Spondiloza cervicala?

08-03-2009
manaan
Nu este medic/terapeut
manaan
Buna ziua ma numesc TB, am 25 de ani si recent am fost diagnosticat cu spondiloza cervicala. Acum aproximativ sase saptamani am racit, de la raceala am facut otita, de la otita am ramas cu tinitus. Disperat ca imi tiuieau timpanele am mers la un control ORL iar medicul mi-a recomandat o radiografie, in urma careia am fost diagnosticat ca suferind de spondiloza cervicala. Prin urmare am efectuat 5 sedinte de reflexoterapie si 3 de gimnastica medicala (kinetoterapie), medicamentatia uramand a-mi fi prescrisa in cateva zile. Totusi nici o imbunatatire din contra ma simt mai rau. Acum simt o presiune in zona cefei, uneori si in spatele urechilor, presiune ce coboara de obicei si in zona amigdalelor. Alte simptome: senzatie de paralizie a pielii capului, furnicaturi si senzatii de amorteala a fetei (partea dreapta) si a partii posterioara a mainii drepte; alteori reapare si tiuitul in urechi si aud un "ticait" cand intorc capul in dreapta sau in stanga- rar. TOTUSI pe mine regiunea cervicala a coloanei vertebrale ma doare foarte putin (probabil din cauza reflexoterapiei). Restul analizelor au fost OK (audiograma si exudat faringian).Cauza sa fie oare spondiloza cervicala sau am altceva?
140 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
1
09-03-2009, ora 15:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. cauza poate fi de la spondiloza.. si cu sigutranta este nevoie un tratament de durata ca sa ai rezultate.. doar nu crezi.. ca niste ciocuri de pe coloana se absorb in 3 zile..
minim 3 saptamani si mai mult.
rabdare multa.
0
11-05-2009, ora 16:15
denisa sibiu
Nu este medic/terapeut
denisa sibiu
Buna ziua.Ma numesc Denisa, sunt din Sibiu, am 42 ani si sufar de spondiloza cerviala cu ICVB.Am dureri de spate si niste ameteli foarte puternice din cauza aceasta nu pot nici s stau in picioare.Am fost si la ORL si mi-a spus domnul doctor ca am timpanul spart dar nu mi-a spus ca asta ar fi cauza ametelilor nici nu mi- a dat tratment.Va rog ajutati-ma.Ce asi putea face c ametelile si durerile de spte sa se mai amelioreze.Va multumesc.
0
11-05-2009, ora 21:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru durerile de spate trebue sa faceti tratament de durata cuu antiinflamatoare ( pastile sau spozitoare ) deasemenea o crema antiinflamatoare cu care sa faceti in fiecare seara masaj pe toata lungimea coloanei vertebrale.
pentru vertij.. se recomanda
1. sermion 30 mg.. dimineata
2. betaserc de 24 mg la pranz.. minim 3 luni !
0
12-05-2009, ora 16:28
denisa sibiu
Nu este medic/terapeut
denisa sibiu
Multumesc pt ca mi-ati raspuns domnul doctor.Ce crema antiinflamatoare mi-ati recomanda?Va multumesc inca odata.Multa sanatate
0
12-05-2009, ora 19:16
burlacu_monica2000
Nu este medic/terapeut
burlacu_monica2000
Buna ziua.Ma numesc Monica am 39 de ani si am fost diagnosticata cu spondiloza cervicala moderata.De citeva luni i-au tador si imi fac frectie cu diclofenac crema.Dar am niste stari de ameteala (parca tot timpul merg cu vaporul)pentru ameteli am luat, stugeron si gingo biloba tonic, cerebral timp de o luna si nu mi-a trecut.Va rog frumos indrumati-ma si pe mine ce sa mai iau.Va multumesc.
0
12-05-2009, ora 23:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Denisa,
ca si crema cu efect bun si fara miros neplacut este Ketoprofen Gel !

Monica!
pentru vertij sa dovedit eficienta combinatia din 2 preparate..
dimineta SERMION 30 mg.
la Pranz.. Betaserc 24 mg.
0
13-05-2009, ora 09:35
burlacu_monica2000
Nu este medic/terapeut
burlacu_monica2000
Multumesc mult pentu raspuns.Multa sanatate forumistilor.
0
26-05-2009, ora 13:41
manaan
Nu este medic/terapeut
manaan
Multumesc. Totusi mai am niste nelamuriri.
Medicamentatie nu am luat decat 3 saptamani si a constat in ketonal (o pastila /zi), multivitamine + complex de vitamina B (B1...B12- Beviplex) si dicofenac gel (cred ca de 5 mg) cu care masam seara coloana. Dar, surpriza, nici o imbunatatire. In concluzie m-am documentat si am inceput niste exercitii:
- cu mainile pe sold rotiri ale capului stanga-dreapta;
- cu mainile pe ceafa trag catre piept cu putere capul, etc.
Ma ajuta toate acestea? Se poate opera? Aceste ciocuri pe coloana se vor retrage???
Multumesc.
0
26-05-2009, ora 14:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa gasiti un medic homeopat sau unmedic naturist.. care sa va recomande un regim si un tratament pentru retragerea acelor ciocuri.
exercitiile ajuta.. cu siguranta!
0
08-06-2009, ora 08:12
Tory
Nu este medic/terapeut
Tory
Am spondiloza cervicala de 5 ani, acum starea mea sa inrautatit, ametesc foarte tare am vartejuri si dureri la ceafa, nu pot sa iau antiinflamator pt ca imi urca tensiunea sunt hipertensiva, folosesc doar crema diclofenac dar rezultatele sun mici de ameliorare, ce pot sa fac ? va multumesc
1
08-06-2009, ora 09:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
condartroz... 2 la 8 ore 3 sapatamani
si gemoderivat de vita de vie 1 fiola la 12 ore.
sunt produse naturale.. nu ar trebui sa afecteze alte organe !
continuati si tratamentul local cu creme !
0
08-06-2009, ora 13:04
Tory
Nu este medic/terapeut
Tory
condartroz... 2 la 8 ore 3 sapatamani
si gemoderivat de vita de vie 1 fiola la 12 ore.
sunt produse naturale.. nu ar trebui sa afecteze alte organe !
continuati si tratamentul local cu creme ! Va rog sa imi spuneti este tratamentul pentru Tory ?
0
08-06-2009, ora 23:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA... este pentru TORY...
scuze ca nu am specificat !
0
09-06-2009, ora 19:54
Tory
Nu este medic/terapeut
Tory
Multumesc mult pentru raspuns domnul doctor
0
18-06-2009, ora 18:23
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Dle Doctor, va rog sa-mi spuneti daca Artrostop rapid si Artrostop hyal sunt eficace pt spondiloza cervicala si dorsala? Eu am gastrita hiperacida si nu suport antiinflamatoriile.iau doar cate un Nurophen la nevoie si masez cu Fastum gel. Pentru vertij eu iau(cu bune rezultate) Betasec de 24mg impartit in doua prize dimineata si seara si o tableta de Tanakan la pranz. Fac gimnastica zilnic si masaj la doua-trei zile la un kineto.Este corect? Este suficinet? Continui sa ma simt rau la schimbarea vremii.
Va multumesc!
0
19-06-2009, ora 22:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este corect si suficient...
Artrostopul cu siguranta o sa va faca numai bine!
0
13-07-2009, ora 09:22
aniha
Nu este medic/terapeut
aniha
buna ziua.am 60 ani, am fost diagnosticata cu :pleurezie stinga, spondiloza cdl icub-hepatita b.
am facut tratament 10 zile cu cefort si mi s-a spus ca s-a eliminat apa de un deget si urmeaza sa se elimine in continuare, dar mai tusesc, e posibil sa se elimine restul de apa daca am facut numai 10 zile tratament
pentru spondiloza si hepatita inca nu mi s-a dat tratament
ce-mi recomandati?
multumesc
0
13-07-2009, ora 11:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o problema complexa si complicata.
cred ca un medic pneumoftizio o sa va fie mult mai de foos decat un ORl.ist.
0
22-07-2009, ora 11:12
crysswald
Nu este medic/terapeut
crysswald
Ciocurile de la coloana se pot rezolva sa nu mai deranjeze niciodata, cat si orice durere produsa de si la coloana se poate face sa dispara pentru f multi ani, poate si pe viata daca respectati niste sfaturi simple.tratamentul nu este invaziv adik nu presupune operatii cu nici un instrument de taiere...
eu nu sunt medic sau cel ce rezolva coloane, sunt un muritor de rand care a avut mari probleme cu coloana si nu m-a putut repara nimeni cu nimic decat pe perioade forate scurte. vreau doar sa ajut pe cei cu probleme similare sa nu mai traiasca cu frica si cu durere. se poate duce o viata absolut normala daca suntem putin precauti dupa aplicarea acestei metode de tratament. sper sa va fie de folos.sanatate tuturor. -*

(*modificat de administrator)
0
10-08-2009, ora 08:22
Tory
Nu este medic/terapeut
Tory
Buna am o problema de cateva zile aud in urechea dreapta un sunet asemanator unei pisici care toarce, este foarte deranjant asta se intampla seara cand merg in pat, si daca noaptea ma trezesc aud acelas sunet dimineata la fel, peste zi dispare uneori ce pot sa fac sa dispara ? tensiunea este buna o iau mereu, capul nu ma doare doar acel sunet nu dispare va rog sa imi raspundeti ce sa fac, va multumesc
0
11-08-2009, ora 08:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la ORL.. sa se uite in ureche.. poate fi un dop de ceara!
0
28-08-2009, ora 18:20
mihaela balasa
Nu este medic/terapeut
mihaela balasa
Bana ziua, nu stiu daca am spondiloza cervicala dar am niste dureri in zona cefei mai ales cand stau in curent sau in picioare foarte mult.M-ar interesa daca aceasta durere are vreo legatura cu un sindrom depresiv deoarece durerea cervicala si depresia s-au instalat in acelasi timp
0
30-08-2009, ora 08:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergeti sa va vada.. la balneologie.. verificati si tensiunea arteriala!
0
09-09-2009, ora 14:18
psypesy
Nu este medic/terapeut
psypesy
Buna ziua,

Am si eu o intrebare - am fost diagnosticata cu spondiloza cervicala si doresc sa stiu daca din aceasta cauza am dureri de gat la ceafa si in lateral? de asemnea cateodata simt la palpare si mici ganglioni deasupra claviculei mai mici decat un bob de mazare - este periculos sau e tot din cauza spondilozei. Nu sunt durerosi. Zona care ma doare in afara de gat este si de la umeri in sus spre gat.
Toate acestea sunt de la spondiloza? Mentionez ca medicul m-a palpat deasupra claviculei si nu a zis nimic de ganglioni.

Multumesc anticipat.
0
09-09-2009, ora 22:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
durerile descrise. da, sunt de la spondiloza.
ganglionii NU
trew sa faceti o radiografie toracica
0
10-09-2009, ora 09:09
psypesy
Nu este medic/terapeut
psypesy
Am mai facut anul acesta in ultimele 5 luni 2 radiografii la coloana si stiu ca nu e bine sa fac atat de multe. daca sunt atat de mici ganglionii sunt periculosi? de la ce pot fi?
Multumesc.
0
10-09-2009, ora 09:13
psypesy
Nu este medic/terapeut
psypesy
Mentionez ca am facut si o eco la gat pt tiroida si rezultatul este:
Lob drept - cu dimensiuni : - diametrul antero-posterior - 1, 74 cm - diametrul transversal- 2, 25 cm - marit - diametrul cranio-caudal - 5, 15 cm - discret marit - contur regulat, Regiune istmica - grosime normala- 4, 5 mm - contur regulat, Lob stang - cu dimensiuni : - diametrul antero-posterior - 1, 75 cm - diametrul transversal- 1, 97 cm - diametrul cranio-caudal - 5, 20 cm - discret marit - contur regulat Echostructura de fond a parenchimului (globala), este neomogena, de tip granular, nespecific. La nivelul lobului drept se evidentiaza cativa micronoduli hipoecogeni, cu diametrul maxim de 2, 5 mm. In lobul stang, in 1/3 medie, posterior, micronodul hipoecogen, cu diametrul de 2 mm Capsula tiroidiana- intacta. Densitate vasculara intraparenchimatoasa normala. Latero-cervical stanga, adenopatii cu caracter inflamator, cu diametrul maxim de 6, 7 mm Submandibular stanga, adenopatii cu caracter inflamator, cu diametrul maxim de 11, 3 mm Latero-cervical dreapta, adenopatii cu caracter inflamator, cu diametrul maxim de 8, 3 mm

Nu este de ajuns aceasta?
0
10-09-2009, ora 09:16
psypesy
Nu este medic/terapeut
psypesy
Imi cer scuze ca revin si cu un al treilea post. insa cred ca nu m-am exprimat cum trebuie. ganglionii aceia f mici nu sunt deasupra claviculei ci laterocervical la baza gatului... sper sa ma intelegeti.

Multumesc mult.
0
10-09-2009, ora 18:43
wana
Nu este medic/terapeut
wana
Buna ziua,

Am si eu o intrebare care ma chinuie de ceva timp. De cativa ani am dureri foarte mari de cap, ameteli si cateodata stari de voma. Durerile vin din ceafa, spre cap si radiaza si pe fata. Acum cativa ani am fost diacnosticata cu edem cerebral difuz, pe care l am facut in urma unei insolatii. Unii doctori spun ca durerile de cap nu sunt de la acea insolatie ci ca s ar datora coloanei cervicale. Am inceput la un moment dat sedinte de acupunctura insa n am putut sa continui datorita starilor foarte proaste, efectiv nu mai puteam sa stau in picioare. Cu Mg si Ca stau bine. Sunt foarte sensibila la schimbarile de vreme. In prezent iau Tanakan si diclofenac pastile. V as ruga daca puteti sa mi spuneti daca tratamentul este bun sau ce ar trebui sa mai fac.


Va multumesc mult!
0
12-09-2009, ora 22:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
psypesy.
are mare relevanta regiunea unde se afla ganglionii.
regiunea claviculei tine de plamani.
regiunea cervicala... e alceva.
ganglionii pot fi de la tiroida, dantura sau amigdale.
Cred ca trebue sa incepi cu Endocrinologie( ai modificari la tiroida)

Wana.
trebue sa faci un consult la oftalmologie( fund de ochi) si sa mergi la neurologie cu acel rezultat pentru investigatii specifice acestei specialitati
Adaugă un comentariu / răspuns
140 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.