spatiu intre gingie si lucrarea proteica

04-01-2010
shelly28d
Nu este medic/terapeut
shelly28d
In urma cu o saptamana mi-am pus doua punti dentare metalo-ceramice, intr-o parte am avut 2 dinti lipsa si in cealalalta unul, as vrea sa stiu daca este normal ca intre acesti dinti si gingie este normal sa ramana spatiu cat sa treaca saliva sau ar trebui sa fie lipiti de gingie?!
14 comentarii
0
07-01-2010, ora 12:28
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
intre corpul de punte ( adica dintele/ dintii lipsa) si gingia de sub este normal sa existe un mic spatiu. este practic imposibil cu o punte dentara sa obtineti confortul dintilor dvs naturali. acest spatiu trebuie sa fie suficient de mic incat sa nu intre si sa stagneze acolo alimente, dar trebuie sa fie suficient de mare incat sa treaca lichide, pentru ca dvs sa puteti igieniza sub punte prin clatire cu apa de gura. acest lucru medicul dvs este necesar sa vi-l explice la inceputul tratamentului protetic, prezentandu-va cele doua alternative pentru inlocuirea unor dinti lipsa : puntea dentara si implantul dentar.
numai implantul dentar inlocuieste un dinte lipsa refacand morfologia dintelui cel mai aproape de cea a dintilor naturali. implantul primeste deasupra o coroana pe implant care nu este legata de dintii vecini, practic fiecare coroana dentara pusa are dedesupt o "radacina artificiala", implantul din os, in acest fel alimentele, saliva nu au SUB ce sa patrunda.
0
17-05-2010, ora 22:33
rozyca
Nu este medic/terapeut
rozyca
buna seara,
azi mi-am pus coroana dentara posterioara si am o nemultumire
nu e fixata definitiv ci provizoriu vreo doua zile, dar e cam stramba.Partea dreapta e mai sus si partea stanga mai jos, se poate face ceva fara a schimba lucrarea, ca si estetic e reusita (semiportelan pe suport metalic) dar nu pot mesteca ca ma lovesc cu dintele de jos in lucrare. Exista o solutie de rezolvare din partea stomatologului sa o aduca la acelasi nivel?
multumesc frumos si astept un raspuns ca sunt nelinistita
0
18-05-2010, ora 12:01
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
e foarte posibil coroana sa fie ok, dar la cimentarea provizorie sa nu se fi asezat in pozitia corecta. ca sa fiti sigura ca este in regula puteti sa ii cereti medicului dvs ca, data viitoare, in loc sa o cimenteze definitiv, sa v-o lase tot provizoriu, in pozitia corecta. astfel puteti sa mancati pe ea inca cateva zile si sa va asigurati ca e in regula ca si inaltime si forma.
0
18-05-2010, ora 18:44
rozyca
Nu este medic/terapeut
rozyca
asta e problema, ca era lasata inainte de cimentare spunandu-i doctorului, la care el a adaugat ca rad cu o buza mai sus. Inainte de cimentare a tot scoso, mi-a mai pilit din stifturi si pana la urma tot asa a lipit-o, e vizibil si cu ochiul liber mi-au spus si alte persoane fara sa le spun nimic. Nu stiu ce sa mai zic zilele astea trebuie sa ma duc din nou pentru fixare definitiva dar daca e tot asa si nu poate sa o aduca la adevar, renunt la ea si sa-mi ia alta amprenta in costul celeilalte, poate e sucita, oricum am sa va anunt cum am rezolvat-o.
multumesc frumos pentru ca mi-ati raspuns si ati incercat sa fiti alaturi de mine.
va doresc sanatate maxima si sa auzim de bine
respect si numai bine.
0
13-11-2010, ora 16:05
darius-ion
Nu este medic/terapeut
darius-ion
Buna ziua d-ra doctor!
Am o mare rugaminte la dvs., sa ma ajutati, va rog, cu o informatie. Am mai multe lucrari dentare(metaloc-ceramica).Am observat, uitandu-ma cu o oglinda ca la una dintre coronite, am un punct negru mai mare decat la celelalte coronite, pe interior(ma refer la acele puncte de care se folosesc tehnicienii la manipularea lucrarii). Intrebarea mea este daca se poate ca acel punct sa se fi marit, in sensul ca s-a spart ceramica, sau pur si simplu asa era, mai marisoara. Recuniosc ca nu am observat pana acum.nu ca m-ar deranja estetic vorbind, pt ca este pe inetrior, dar ma tem sa nu se mareasca si mai mult..adica sa-mi ciobeasca ceramica. As vrea sa stiu daca acel punct nu va favoriza o ulterioara ciobire(daca se poate sa fie si mai mare??)

multumesc mult si va precicez.ca am apelat la dvs.pt ca stau ca pe jar cu teama sa nu fie ceva probleme dupa atatia bani cheltuiti si o experienta ghinionista a unei alte lucrari dentare unde mi s-a spart ceramica de pe molar.

Astept stimata d-ra doctor un raspuns!!!
0
13-11-2010, ora 16:47
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua. imi este greu sa va spun daca s-a spart ceva sau nu. este posibil ca acea zona metalica sa fi fost asa de la inceput si sa nu fi observat dvs. daca ceramica s-ar fi spart acolo suprafata ar trebui sa fie ceva mai abraziva, sa nu fie perfect neteda la atingerea cu limba.
daca vreti sa fiti sigur consultati dentistul care v-a facut lucrarea.
0
13-11-2010, ora 16:58
darius-ion
Nu este medic/terapeut
darius-ion
adevarul e ca simt cevala atingerea limbii. Este vorba de incisivi laterali superiori. marimea punctului este aprox. asemeni acestei litere o. Credeti ca se poate mari, in eventualitatea ca este o ciobitura in jurul pct.negru clasic ce se pune la orice lucrare metalo-ceramica???


Multumesc mult pt promptitudinea raspunsului dvs!!!!!!!
0
13-11-2010, ora 17:01
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
nu cred ca se va mari... totusi mergeti la medic sa finiseze zona respectiva cu o guma abraziva si o pasta de finisat, pentru netezirea suprafetei
0
13-11-2010, ora 17:23
darius-ion
Nu este medic/terapeut
darius-ion
multumesc d-ra doctor pt raspunsurile dvs!

saptamana viitoare voi trece pe la dentistul meu si o sa-l rog sa faca finisarea corecta. Sper sa n-am nici o problema de marire, al acelui punct si sa nu se ciobeasca in jurul sau ceramica.

O seara placuta!
0
26-10-2012, ora 13:29
ionel1978
Nu este medic/terapeut
ionel1978
Buna ziua!
Va rog daca se poate sa ma ajutati cu o informatie, daca nu va suparati. Am o punte dentara sus si una jos integrala, adica toata dantura, a fost cimentata in anul 2005, mentionez ca am 35 de ani, pe atunci cand am facut lucrarea, eram candidat la proteza, asa de tare era stricata dantura, dar doctorul a facut tot posibilul si mi-a pus puntii dentare. In fine, la partea de jos mai exact in partea stanga la ultimaul dinte, cred ca molar se numeste, am un bont un stift peste care vine partea metalica, problema este ca dinti s-au retras, s-au lasat, mai ales acest molar unde zilnic mananc pe aceasta parte si s-a facut un gol imens intre gingie si dinte, astfel imi ranesc limba zilnic cand mananc vorbesc si nu numai, mai ales la baza limbi, in spatele limbi si toate aceasta se intampla de un an de zile. Stiam ca doctorul stomatolog este plecat in Anglia, dar m-am bucurat cand l-am gasit la cabinet nu era plecat doream sa merg la dansa deoarece ea mi-a facut lucrarea. E adevarat a spus ca s-a lasat cumva dinti din ligamente sau asa ceva, am si o parodontita, care trebuie tratata si mi-a dat si ceva medicamente pentru stimularea osului maxilar. In ceea ce priveste aceasta problema mi-a pus o plomba de jur imprejur, dar la o zi a picat plomba ce se afla intre gingie si obraz, apoi plomba din spate se misca, asa ca am atins-o si a iesit, iar plomba din partea cu limba ma agata in limba astfel ma agatam si in plomba dar si in partea metalica. Va rog ce este de facut, nu mai vreau plomba deoarece am o alergie la miros, am un inceput de astm astfel in prima noapte nu am dormit mai deloc din cauza ca ma sufocam, probabil de la mirosul respectv, mai mult una din plombe s-a desprins in somn, noroc ca dormeam pe o parte cand m-am trezit am inghitit-o, noroc ca nu m-am inecat si era destul de mare, c-am peste 1 cm. Imi este frica ca o noua plomba daca imi va pune sa nu se desprinda si sa nu ma inec mai ales in somn, deoarece strang tare din dinti noaptea. Ce s-ar putea face, nu doresc sa renunt la acea portiune, pe aceasta parte mananc iar de la caninul stang pana la molar nu am dinte, daca se va taia aceasta parte probabil imi va destabiliza lucrarea. Ma intreb oare exista ceva silicon, dar care sa nu se desprinda si sa nu provoace reactii alergice, ca sa umple spatiul gol sub punte si gingie, sau se poate strange cu patent dentar aceea portiune pana se apropie de gingie, astfel sa nu mai ating cu limba. Trebuie sa fac ceva ca toata partea respectiva de limba este rana, cat si pe obraz asta doar in aceea portiune de molar. Momentan introduc bucati de alimente gen mar sau altceva in spatiul respectiv pentru a-mi atenua agatarea limbi, asta pana saptamana viitoare cand voi merge din nou la doctor.
Va rog sa ma scuzati ca am scris atat de mult, astept daca nu va suparati un raspuns de la dumneavoastra.
Cu respect!
0
27-02-2014, ora 15:30
corni
Nu este medic/terapeut
corni
Mi-am pus lucrare sus pe 12 dinti a masele, m-ia cimentat definiriv si nu imi vin bine.Mai poate sa ii dea jos sa i cimenteze din nou?
0
17-03-2017, ora 13:41
anca2013
Nu este medic/terapeut
anca2013
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneți in ce condiții pot cere confecționarea unei noi lucrări ceramice (formata din 3 dinți) in locul celei prezente care a fost ajustata de 4 ori in curs de 6 săptămâni deoarece nu puteam mesteca alimentele de mici dimensiuni, dureri la masticație si inflamația gingiei la 2 dintre dinți (problema nerezolvata nici in prezent). De cate ori poate fi prelucrata lucrarea astfel încât sa poată fi funcționala și de calitate? In aceste condiții pot solicita banii înapoi pentru a apela la alt cabinet? Este normal ca tehnicianul sa ceara banii pentru lucrare înainte de a fi făcute toate probele ?
Va mulțumesc!
0
05-04-2017, ora 23:03
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Nu exista un ghid despre numarul de retusuri al unei lucrari, ea se prelucreaza pana iese cum trebuie.Tehnicianului i se da de obicei un avans cand se incepe lucrarea, dar depinde de contractul de colaborare cabinet-tehnician. Sper ca ati rezolvat acum cu bine cu lucrarea.
0
13-10-2018, ora 15:34
Marian Gherghel
Nu este medic/terapeut
Marian Gherghel
Buna ziua! Am o săptămână de când am o punte dentara fixata provizoriu. Întrebarea mea este dacă este normal sa ma doară dinți stalpi la masticație Va mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pierderea fermității gingivale crește probabilitatea de inflamație gingivală
  •