Spitalul Voila - pareri, experiente traite

14-12-2013
natural_care
Nu este medic/terapeut
natural_care
Buna ziua,

Am o cunostinta in varsta de 21 de ani care a fost diagnosticata cu TAB si a avut mai multe episoade maniaco-depresive; Am vrea sa o internam la Spitalul Voila insa nu prea am gasit pareri ale unor pacineti ai acestui spital.
As vrea sa stiu daca cineva a fost internat la Spitalul Voila?Ne puteti impartasi experientele voastre traite in acest spital?
Ce doctori recomandati? Pot intra cu usurinta persoane straine in incinta spitalului?Se poate 'evada' usor din acest spital?

Multumesc!
8 comentarii
0
14-12-2013, ora 13:56
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
"Se poate 'evada' usor din acest spital?"

Cat cinism, trebuie sa va asigurati bine de tot ca victima nu evadeaza din spitalul unde o s-o bagati cu forta, trebuie sa va asculte pana la moarte, ce mama naibii!?.. Si cum nu mai vrea, isi primeste portia de neuroleptice sau ce-o mai primi. Ah, nu, litiul parca e pentru ei, trebuie sa le ajunga si creierul ca un cascaval cu gauri, ca sufletul e gaurit demult.

Tu esti mai mult decat o 'cunostinta', ai legatura directa cu nenorocirea victimei, TU ar trebui azvarlit la Voila, sa nu mai evadezi niciodata, si tu ar trebui sa fii indopat cu antipsihotice, asta in timp ce esti legat de pat, sa vezi cum e cand iti baga cineva ceva in creier, in loc sa-ti puna la loc sufletul scos cu forcepsul.

O sa dormi linistit dupa ce o sa-ti internezi ruda, nu-i asa? Spalat pe maini, curatat de toate pacatele.
Stiu, victima e defecta genetic, iar tu esti Sfantul Petru.



Iar daca esti intr-adevar doar o cunostinta, ce cauti tu in razboiul altora? De ce-ti faci tu pacate cu un suflet nevinovat?
1
14-12-2013, ora 21:29
natural_care
Nu este medic/terapeut
natural_care
http://www.formula-as.ro/2009/861/societate-37/raiul-nebunilor-10904
"Raiul nebunilor"-Bogdan Lupescu

Ce mai val de critici dure..
1
17-12-2013, ora 17:32
georgy_ana2386
Nu este medic/terapeut
georgy_ana2386
naturel_care si eu am fost internata la spitalul voila de multe ori!daca persoana in cauza are probleme grave este internata in regim de urgenta si la cerere poate sta in salon de siguranta k sa nu evadeze.k doctor insa iti recomand doctorul meu si dak nu esti multumita il schimbi;se num Dinu Elena si este si directorul spitalului..o gasesti in cabana 3
3
04-12-2016, ora 18:44
balgacostin
Nu este medic/terapeut
balgacostin
Recomand sectia 6 Voila(la cabana) -Dr Stanciu Bogdan sau Moruzzi Elza.Sunt sufletisti, dedicati profesiei.Tot personalul este amabil, acum depinde de caracterul tau si cat de crazy esti.Nebunii aia rai sunt monotorizati video permanent, au camera separat asistentii sunt cu ochii pe ei.au inchis padurea( de la diazepam nu iti veneau idei si nu se scula moralu) sa fiu elegant.Au strans si maidanezii, mancarea tipic restaurant.
3
23-06-2020, ora 11:16
Mihai Catinca
Nu este medic/terapeut
Mihai Catinca
Spitalul este ok, mancare f buna, aer curat, foisoare, muzica, curatenie.Aici imi gasesc linistea
1
14-07-2020, ora 15:06
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Au o pagina de facebook. Si sunt pareri pro si contra.
1
07-11-2020, ora 19:54
sldcatalin
Nu este medic/terapeut
sldcatalin
Sper din cauza stresului sa ajung o perioada acolo.Munca la patron ma epuizeaza si orele suplimentare.Daca nu aveam familie si rata la casa imi schimbam jobul.Sper sa gasesc persoane cu care sa mai schimb o vorba, nu doar pensionari plictisiti
1
09-11-2020, ora 08:49
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Daca aveti curiozitatea sa va uitati pe site-ul Spitalului Voila se mentioneaza urmatoarele;

, , Accesul în incinta spitalului este permis pentru următoarele categorii de persoane fizice:

personalul echipajelor care însoțesc ambulanțele serviciilor de urgență, inclusiv polițiști și jandarmi;
persoanele programate pentru internări, numai dacă au domiciliul stabil în județul Prahova-programare confirmată telefonic de medicul curant;
persoanele cu sau fără bilete de trimitere și fără programare care solicita consult psihiatric de urgență;, ,
Conform notei interne din 21.09.2020 nu se mai precizeaza acest lucru.

Cel mai bine sunati acolo.

Si sa nu credeti ca stabilimentele psihiatrice sunt statiuni de relaxare si socializare. Nici inainte nu erau, dar acum e si mai dificil. Singurul loc din tara in care te simteai efectiv ca intr-o statiune, cu plata regimului hotelier, era Sanatoriul Predeal. Acum si acesta este inchis, fiind spital suport covid pentru cadre medicale infectate din judetul Brasov.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Distincția între episoadele depresive din cadrul tulburărilor bipolare și tulburarea depresivă majoră
  •