spondilita anchilozanta.. ce sa fac sa-mi indrept coloana?

03-06-2010
danili
Nu este medic/terapeut
danili
Am spondilita anchilozanta de 15 ani si coloana mi sa adus in fata poate sa imi spuna cineva daca mi-as pune un corset mi-as indrepta coloana sau ce sa fac ca sa imi indrept coloana
6 comentarii
0
03-06-2010, ora 23:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din pacate nu prea exista metode pentru a va indrepta coloana.
Puteti sa va mentineti o forma fizica acceptabila practicand sporturi blande, cum sunt inotul si ciclismul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-06-2010, ora 18:06
danili
Nu este medic/terapeut
danili
Va multumesc foarte mult am crezut ca daca a-si purta un corest cat de cat (nu de tot ) ar putea sa ma ajute
0
04-06-2010, ora 19:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Teoretic, un corset putea fi util in urma cu 15 ani, la debutul afectiunii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-01-2014, ora 17:23
danb30
Nu este medic/terapeut
danb30
Poti sa.ti pui 10 corsete...nu poti aduce coloana in fata...e imposibil...muschii in spondilita trag de capp in jos prin toateparghiile, ca sa.ti dau un exemplu...imagineaza.ti un arc cu care trag arcasii...ai vazut e compus din 2 lucruri... Coloana...adica batul care initial a fost drept...si sfoara...care este prinsa de marginile batului.firul este mai scurt decat batul arcului prin urmare.batul ( in cazul tau coloana e incovoiata) orice miscare vrei sa faci nu poti.pentru ca atat e sfoara de scurta...daca tragi de oase le rupi...muschii sunt scurti in spondilita anchilozanta! Oamenii sanatosi au muschii flexibili lungi...inflamatia in spondilita ( a se citi teoria inflamatiei cronice) inflamatia cronica nu afecteaza coloana.ea afecteaza orice in afara de oase.insasi teoria inflamatiei cronice specifica acest lucru. Inflamatia..iti distruge ceva din muschi..iar muschii se contracta..ca sa intelegi cum se contracta muschii..trebuie sa vezi din ce sunt compusi muschii...eu am spondilita grad 4..acum nu mai am. M.am intrebat mereu cum ajunge corpul sa faca muschii mai scurti...cum face inflamatia chestia asta...eu am simtit toate aceste procese pe pielea lea...cum faci niste ci muschi mai scurti..raspunsul e asta.exemplu...si asa se intimpla real cu muschii bolnavului de spondilita. Daca am o sfoara...cum fac ca marimea iei sa fie mai mica...e simplu...o rasucesc...rasucindo voi avea aceeasi sfoara dar mai scurta decat initial.eu am constatat acest lucru...cand ma asezam intins in pat..desi eram stramb...nu atingeam cu capul patul...stateam in acea pozitie..cautam sa ma relaxez...si dupa vreo 3, 4 minute observam ca usor usor corpul care era relaxat in acea pozitie incepe sa faca miscari mici de rotatie...la cateva curse ma lasa cateva grade mai jos..si tot asa pana se oprea. Apoi...am aplicat aceasta tehnica in sport..totul e gresit in kineto terapie.am studiat tot ce fac ei...comparand cu ce trebuie sa faci exact penntru rezultate vizibile...totul e gresit...in kineto se bazeaza pe exercitii..de respiratie de intindere...dar nu e bine...nu ajuta..cine spune ca ajuta se minte...daca intrebi pe cineva case simte bine dupa kineto..iti va spune da..in comparatie cu ce? Cu ce era inainte? Si cat era inainte? Kineto nu da rezultate in stadii avansate...in cele primare unde nu ai restrictie ventilatorie de 55% cum am avut eu...acolo si cu si fara...nu e prea mare diferenta...singura metoda e sa.ti ridici temperatura corpului spre 40 de grade pe toata durata zilei...prin mers...inflamatia ca si celula canceroasa se distruge la o temperatura mai mare de 37 grade ca sa faci asta trebuie sa mergi toata ziua...numai pastrandu.ti temperatura corpului crescuta..zi de zi timp de ani...bolnavul de spondilita va reusi sa dea de pe el toata acea inflamatie..care se afla pe fibrele musculare...si e al dracului de multa de scos!
0
28-01-2014, ora 17:40
danb30
Nu este medic/terapeut
danb30
E falsa teoria cu sporturi blande...aici nu mai poate exista cuvantul bland...bland inseamna moarte...eu am fost mult prea aproape si am vazut toata puterea acestei masinarii...te omora! Si acum am ramas cu o frica de corpul meu..ma gandesc daca muschii se rasvratesc..muschii pe care omul normal nu.i baga in seama..sunt acolo..acei muschi daca nu mai asculta comanda ta.le simti puterea..si ce putere au..te distrug,..inflamatia ataca muschii toti muschii din corp a bolnavului de spondilita.eu am luat anatomia..si am urmarit ce organe din corp au muschi...stomac inima..colon ochi..daca citesti o sa vezi ca bolnavul de spondilita are lucrurile astea afectate..medicii pun chestiile astea pe seama altor lucruri..e fals...eu am curaj sa pierd orice la pariul asta...nu am facut un sondaj...dar va spun daca o sa controlati pacientii cu spondilita grad 4 o sa constatati ca toti au deviatie de sept...mie mi.a atacat muschii nasului acum 3 ani...iar cartilagiul dintre nari s.a deformat in interior...si doar muschii nasului nu sunt asa puternici cum par..au tras de nas pana mi.au deformat cartilagiul..trebuie sa lucrezi muschii coloanei intens.pentru ca nu circula sangele prin iei.pe ei trebuie sa.i misti incontinuu...prin orice mijloace...si atentie.sunt 2 lucruri..daca stai culcat sa la orizontala.muschii irigati vor fi cei din zona superioara..iar picioarele, pelvisul si vreo 4 vertebre de langa nu vor fi irigate...daca insa te ridici in picioare.lucrurile se inverseaza...vei iriga partea de jos...de asta cei care stau in pat...spun ca.i doare mijlocul...in acea pozitie...nu se iriga muschii din partea inferioara a corpului..muschii vor strange mai tare..de aici si durerile...cand simti asta te ridici si mergi...prin mers...pui muschii lezati si neirigati in miscare..vor primi sange...ii vei simti calzi si durerile vor scadea.daca te asezi in pat o sa constati ca dupa 20 min te vei raci...pentru ca iar nu mai circula sangele in zona aia si iar apar durerile...v.a trebui iar sa repeti procedeul
0
21-01-2016, ora 16:35
Fericitul
Nu este medic/terapeut
Fericitul
Sunt de acord cu comentariul de mai sus, miscarea in cazul SA este foarte importanta. Dar ce te faci cand durerile sunt insuportabile, genunchiul este cat o paine mare, simti ca plezneste pielea de inflamatie, umbli in carje si plangi de durere. Am fost la spital si mi-au scos jumate de litru de lichid din inflamatia genunchiului, m-au tratat cu antiinflamatoare acum noua ani, am iesit din spital si in trei saptamani eram la fel. Ma durea si ceafa si umerii, din cand in cand soldurile, dar la genunchi si calcaie erau dureri atroce. Durerile au ajuns permanente la un moment dat, diferenta era ca ma mai puteam misca sau nu. Luam zilnic antiinflamatoare (Refen retard si Diclofenac Duo).
Dupa 9 ani de la tratamentul facut de Dr. Savulescu, ma simt ca un om normal, pot sa ma misc, sa fac sport de intensitate moderata, si sa nu-si dea seama nimeni ca am SA daca nu ii spun eu. Tratamentul lui e departe cel mai OK, si pentru ca are efecte bune relativ repede (pana in 30 de zile) si iti permite sa faci sport (ca nu te mai doare atat de rau la inceput, sau deloc mai tarziu), nu are contraindicatii si nici efecte secundare notabile. Din pacate e cam in varsta, si nu cred ca va mai putea face tratamente mult timp.
Boala e extrem de parsiva, nu sunt doi pacienti identici, dar dintre toti cu care am vorbit, am tras concluzia ca declansarea sau inrautatirea simptomelor bolii e in urma unor boli infectioase bacteriene sau virale. In lipsa tratamentului evolueaza rapid in cascada (dai din una in alta) si intri intr-un cerc vicios, te doare se umfla se uzeaza, afecteaza organele alaturate, dupa care te doare si mai rau. Remediul Doctorului Savulescu mi-a schimbat trendul bolii lasandu-mi timp sa ma tratez si de infectii si sa fac miscare. Poate or mai fi si alte tratamente eficiente, dar eu pe asta l-am aplicat si ma simt foarte bine. Studiile pe care le-a facut pe spondilita, au fost publicate in reviste straine de specialitate inca de pe acum 30 de ani, el fiind ca si tatal lui medic reumatolog. Pacat de varsta foarte inaintata.
Multa sanatate, si nu stati fara sa faceti nimic, doar sa sperati (rugaciunile ajuta dar nu suficient)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.