spondilartropatie seronegativa

13-07-2011
ttincuta
Nu este medic/terapeut
ttincuta
de 3 luni m aplimb de la un spital la altul pentru precizare de dg.dar tot nu stiu ce sa fac, pentru ca medicii se contrazic intre ei. am amorteli, arsuri, intepaturi, dureri osoase la miini si membrele inferioare, dureri de coloana. Am facut RMN la cap normal, CT coloana lombara sacroiliaca si cervical -osteofite anterioare corpi vertebralicervicali C5, C6, C7, rectitudinea coloanei lombare, cu mici productii osoase marginale anterioare la nivelul corpilor vertebralilombari, fractura unghi antero superior al corpului vertebral L4, deborduri discalecircumferentialela nivelul discurilor intervertebraleL4-L5si L5 -S1, discreta ingustare a spatiului articular sacro-iliac drept si osteocondensare a platourilor articulare.mentionez ca imunologia este negativa VSH de 28, anemie cu sideremie de 15, ca am facut si decelare de conducere nervoasa si electromiografie, unde mi s-a pus in evidenta afectare musculara si nervoasa, potentiali vizuali modificati si cimp vizual modificat la ochiul stg.in urma acestor internari m-am ales cu :spondilartrita seronegativa sdr. anemic hipocrom microcitar neuropatie optica bilaterala polineuropatie senzitiva in obs etiologica spondiloza cervicala cu radiculopatie C5-C6C7bilaterala si mi s-a recomandat pentoxifilin 2, gabaran 600-2cp, milgama N 3 cp 10 zile pe luna, tardiferon -3 cp pe zi, arcoxia 90 mg 3 luni de zile. medicul de familie n-a acceptat sa-mi dea arcoxia pentru ca e f puternic si are efecte secundare devastatoare si ca nu e de acord cu pentoxifilinul si gabaranul nestiind cauza neuropatiilor. Am fost internata la clinica de recuperare IAsi sectia de neurologie si reumatologie.As vrea sa aflu cauza neuropatiilor sa mi se recomande tratamentul adecvat, si ce tratament sa iau pt durerile de oase in afara de arcoxia si celebrex pe care nu-l tolerez
va multumesc
1 comentarii
0
14-07-2011, ora 19:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Atitudinea terapeutica va fi cea stabilita de catre neurochirurg (pentru simptomele neurologice descrise), in colaborare cu reumatologul (medicul de familie nu are competenta sa se pronunte asupra tratamentului spondilartropatiei, dupa o internare intr-o clinica specializata de reumatologie).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.