Spasm laringian la un copil de 11 an - alergie

03-03-2013
CRISTINA EC.
Nu este medic/terapeut
CRISTINA EC.
Sper din tot sufletul sa gasesc un remediu homeopat pentru problema fetitei mele. Problema a inceput in 29.10.2012, cand fetita a supt o bomboana care continea cafea. Atunci nu a mai putut sa respire, nu a mai putut vorbi deloc si nu mai putea sa stea in picioare decat sustinuta. Copilul are o bronsita astmatiforma mai veche, dar se manifesta prin tuse seaca, sacaitoare. Ideea este ca, daca nu tuseste, nu apare nici problema astmatiforma. Asta era inainte de 29.10.2012. Dupa aceasta data, insa reactiile corpului fetitei sunt foarte ciudate. Ne-am tratat de astm bronsic (alopat). In urma unor spirometrii, am avut tratament initial cu seretide, singulair (doua luni) si ventolin, apoi cu flixotide, singulair si ventolin (inca doua luni). Inca nu stapanim fenomenul desi ne ferim de alergeni, testele inca nu le-am putut face avand in vedere ca am tot avut tratament cu hhc, medrol. Copilul nu mai poate merge la scoala din cauza ca in clasa sunt multi copii si nu se aeriseste suficient. Cand ajunge in clasa, in cateva minute isi pierde vocea: respira foarte greu si vorbeste in soapta. Urmam un tratament la o clinica particulara, dar am vrea sa stim daca exista un remediu homeopat pentru acest spasm. Am inteles ca, totusi edemul laringian nu este acelasi lucru cu astmul bronsic. Ce poate lua fetita ca sa poata merge la scoala ? I s-a administrat Aconitum, Spongia, Chamomila, Arnica. Arnica a ajutat-o o singura data. A mai reactionat bine dupa un cocktail de remedii Bach luat dupa ce nu se mai afla la scoala. Am o permanenta teama pentru fetita mea. Nu cred ca am fost inteleasa exact de catre medicul la care mergem. Practic, in urma expunerii intr-un mediu care nu-i prieste (mucegai, sau un loc nearisit; acasa este bine) se declanseaza ceva pe fond pshic si pare ca cineva a suparat- cu ceva. Deci, dupa parerea mea, daca tratamentul rezolva starea psihica creata in acel moment, incepe sa vorbeasca si sa respire normal. Imi cer scuze, poate am scris prea multe, dar m-am gandit ca este mai bine sa dau mai multe detalii. A facut si un ex. tomograf la care toate au fost normale, dar in urma unui tratament cu manitol si hhc ( in spital). S-a obtinut aprobarea pentru investigatia gratuita dupa ce, deja se incepuse tratamentul.
Va multumesc frumos.
1 comentarii
0
03-03-2013, ora 20:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da exista tratament homeopat...dar trebuie sa gaditi un medic homeopat care administreaza preparate constitutionale.. care lucreaza pe organismul in intregime...nu simptomatic pe fiecare simptom aparte
2 am mai scris pe forum parerea mea...cum ca Alergia este o mica parte a problemelor generale..legate de o problema digestiva, mai cu seama intestinala care impedica curatarea organismuik de toxine, posibil si paraziti intestinali/
o sa puteti controla simptonele numai daca adoptati o alimentatie de Sihastru...fara nimic din magazin..lsi o sa faceti cure de durata de detoxifiere la un med.naturist
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.