Spondilita anchilozanta

13-07-2012
andreea2401
Nu este medic/terapeut
andreea2401
Buna ziua.
Sotul meu este suspect de spondilita anchilozanta, avand ca baza un HLAB27 pozitiv si anumite simptome care ar indica boala. Insa, analizele la sange intotdeauna i-au iesit ok (si vsh-ul si proteina c), iar la rmn cu substanta de contrast in prima faza i s-a dat diagnosticul de 'sacroileita bilaterala usoara'. Dupa 6 luni, in care a facut tratament cu antiinflamatoare (celebrex, arcoxia, xefo rapid) am revenit la control. Din nou analize la sange si rmn. Analizele la sange bune, rezultatul la rmn:
'Comparativ cu examinarea anterioara din data de 22-12-2011 se mentim modificarile inflamatorii edematoase minime subcondrale, mai evidente la nivelul versantilor iliaci, in portiunile inferioare ale articulatiilor sacro-iliace.
Minima captare a contrastului la nivelul sinovialei articulare.
Fara colectii intraarticulare.
Fara linii de fractura.
Nu se evidentiaza aspecte de artrita sau sinovita coxo-femurala sau de simfiza pubiana.
Concluzii :
Minime modificari inflamatorii sacro-iliace'

In urma tuturor investigatiilor suntem in asteptarea unui raspuns din partea domnului doctor. Mentionez ca durerea acuzata de sotul meu (care ne-a determinat sa face analize amanuntite) se localizeaza la coloana, lombar, iradiand pe picioare, la genunchi si uneori la coate.
Puteti sa ne dati si dvs o parere in urma tuturor celor descrise de mine? Poate fi vorba de spondilita?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.