Speriata

11-03-2011
ade_andre18
Nu este medic/terapeut
ade_andre18
Buna ziua, am 24 de ani si de 1 luna jumate dupa ce am tras un frig puternic, dupa doua zile mi-a aparut dintr-o data o usoara ameteala, apoi frisoane fara febra, o greata intensa dintr-o data si apoi o durere de ceafa. Am luat un paracetamol sinus si am adormit. A doua zi m-am spalat pe cap cu dusul, si a inceput iara ameteala si o durere de ceafa insuportabila dar am adormit cu comprese. M-am treit noaptea cu grata si toata noaptea am fost la toaleta. A doua zi am continuat cu paracetamol sinus si am observat ca se imbunatateste starea mea dar observam cand iesam afara de la frig la caldura ca ameteam si imi era greata. In fine dupa ce m-am simtit mai bine dupa o saptamana iara au aparut durerile si starile. Am fost la medicul de familie si mi-am facut analizele. Tot ce a iesit a fost o infectie in urina, care mi-a dat sa o tratez cu zanocin si urinex si ceaiuri multe. Problema mea ca dupa o zi de zanocin parca m-am umflat in partea stanga sus sub coaste si nu am mai luat decat urinex si am mers la urulog care mi-a zis ca am cistita si sa nu mai iau decat o cutie de supozitoare de ketonal si tavanic. Dar tavanicul nu l-am putut lua ca iara ma intepa acolo in stanga. Am luat ketonalul o cutir da ica nu ma simteam prea bine si in spatele gatului ma durea parca puscau niste oase cand intorceam capul. Am mai luat un nurofen si dupa 2 zile noaptea aceasi senzatie oribila de greata si durere in stanga. m-am dus lao doctorita de interne mi-a facut ecografie si toate erau normale si urocultur mi-a iesit buna si mi-a zis a sa nu mai iau pastile ca crede ca de la ketonal mi-a dat o usoara gastrita. In ceea ce priveste ca ma doare in spatele gatului mi-a zis sa ma dau cu diclofenac. problema e ca dupa ce am fost la ea am observat in continuare durerea de gat in spate si dupace am terminat ketonalul am facut o criza urata de greata si ameteala si mana dreapta parca mi se crispa si degetele Criza nu a durat mult. DIn cauza atator pastile mi-am pierit si pofta de mancare. Apoui a doua zi am simtit in partea dreapta furnicaturi de la genunchi in jos, in talpa si i in palma dreapta si la degete, numai ca nu erau furnicaturi care sa dureze. Am luat ca si mg dar am observat casenzatiile au continuat.Si in buze am simtit furnicaturi. Dar nu dureaza mult si nu apar zilnic. In schimb dupa ce am inceput sa fac bai cu sare seara am observat ca toate oasele din corp parca pusca si mi-au disparut furnicaturile. M-am speriat si am fost la neurolog care mi-a dat sa fac o raza cervicala si mi-a iesit : modificari artrozice ale coloanei cervicale, pensare anterioara a spaliilor cervicale c3-c4-c5. E adevarat eu am de mult calculator si nu am avut o pozitie corecta, dar ce e ciudat ca pana cand nu m-a prins frigul eu nu am simtin niciodata dureri mari de spate sau ceafa. Neurologul mi-a dat sa iau ca si mg si d3 si a zis sa fac gimnastica si in 2 saptamani sa ma duc sa vedem cum evoluez.Am inceput sa iau dar vroiam sa intreb eu simt de la inceput si in urechi seara cand ma culc pulsul sau cand fac baie in apa. De atunci nu mai folosesc dusul ptr cap ca m-a durut foarte tare capu;l si tamplele si gatul in spate.De asemenea am observat cand ametesc ca imi pierd echilibrul intr-o parte si apoi greata, mai ales dimineata am episoadele acestea. Dupa masa ma simt mai bine.
Daca cineva poate sa ma ajute va rog si in ce parte sa o iau?
Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
13-03-2011, ora 22:46
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Draga mea,
indicatiile neurologului sunt bune.
CONTINUA si in curand va fii bine.
Incearca sa-ti mai faci si analiza de fier (sideremie)..iar daca ai facut-o..scrie...
Sanatate si s-auzim de bine,.
O seara placuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.