Spondilita anchilozanta meniu zilnic

10-11-2008
capitanperlaneagra
Nu este medic/terapeut
capitanperlaneagra
Ce ar trebui sa manance un om suferind de aceasta boala un regim ma refera pt ca din cauza durerilor ai tendinta de a sta mai mult la pat si atunci te ingrasi datorita si faptului ca sa nu iei pastilele pe stomacul gol. Va multumesc.
26 comentarii
0
11-11-2008, ora 06:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pentru a lua una-doua pastile nu trebuie golite trei farfurii cu mancare ; e suficient o cana cu lapte si o felie de paine cu ceva pe ea.Cura de varza, 300 g pe zi 20 de zile pe luna timp de unu, doi ani face bine la aceasta boala.Trebuie sa faci si exercitii fizice regulate pentru a nu se ankiloza de tot coloana si articulatiile.Ingrasarea nu e buna pentru ca mareste greutatea suplimentara care apasa pe articulatii.Cura balneara anuala de trei saptamani este iarasi buna pentru ca acolo vei intalni un fizioterapeut care te poate invata tot ce trebuie sa faci acasa pentru boala ta [Herculane, Felix, Techirghiol].Numai bine!
0
12-11-2008, ora 10:19
capitanperlaneagra
Nu este medic/terapeut
capitanperlaneagra
Va multumesc pt raspuns insa as avea de adaugat cate ceva daca imi permiteti :
Pastilele alea sunt antiinflamatoare nesteroidiene care stiti cum iti afecteaza stomacul, sunt oameni care nu prea suporta laptele mai pansament asa la stomac spre diferenta de ceai, varza la fel specificati cum pt ca daca ar fi murata da dar asa cruda 2 ani parca ti se ia totusi, miscare fac cat se poate de aceia nici nu a evoloat boala + ca la mine este spondilita periferica deci in 5 luni cu bicicleta am 3000 Km pe chilometraj vb nu aiurea, eu m-am referit strict la o dieta zilnica saptamanala ( nu poti traii numai cu varza si lapte scuzati daca sunt un pic ironic ) sau cumva nutritionistii si medicii nu au scos un regim si pt aceasta boala ? Acest subiect am vrut sa fie abordat datorita faptului ca nu gasesc o dieta corespunzatoare ca sa pot sa slabesc cu toate ca fac miscare cu bicicleta s-a obisnuit organismul si aici imi veti spune ca sa maresc timpul de bicicleta, nu se poate pt ca stiti ca un om cu spondilita are imunitatea scazuta pe frigul de afara nu prea mai poti pedala, apoi iar imi veti spune sa ma duc la o sala, acolo trebuiesc bani si cum sunt pensionat va dati seama ca nu prea merge, sau imi veti spune sa pedalez acasa pe o bicicleta si de altfel va pot raspunde 1 este afara 1 in casa.
La sfarsit va multumesc pt intentia fugitiva de a da cateva sfaturi pe care cred ca le stie cat de cat ori ce suferind de SPONDILITA ANCHILOZANTA si poate totusi cunoasteti un meniu zilnic de o sapt chiar 2 cu care sa va intoarceti si sa il aplicati dar care sa nu contina multe fructe crude cu toate ca elimina radicalii liberi.
P.S. Va multumesc inca 1 pt intentie si sper sa va intoarceti cu meniul si cura balneara am inceput sa fac de anul acesta la Mangalia Sanatoriul Balnear sper sa fie bine ajutat de "aurul" de pastila arto stop rapid + la nevoie flamexin plicuri si nu in ultimul rand bicicleta stradala.
0
12-11-2008, ora 14:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E foarte bine, miscare se face [sa inteleg ca mai putin iarna ], cura balneara exista, tratamentul se ia.Ar fi buna si o bicicleta medicala pentru anotimpul rece, cu umezeala si ninsori; nu e ca atunci cand iesi afara, dar decat deloc... Dieta cu varza am vazut ca e recomandata pacientilor mei cu aceleasi probleme reumatice ca si cele expuse mai sus.Si ei riposteaza la fel : " doar nu o sa mananc numai varza luni de zile!", si au dreptate, e dificil, dar macar sporit consumul cu varza preparata sau cruda, cum crezi de cuviinta.Pentru a slabi stie toata lumea ca trebuie evitate grasimile, alimentele condimentate, sucurile carbogazoase, dulciurile concentrate, salamurile, alimentatia de fast-food, mesele sa nu fie hiperproteice, copioase, sa se consume multe legume, fructe, sucuri naturale, carne slaba, mai mult fiarta, sa nu se manance dupa ora 7 seara, noaptea etc..Eu nu sunt nutritionist, o schema de regim zilnic nu o pot da, dar poate ca va interveni pe forum un coleg pentru a te ajuta.Ar fi bine sa incerci, in paralel cu medicatia pe care deja o ai si o terapie naturista.Numai bine!
0
14-11-2008, ora 13:19
capitanperlaneagra
Nu este medic/terapeut
capitanperlaneagra
Cine spune ca eu muncesc si ca am o profesie ? va da-ti cu parerea ok, sa inteleg ca aceasta banca da imprumut si la pensionari? va astept cu detalii
0
14-11-2008, ora 13:23
capitanperlaneagra
Nu este medic/terapeut
capitanperlaneagra
pt cei care nu stiu cum evolueaza boala aveti acest link animat explicit cum evolueaza boala
0
14-11-2008, ora 13:25
capitanperlaneagra
Nu este medic/terapeut
capitanperlaneagra
http://www.spineuniverse.com/videos/ankylosing-spondylitis/
0
16-04-2009, ora 10:22
capitanperlaneagra
Nu este medic/terapeut
capitanperlaneagra
Buna ziua !!! revin cu o mare rugaminte daca se poate un regim zilnic saptamanal am ajuns la 103 kg asta dupa iarna, am 172cm si 31 ani masculin, sport fac cu bicicleta o sa intensific insa nu stiu si nu am nici o indrumare ce sa mananc zi de zi dimineata pranz si seara, daca ati putea sa imi dati o dieta personalizata, mentionez ca am spondilita anchilozanta tratata cu artrostop rapid si la nevoie flamexin plicuri, deci ? multumesc anticipat :-)
0
10-05-2009, ora 13:00
nea marin
Nu este medic/terapeut
nea marin
am 28 de ani. am 3 copii. si sunt bolnav de spondilita anchilozanta si as dori sa ma informati cum as putea sa iau 2-3 cm in inaltime pentru ca am 1-67. ma tratez cu remecad din doua in doua luni am disparut durerile dar vreau sa ma refac si fizic. si o ultima intrebare; ce munca as avea voie sa fac avand in vedera situatia mea?
0
30-06-2010, ora 16:13
marius florin
Nu este medic/terapeut
marius florin
Am facut un R.M.N. coloana lombara in data de 05 Februarie 2010 FARA SUBSTANTA DE CONTRAST, am facut doar o regiune din 3 cat mi-a recomandat medicul reumatolog, regiunile recomandate au fost: dorsal, lombar si articulatiile sacroiliace, acel R.M.N. a fost un esec total, pot spune ca l-am facut de pomana, a fost o apa de ploaie, apa de ploaie pe care am platit-o, ce mi-sa spus in urma acelui R.M.N. stiam deja si de la banalele radiografii, problemele pe care le am la coloana nu se mai vad pe radiografii, am facut destule pana acum si sunt ineficiente.
Am fost diacnosticat la o radiografie cu maladia SCHUERMAN, si o minima hernie de disc, la R.M.N.-ul din Februarie 2010, nu sa putut stabili marimea herniei de disc deoarece repet a fost R.M.N. fara substanta de contrast, si sunt in observatie medicala cu SPONDILITA ANCHILOZANTA la medicul reumatolog data fiind simtomatologia coloanei pe care i-am descris-o d-nei doctor.
Din februarie si pana acum pot sa spun ca ma simt din ce in ce mai rau cu coloana asta desi fac Fizioterapie o data pe an, intrebarea mea este LA CAT TIMP DUPA ACEST R.M.N. DIN 05 FEBRUARIE 2010 I-MI RECOMADATI SA MAI FAC ALT R.M.N., TANAND CONT CA R.M.N.-UL D FEBRUARIE 2010 A FOST FARA SUBSTANTA DE CONTRAST ? SI TOT AICI AS DORI SA VA INTREB DACA UM R.M.N. ESTE IRADIANT?.
Doresc un raspuns cat mai concludent deoarece vreau sa repet R.M.N.-ul cat mai repede posibil pentru ca ma simt destul de rau cu coloana si au ramas diacnostice cu care sunt in obsrvatie medicala fara a fi comfirmate sau infirmate de analiza R.M.N. Si nu in ultimul rand unde i-mi recomada sa fac un R.M.N. mai de calitate, vreau sa mi-se stabileasca cu precizie cat mai mare diacnosticele cu care sunt in observatie medicala, ca sa le pot trata cat mai repede, am 27 de ani si nu vreau ca pe la 50 de ani sa merg cu ajutorul cadrului metalic, carje sau baston, la aceasta ultima intrebare las la aprecirea dvs daca-mi puteti raspunde sau nu. Va multumesc.
0
30-06-2010, ora 16:54
marius florin
Nu este medic/terapeut
marius florin
Stimata domna Doctor BALCAN ANISOARA e interesant regimul dvs cu varza, dar de care varza murata sau cruda?
0
15-10-2013, ora 15:52
Claudia Alexandra
Nu este medic/terapeut
Claudia Alexandra
buna Marius
am vazut comentariul tau pe forum, din 2010, stiu ca nu mai este de actualitate, dar eram curioasa cum te simti acum dupa 3 ani.te intreb pt ca si fratele meu are 28 in prezent, si a fost diagnosticat cu Spondilita anchilopoetica(anchilozanta), si ma gandeam daca ai ceva sfaturi care pe tine te-au ajutat: ce alimentatie ai folosit, ce exercetii ti-au fost benefice, cum a evoluat boala la tine(stiu ca difere de la pacient la pacient)...sa-l pot ajuta si eu pe fratele meu.multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul tau.
0
19-11-2013, ora 04:05
danb30
Nu este medic/terapeut
danb30
Doamna doctor balcan..nu are nicio treaba cu spondilita...eu sunt un pacieent cu spondilita grad 4 care dupa ani de munca pe branci..am ajuns sa fiu mobill. Nici ea si niciun medic de pe planeta asta...chiar si medicina..se inseala amarnic privitor la aceasta boala. ATENTIE la ce scriu..am trecut prin toate etapele..spondilita anchilozanta nu e o boala de oase...e o boala de muschi. Medicina o ia de oase pentru ca ei se uita pe radiografii si vad coloana de bambus...dar problema nu e coloana de bambus..si nu e sudata..acolo sunt niste punti calcaroase. Acum reiau povestea...si tine.ti minte cand cititi ca sunnt primul om din lume care e pe cale sa faca chestia asta..acum lucrez la gat..si e al dracu de greu si periculos. Incep povestea si totodata si logica...toti ati observat ca in prima faza..aveti acea stare de redoare (intepenire) dar nu aveti nicio vertebra sudata. Ei de fapt boala face uratoarea chestie..lezeaza muschii...(iar muschii lezati nu mai au 3 viteze.omul normal are 3 adica..relaxare..inncordare..si a 3a e cea de coordonare..adica..daca eu vreau sa comand gatului sa se intoarca spre stanga muschiul o v.a face..la noi bolnavii de spondilita suntt doar 2 trepte..incordati..si maxim cand dormi sunt oarecum relaxati) toti cauta solutii minune..medicamente minune..diete minune pe baza de varza..daca.ti poti inchipui asa ceva. Fiind strict o boala de muschi :.va mai dau un indiciu ca e de muschi( toti bolnavii de spojndilita isi simt spatele..coloana rece ca gheata) asta din cauza ca pe unde a distrus muschii capilariile..sangele nu mai circula) dieta e pe baza de proteine...ai nevoie 1 la mana pentru ca fiind o boala de muschi trebuie sa faci sport..cum nu a facut niciun campion mondial. Am lucrat pe branci in ultimii 4 ani zi lumina..mers prin casa 16 ore pe zi plus abdomenee..abdomenele sunt extrem de importante pentru ca lucreaza fix coloana..muschii de pe coloana care strang..de.ti rup tot in tine...nu mai poti manca..numai poti respira..totul e un calvar pe care nu ti.l imaginezi..acesti muschi au o forta de strangere extraordinara..eu acum lucrez la gat..daca va vine sa crede.ti..ieri noapte ma.m pus la somn..si din cauza ca lucrez fix zona cervicala mai exact..capul cu gatul..stand in pat imi tragea de muschii nasului...narile se lipeau se dezlipeau singure fara ca eu sa fac nimic...va spun..nu numai muschii de pe coloana sunt afectati iti afecteaza tot in timp...eu acum simt cel mai bine..cum a lucrat boala in toti acesti ani..o am din 2001 in 2008 era sudat total..ca sa te desprinzi...treci prin cele mai negre chestii pe care imaginatia unui om si.l poate imagina...sa nu.ti imaginezi ca se desprind toate deodata..asta ar fi frumos...te desprinzi fix cum te.ai prins adica de jos in sus...toti in spondilita grad 3 4 se ajuta de diafragm ca sa respire...cand ajungi sa desprinzi prima vertebra de langa fund..incepe cosmarul...corpul iti este putin impins inainte...si nu te mai poti ajuta de diafragm...o sa trebuiasca sa respiri prin stern ca un om mormal...si nu o poti face...sternul e prins...atunci..ai nevoi de internare si cerut oxigen..alltfel te sufoci..sau daca esti destul de tare..respiri asa cu restrictie de 60% de iti vezi moartea cu ochii..si dureaza pana ajungi sa faci o mica brasa sa poti respira prin stern precum oamenii normali..iti ia 2 luni de munca..fara sa dormi..de dormit nu ai cum decat cu pastile care sa.ti incetineasca bataile inimii..ca altfel nu ai aer suficient..am uitat un amanunt inainte sa.ti ia diafragmul..iti ia stomacul..nu stiu de ce..dar nu mai poti manca..pe mine m.a dus pana la 49 kg
0
19-11-2013, ora 04:23
danb30
Nu este medic/terapeut
danb30
Pe mine m.a dus la 49 kg..abia apoi mi.a schimbat postura..si nu am mai putut ajuta de diafagm..slabit maxim..cand m.am uitat in oglinda..am facut atac de panica...nu mai intlegeam nimic din ce e cu mine cu viata mea.a venit randul sa nu pot sa respir...asa slab abia de ma mai tineam pe picioare..a trebuit in urmatoarele 2 luni sa trag pe branci de oase sa pot respira..eram disperat dupa o gura de aer..ma duceam la toti medicii la toate spitalele am fost in perioada asta la cei mai tari din tara...toti se uitau la mine si imi spuneau..Ei asa e boala..ATENTIE sa nu aveti senzatia ca vreodata daca dati de dracu in boala asta te duci la medic si ca prin minune iti revii...doctorii nu au ce.ti face..ei doar dau niste amarate de pastile..am constientizat dupa ce am tocat vreo 100milioane pe spitale...ca de fapt nimeni nu ar ce.ti face si ca esti singur in boala asta..si trebuie sa tragi..si am tras...dupa chestia asta cu respiratia...care acum e mai buna..dar va spuun un secret..acum sunt drept corpul e mobil capul e asa si asa..inca lucrez la el..tot nu respiri bine...sa nu crezi ca daca te indrepti..respiri bine..e fals..daca te indrepti destul de mult dar nu ajungi sa.l aliniezi cu bazinul..ca sa te ajuti de diafragm tot nu respiri bine..eu respir acum prin stern..dar cand iau antiinflamatoare...sternul devine mai mobil prin urmare face miscarea de dilatatie multmai usor..cand se termina efectul si respiratia e mai greoaie...la gat intampini probleme...muschii gatului sunt atat de puternici incat...iti pot rupe gatull ( de asta cand esti in puseu nu mai poti sa inghiti bine...pentru ca musschii strang si mai tare si atunci...nu mai poti respira si inghiti...e mult de povestitpe tema asta.e un intreg roman prin ce am trecut si inca nu e gata..doresc sa fiu primul om de pe planeta care din stadiul 4 sa redevina om normal..probabil pana in primavara..trebuie sa mai sacrific si iarna asta..e 4 dimineata iar eu scriu dupa telefonul mobil si merg de la ora 4 de dupa amiaza...deci ca sa poti iesi din aceasta mizerie de boala unde peste tot scrie ca e de oase iar ea e de muschi 1000% trebuie sa impingi limitele la extrem..altfel ajungi intr.un singur punct..mori sufcat sau de altee complicatii...totul iti rupe in tine..plamani inima..toate organele interne ti le striveste acesti muschi ai corpului tau...orice pastile ai lua TINE MINTE daca nu rupi norii sa te misti in exces si sa cauti sa faci sa bagi sange pe muschiii accea reci afectati de boala...e degeaba..e un singur drum.. cine doreste sa vorbim -
0
19-11-2013, ora 06:55
danb30
Nu este medic/terapeut
danb30
Revin cu niste detalii. 1. Ai nevoie de caldura..in comert cautati pe site.uri sunt veste la priza..pe care le pui pe tine le bagi in priza si te incalzesc cu temperatura reglabila...are fir lung..asa ca iti poti lua un prelungitor..si te poti misca in voie prin casa. 2 cautati in comert electrostimulatoare musculare...sunt niste dispozitive cu, socuri de curent..au 2 plasturi si le aplici pe tine..inainte de a face asta consulta pe cineva sa.ti spun exact cum sa.l folosesti...e foarte important...sa.ti stimulezi muschii chiar si cand stai.ei trebuie lucrati non stop..omul normal nu are nevoie..pentru ca la el.. muschii spatelui nu sunt lezati si se iriga. 3. In afara de antiinflamatoarele pe care le luati..cautati si o crema de pe la plafar...trebuie sa..i da.ti in cap bolii cu toate lucrurile astea deodata +miscare multa. 4 dieta...eu cunosc omul care nu face nimic in boala asta dupa burta...eu daca as fi doctor...ia.s pune pe pacienti sa.mi arate abdomenul...care e un indicator si.mi spune exact cat ai lucrate coloana...daca ai burta inseamna ca esti un lenes..mancacios si nu ai nicio sansa...la final dupa ani de munca ve.i arata ca mine gen Bruce Lee..eu am abdomenul mult mai definit ca el e vorba de 4 ani de abdomene zi la zi in draci.. nu intreba ce dieta e buna...cand o sa te apuci sa faci sport..corpul e mult mai destept ca tine..si o sa.ti aratesingur ce trebuie sa mananci..lasa asta in seama lui...SPOR LA TREABA!
0
04-01-2014, ora 19:48
georgelgm
Nu este medic/terapeut
georgelgm
SALUT DANB30!
As vrea sa luam legatura sa putem vorbi personal pentru a ma ajuta in aceeasi problema cu informatii.
Da un semn de viata pe forum si propune-mi cum sa intram in contact.
0
18-05-2014, ora 23:25
danb30
Nu este medic/terapeut
danb30
Pentru toţi bolnavii de spondilita ! Doctorii bajbaie, ei nu cunosc boala in detaliu ! Aşadar va explic eu boala, voi calculati si va apucate de treaba... Daca exista vreo unul care încearcă sa ma combată mai bine sa se abtina! Spondilita anchozanta e o boala de Muşchi. Ce se întîmplă de fapt, corpul secreta inflamaţie, datorită genei HLA 27, inflamaţia e dusă in Muşchi, si secunda de secunda cât trăieşti datorită acestei gene HLAB-27 iti va duce inflamaţia către Muşchi! Acum o sa ma întrebi dar de ce, gena HLAB-27 nu este o gena mutată asa cum scrie stiinta si o sa-ti si explic de ce nu e! Daca pe durata vieţii unui individ se întîmplă ca in corp sa pătrundă un corp străin sau orice altceva care ar declansa o inflamaţie cronica, aceasta gena are rol de a direcţiona inflamaţia de la locul in care se produce spre alte zone. E ca la război ( pe câmpul de lupta sunt cadavre, cadavrele nu pot fi lăsate acolo, prin urmare cineva e responsabil cu mutarea lor, in cazul nostru e aceasta gena HLAB27, fiecare om de pe planeta are o astfel de gena, nu neaparat HLAB-27, bolnavii de artrita reumatoidă au o alta gena HLB, iar la ei inflamaţia e dusă in alta zona si prin urmare afectând alt organ sau tesut fac o alta boala! Asta nu a înţeles ştiinţă, a trebuit sa fac eu research pe mine.. Dar asta e o alta tema de discuţie si nu o voi aborda acum! Ce se întîmplă cu inflamaţia care ajunge in Muşchi, ea practic se fixează pe fibrele musculare ( e ca si cum ti-as baga o guma de mestecat in par) oricât te chinui nu poţi scoate guma din par, problema e ca ii sugruma si nu se mai iriga cu sânge si vor exercita o si gura comanda strâng de asta încep durerile, Muşchii sunt exagerat de puternici si pun presiune pe articulatii si de aici încolo e o întreaga nebunie, dor toate de nici tu nu mai ştii exact ce anume te doare! Inflamaţia depusă in Muşchi se scoate doar printr-un singur mod atât! Transpiratie, ca sa transpiri trebuie sa faci efort ! Nu faci efort intens, nu transpiri prin urmare nu scoti nimic! Antiinflamatoarele pe care le iei nu iti scot inflamaţia depusă in Muşchi, pentru ca nu pot ajunge acolo din cauza ca Muşchii lezati sunt opturati pri Urmare antiinflamator doar mai taie din cantitatea de inflamaţie pe care o produce corpul in ziua respectiva, dar tot nu vei fi acoperit total pentru ca pastila tine 10-12 ore după care eşti in aer, iar in acel timp se mai depinde încă o mica picatura de inflamatie si tot asa zi de zi pana te sudeaza de tot, asta la exterior, la interior iti va atinge toate organele care conţin Muşchi, stomac, colon, inima Ochi, nas.. Acum ca ştii povestea exactă a acestei boli datorită mie care cu asta m-am ocupat in ultimii ani din viaţa si nu cum face acest individ care are 103 kg si cere pe forum dieta de slăbit, sa iti fie Ruşine in primul rând, eu nu înţeleg cum de nu iti e Ruşine sa ai o boala de Muşchi sa stai in pat si sa mănânci ca porcul cand tu trebuie sa arati slab ca un maratonist, apucati-va serios de treaba pentru ca nu e de gluma cu aceasta boala, chiar daca te doare tare caută soluţii trebuie sa te ridici sa mergi doar asa forţei ca sângele sa între in Muşchi si sa Cureti din inflamaţie altfel nu, iti va fi si mai rau si mai rau si nu vei mai ieşi. Acum pentru cei care o sa spună si alte prostii.. Inflamaţia pe care o produce corpul diferă de la individ la individ Eu am întâlnit pe cineva care avea boala din 1984 si abia era gradul 3 asta pentru ca corpul lui produce mai puţin inflamaţie prin urmare o va duce pe picioare mai mult timp dar nu la toţi corpul produce puţin, la mine in 7 ani am fost zidit total, orice ar spune cineva nu deţine adevarul pentru ca nu a ajuns stadiul 4 si apoi înapoi, cine are ochi sa citească ce scriu si sa se ajute bine cine nu iar bine.. Eu mi-am făcut datoria sa va explic babeste!
0
20-06-2014, ora 10:21
strong
Nu este medic/terapeut
strong
buna ziua! am si eu spondilita si vreau sa vb. si eu cu domnul danb30...
contactati-ma va rog pe mail.multumesc! -
0
18-05-2016, ora 21:32
dany84
Nu este medic/terapeut
dany84
Buna seara. Am si eu spondilita anchilozantă forma mixtă gr 2 si coxatroza biliara. Am 31 de ani. as dori si eu sa iau legătura cu danb30 pentru mai multe informații!!! Va rog frumos si anticipat !
0
19-05-2016, ora 18:24
danb30
Nu este medic/terapeut
danb30
-----* e nr meu de tel !

(*modificat de admin)
0
20-05-2016, ora 14:16
dany84
Nu este medic/terapeut
dany84
Mulțumesc danb30 am notat nr.ul o sa sun.
0
05-06-2016, ora 07:01
Mfelix_07
Nu este medic/terapeut
Mfelix_07
Salut Danb30, cum pot lua legătură cu tine?
0
30-06-2016, ora 16:44
anacrys
Nu este medic/terapeut
anacrys
Buna, danb30, cum pot lua legatura cu tine ?
0
27-08-2016, ora 23:02
danb30
Nu este medic/terapeut
danb30
Cauta pe youtube in search spondilita e un filmuleț facut de mine pe numele Dan Bartoș si cred ca adresa mea de email e acolo in caz ca vrei sa-mi scrii si sa luam legătura !
0
29-08-2017, ora 07:14
Mirceagang
Nu este medic/terapeut
Mirceagang
Nu-l mai lăsați pe dan30 sa de-a sfaturi pentru aceasta boala oribila.ce pregătire are el? Ii medic cumva ? Dacă sunteți un site serios ștergeți toate postările acestui nebun. Induce lumea în totala eroare și din cauza asta oameni îl cred și se pot distruge pe viață.nul îl mai lăsați să posteze ce tratament trebuie sa facem sau mișcare.Io personal nu cred că are spondilita anchilozanta, l-am văzut și pe YouTube, nu o arătat nici un act sau ieșire din spital sa scrie că are aceasta boala.dacă arata vreun act îl mai credeam .El spune că spondilita anchilozanta ii boala de sânge.cum sa fie boala de sânge ? Boli de sânge s-ar numi vasculite bai dementule.
0
29-08-2017, ora 07:35
Mirceagang
Nu este medic/terapeut
Mirceagang
As vrea să spună dan30 ce sunt bolile de colagenoze.detaliat. polimiozita, sclerodermie, dermatomiozita poliartrita reumatica. Ce anticorpi specifici trebuie, ce ii ăla emg. Cum se tratează dacă el ii medic cumva. Ce simptome analize etc
0
08-12-2017, ora 23:28
Johnyd
Nu este medic/terapeut
Johnyd
Sunt diagnosticat de 2 ani cu spondilita anchilozanta forma periferica.
Pe mine ma ajuta o metoda prin care se poate scadea considerabil inflamatia si durerea din corp.
Pentru detalii va rog sa-mi scrieti pe --------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.