splina marita

17-04-2009
axeandre
Nu este medic/terapeut
axeandre
Baiatul meu in varsta de 9 ani s-a plans de dureri de mijloc (in zona lombara). Am fost sa-i fac o ecografie crezand ca are probleme cu rinichii. Are rinichi foarte frumosi in schimb splina destul de mare (94 mm). Sunt disperata pentru ca nu mi-a spus nici nefrologul nici medicul de familie care pot fi cauzele. Are o usoara infectie urinara pe care o tratam (vezica cu pereti ingrosati). Poate exista o legatura intre durerea de mijloc si marirea splinei? S-au ce ivestigatii sa-i mai fac. Mijlocul il doare numai daca sta mult in picioare sau alearga, asta doar de 2 zile.
El este destul de dezvoltata: inalt, aprox. 30 kg.
2 comentarii
0
17-04-2009, ora 14:39
wick
Nu este medic/terapeut
wick
Durerea de mijloc cel mai probabil provine de la infectia urinara. Splina marita este caracteristica mononucleozei infectioase.Da o cautare pe google pentru a te documenta. E doar o idee.Sper sa iti fie de folos.Sanatate!
0
16-03-2011, ora 14:33
mir 77
Nu este medic/terapeut
mir 77
In urma unui efort mare( la sala 45 min )am facut o ecografie abdominala la care splina a iesit 14, 5. Nu doare, doar ca m-am speriat si as dori sa stiu, care ar putea fi cauza.Mentionez analize:TGP 45, TGO 59, markarii virali absenti, colesterol 222, transaminaze 135, lipide 750.Poate fi o cauza efortul?DE obicei nu fac sport iar ecografia am facuto la 2 zile dupa sala.Multumesc si sper sa primesc un raspuns pt ca am m-ai trimis si nu am primit raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.