Spasme si inclestari involuntare de maxilar

12-06-2014
Marcous
Nu este medic/terapeut
Marcous
Am o problema pe care nu am auzit sa o mai aiba cineva. De asta mi-e si rusine oarecum sa merg la medic, am incercat la cativa si s-au uitat ciudat la mine, aproape ca nu ma credeau. Si nici unul nu m-a luat in serios, dar sa mai imi dea si o explicatie.

Treaba sta in felul urmator: acum multi ani, cand aveam vreo 13-14 ani, in timp ce citeam la scoala cu voce tare, a inceput sa mi se inclesteze maxilarul, sa mi se inchida si deschida ca si cum as fi zis un 'A' fortat.. M-am speriat si m-am oprit imediat.
Asta a fost doar inceputul. Din acea zi, de fiecare data cand citeam cu voce tare, apareau aceste incordari/inclestari de maxilar, niste spasme efectiv, imaginati-va cum ar fi sa cititi si sa ziceti un 'A' fortat, involuntar. Si nu se intampla o singura data, ci de cateva ori pe minut. Problema a fost ca, in timp, aceste spasme au inceput sa fie insotite concomitent de o ameteala, ca si cum mi-as fi pierdut constiinta pt o secunda/2 cand se intamplau.. si imaginati-va ca asta se intampla de cateva ori pe minut..
In timp, au inceput sa apara si cand citeam in gand, si pe urma, uneori si cand vorbeam.. Daca vorbeam mult, fara pauza, apareau.

Si nici in ziua de azi, la vreo 10 ani dupa, situatia nu mi s-a ameliorat. Am trecut foarte greu prin ani pana acum, evitam cum puteam sa citesc ceva la scoala, dar deja nu mai pot, trebuie sa aflu care este problema.

Problema e ca, asa cum am mai zis, multi medici nu ma iau in serios cand le spun, desi vorbim de spasme involuntare, ameteli, 'deconectari', etc.

Mentionez ca tatal meu sufera de epilepsie..

Daca mi-ati putea da o parere, v-as fi recunoscator.
3 comentarii
0
18-06-2014, ora 10:18
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Este greu de spus... pare sa fie un sindrom distonic - diskinetic. Ati fost si la neurolog? Faceti si o electroencefalograma (EEG) si mergeti la un neurolog si dupa aceea mai vorbim. Unde locuiti?
0
02-07-2014, ora 22:21
Marcous
Nu este medic/terapeut
Marcous
Am facut EEG acum vreo 2 ani (am simpotmele astea de acum 9-10 ani, in timp ba se accentuau, ba se slabeau - au variatii), si doctorul mi-a spus ca nu mi-a iesit nimic in neregula. Am fost la neurolog, de asta spuneam ca mai nimeni nu imi ia in seama simptomele, de parca m-as duce sa platesc pt consultatii ca asa imi place mie, sa ma plimb pe la doctori.
0
05-11-2014, ora 22:29
Marcous
Nu este medic/terapeut
Marcous
Nu are nimeni nici o idee de ce ar putea fi?

Inca am aceasta problema si nu stiu ce sa mai fac.. Am uitat sa spun in primul post ca acele deschideri de maxilar/ spasme, sunt insotite de o senzatie ca si cum ar fi un scurt-circuit al creierului, adica pt 1-2 sec, in care se produce si spasmul/spasmele, parca ma deconectez de ce se intampla in jurul meu, ametesc brusc si parca se scurt-circuiteaza ceva..

Problema a devenit mai grava pt ca se intampla si cand vorbesc continuu pe o perioada de mai multe minute..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: