Spermocultura

03-02-2010
hanganug
Nu este medic/terapeut
hanganug
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in cea ce priveste urmatorul subiect. Am obtinut un raspuns la o analiza de spermocultura, iar detaliile ei sunt urmatoarele:
Frotiu: rare PMN, frecvente celule epiteliale rotunde, nu se vad germeni.
Culturi bacteriene: flora fara semnificatie patogena.

Un rezultat al spermogramelor anterioare (ultima la jumatatea lunii ianuarie) semnaleaza oligo si asteno spermie II. Am efectuat si o operatie de varicocel (abdominala) in prima jumatate a lunii octombrie, intrucat varicocelul era suspectul numarul 1 pentru problema mea de fertilitate (conform spuselor dr. V. Cauni care m-a si operat).

Precizez ca nu am avut alte relatii sexuale neprotejate in afara persoanei cu care sunt casatorit.

1. De unde pot proveni celulele epiteliale? Pot ele semnala o infectie virala (HPV? sotia nu are).
2. PMN ? de asemena pot ele semnala infectie virala ?
3. Este imperativa o analiza de sange pentru detectarea elementelor care semnaleaza infectie cu HPV ?
4. Avem ambii 32 de ani si ne dorim copii si suntem hotarati sa mergem si pe varianta de inseminare intrauterina (recomandati vreo locatie serioasa?)

Multumesc anticipat pentru o solutie medicala avizata.
1 comentarii
0
03-02-2010, ora 14:52
hanganug
Nu este medic/terapeut
hanganug
Precizez ca examenul endocrinologic confirma valori hormonale absolut normale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK