Spondiloza cervicala?

08-06-2011
karytat
Nu este medic/terapeut
karytat
Stimate domnule doctor,
Am 41 de ani si de apoximativ o luna simt ca imi amorteste frecvent mana dreapta. La inceput nu era chiar asa de des, dar parca in ultimul timp este tot mai suparatoare. Durerea incepe de la umar (uneori din omoplat) si coboara pana in varful degetelor de la mana. Imi amorteste in special palma mainii drepte. Simt niste intepaturi in palma ca si cum as avea palma umflata (dar nu este) si as atinge un cactus. In brat si antebrat simt greutate si durere suparatoare, nu insuportabila. Ieri am fost in sfarsit la doctorita de familie si m-a trimis la radiografie coloana cervicala. Ea spune ca este posibil sa fie spondiloza cervica. Am fost astazi la radiografie si pe rezultat scrie "Trahee la linia mediana" si "rectitudine de profil cervical". Nu stiu ce inseamna acest lucru. Poate imi puteti explica dumneavoastra. Si mai am o intrebare. Aceste dureri pot sa aiba ca si cauza vre-o afectiune a inimii? Cand am fost copil am avut reumatism la inima. Poate avea vre-o legatura? Va multumesc mult de tot pentru amabilitate.
2 comentarii
0
08-06-2011, ora 23:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pentru a fi utila, radiografia trebuie examinata de catre neurochirurg in timpul examenului clinic direct.
Suferinta descrisa este un sindrom compresiv vertebral (de tip hernie de disc sau stenoza canalului vertebral).
Interpretarea radiologica pe care o descrieti nu are absolut nici o semnificatie practica, de fapt nu inseamna nimic.
Prin urmare, consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-06-2011, ora 09:14
karytat
Nu este medic/terapeut
karytat
Va multumesc mult de tot. Sunteti foarte amabil si foarte operativ in raspunsuri. Ar fi extraordinar daca am avea mai multi medici ca si dumneavoastra. Cu stima si respect.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: