu este medic/terapeut
ilenuka
florance, de cateva zile am si eu exact aceleasi simptome, mi se misca involuntar degetul mare de la mana stanga ca un spasm. ai fost la doctor? ai aflat de la ce vine aceasta pb? multumesc
0
01-09-2009, ora 15:58
Florance
Nu este medic/terapeut
Florance
ilenuka, am fost demult la doctor. Mi-a spus ca e un spasm dat de lipsa de ca si mg. Mi-a recomandat 10 filole (2/zi) de gluconolactat de Ca si Mg sa le beau, desi analizele erau bune. Am luat si mi-au disparut de la a 4 a fiola. Din pacate nu se mai produc aceste fiole. Le-am inlocuit eu cu calciu gluconic si le mai iau cand se intampla sa mai apara. Am mai observat ca de fapt aveam mai multe spasme ale muschilor (la ploapa ochiului, la pulpa piciorului, etc.) dar cel mai vizibil si deranjant era la degetul mare de la mana stanga. Uneori prindea si aratatorul.
De atunci am mai avut dar rar si nu asa intens. O fi fost si de la stres...
Multa sanatate iti doresc.
0
16-11-2016, ora 15:00
Diana C
Nu este medic/terapeut
Diana C
Buna ziua,

imi puteti spune cat timp au persistat aceste spasme?
La mine sunt de 5luni
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: