spondiloza cervicala?

24-11-2012
monica7
Nu este medic/terapeut
monica7
este vorba de sotul meu care de 2 saptamani se plange de durere de coloana vertebrala de la cap pana la jumatatea spatelui...dar de vreo 3 zile dupa un pranz copios a inceput sa aiba ameteli si un gust rau in gura.el are si pietricele la fiere...dar pare ca poate sa manance (ii gatesc de regim)dar se simte slabit zicand ca nu e o problema digestiva ci cervivala.ca il dor oasele gatului umerilor mainilor si coastele apoi ca se simte asa de fara vlaga sicateodata asa oboseste avand si palpitatii.ce e de facut?multumesc anticipat
15 comentarii
0
24-11-2012, ora 20:16
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
cred ca un rmn ar scoate la iveala cauza durerilor.sufar si eu de spondiloza cervica.am dureri aproape zilnic, ma doare capul, spatele mai exact zona cervicala, si ma tine omoplatul, simpt ca nu-mi circula sangele.eu acum fac masaj ptr ca nu am alta posibilitate, nu-s acasa, dar am inteles ca e foarte buna acupuntura sau unele exercitii fizice speciale, dar mai intai treb sa stii exact ce are.iar noaptea incerc sa dorm pe spate ma ajuta foarte mult sa tin coloana dreapta si ma simpt bine, durerile dispar.daca stau intr-o pozitie gresita in pat, imediat imi apar durerile.palpitatii am si eu in timpul durerilor, tensiunea creste la fel si pulsul de unde apar si ametelile.
0
24-11-2012, ora 20:55
monica7
Nu este medic/terapeut
monica7
iti multumesc de raspuns!!e asa..imi zice el chiar acum ca atunci cand simte mai dureroasa coloana apar toate neplacerile, puls ameteli greata, voma, durerei la nivel de laringe chiar!!...doar ca probl lui e aparuta impreuna cu indigestia si eu eram asa de ingrijorata...dar el zice ca nu se duce iar la medic...ar trebui un rmn!!multumesc mult!!multa sanatate!
0
24-11-2012, ora 21:15
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
am retinut din formula AS:

pentru stimularea bilei (fiere, colecist.)
Poti folosi cirese uscate, cu tot cu codite, din care faci infuzie: o lingurita de cirese la o cana cu apa fiarta, se beau 2-3 cani pe zi.

Lamaia este foarte buna sub forma de decoct: o lamaie taiata in bucati foarte mici si stoarsa de suc se fierbe cu 300 ml apa. Dupa racire, se adauga sucul rezultat din stoarcere (se indulceste dupa gust), se bea pe timpul unei zile. Cura dureaza 3-4 saptamani.

Un alt remediu este sucul din ridichi negre, combinat cu suc de morcovi, in parti egale. Se beau cam 30-50 ml suc, inaintea meselor principale, cam 2-3 saptamani.

Si frunzele de patrunjel uscat sunt foarte bune. Se face infuzie si se bea in loc de apa. Si, daca iti permiti, in toate salatele sa folosesti uleiul de masline, care stimuleaza functiile bilei.

O recomandare, sa te obisnuiesti cu cruditati ca: usturoi, leustean (frunze), patrunjel, asmatui, telina, morcov.

In speranta ca-ti va fi bine, Dumnezeu sa te ajute! Incredere, rabdare si multa sanatate!
Inv. MARICICA HOSMAN - Aleea Arcului 3, ap. 5, Botosani
0
25-11-2012, ora 16:27
monica7
Nu este medic/terapeut
monica7
multumesc mult si d-voastra d-na hosman!!e pt sotul meu!!dar sunt tot mai convinsa ca de data ac.spondiloza ii da probleme si nu digestia!!pentru ca orice efort face cu mainile si cea mai mica miscare il oboseste si ii da durere la coloana (in dreptul gatului)si ii vine cate o palpitatie si vertigini..deci cred ca cervicala ii face asa ceva:( dar va multumesc mult mult pentru sfaturile cu colecistul si am sa am de girja sa le aplice!!multa sanatate si d-voastra!
0
27-11-2012, ora 19:10
mganea
Nu este medic/terapeut
mganea
buna seara, dupa simptomeeste spondiloza, eu oam de trei ani, una intr una cu dureri.de la doctori antiinflamatoare, analgezice, faranici un rezultat, am renuntat ca ma durea stomacul de la ele, eu am facut radiografie, la inceput si eu am avut senzatii de voma, au disparut, am ramascu dureri de cap zilnice de dim, pana seara, noroc ca noaptea nu ma doare, deci dureri la ceafa care coboara pe omoplati, pe cont propiu am facut 20 sed. de acupunctura, imi trebuiau vreo 40, am ren, sunt scumpe, am facut masaj terapeutic, bai cu sulf, am fost sila osteopat, vreo 10 sed.la patul cu jad, dupa toate acestea tot rau ma simt, stare de oboseala, palpitatii zilnice, daca gasiti ceva trat verificat nu intarziati sa l, postati, multa sanatate, nu este singurul,
0
27-11-2012, ora 20:00
monica7
Nu este medic/terapeut
monica7
buna seara!da din pacate asa e cu spondiloza:(a fost la medic si i-a dat voltaren gel si brufen de 600 in pliculete 2 la zi si torecan supposte 1 seara pt 7 zile...dar din pacate se chinuie si cu fierea caree lenesa di plina de pietricele!ce sa stiu zice??multa sanatate!!!!
0
27-11-2012, ora 20:25
mganea
Nu este medic/terapeut
mganea
am facut si eu voltaren injectabil, avem o boala care nu se vindeca, mai postati, sa vedem daca ii este folositor trat, pt bila lenesa sunt multe tr. nat.
0
27-11-2012, ora 22:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu exista tratament medicamentos pentru afectiunile coloanei cervicale.
In cazul sindromului compresiv cervical (hernie de disc, stenoza canalului vertebral) este vorba despre compresiuni de tip mecanic, iar solutiile nu pot fi decat chirurgicale sau bazate pe kineto-terapie (gimnastica medicala specializata).
Un neurochirurg va solutiona problema pe baza examinarii clinice directe.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-11-2012, ora 22:52
monica7
Nu este medic/terapeut
monica7
buna seara !da din pacate e asa... am citit despre asta:( incercam doar sa evitam durerea si neplacerile...cat despre tratament chirurgical mereu amanam.cu toate ca agonie lunga=moarte sigura!!:)speram ca nu in cazul nostru!!:))multumesc de raspuns!toate cele bune
0
27-11-2012, ora 22:55
monica7
Nu este medic/terapeut
monica7
multumesc pt atentia acordata dl doctor!toate cele bune
0
27-11-2012, ora 22:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din pacate, hernia de disc cervicala este gravissima prin potentialele complicatii: neoperata la timp poate conduce la infirmitate majora (paralizia membrului toracic etc).
Neurochirurgul va va oferi conduita optima de tratament.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-11-2012, ora 23:02
monica7
Nu este medic/terapeut
monica7
pt fierea lenesa e bun ceai de sunatoare-pt drenaj, extract natural de anghinare(carcioffo)-ajuta nu numai fierea ca si ficatul, si ceai sau pastile de afin-ajuta tractul digestiv in infectii usoare, diaree, e coli.dar asta sunt leacuri naturiste...e bine de consultat medicul in orice caz!!nimic de capul nostro ca nu poti stii cum iasa treaba.deci intai medicul apoi leacurile de pe la amici!
0
27-11-2012, ora 23:10
monica7
Nu este medic/terapeut
monica7
daca tot v--am prins online...hernia de disc cervicala poate da simptome ca si senzatie de limba grea usor amortita?formicolini la ceafa si tulburari de vedere?senzatie de constrictie a muschilor gatului?sau dificultate la deglutitie?apoi m-ar interesa daca hernia toracica exista poa sa dauneze respiratiei?multumesc f mult!toate cele bune!
0
02-12-2012, ora 21:27
mganea
Nu este medic/terapeut
mganea
buna seara, toate simptomele pe care le ati scris le am si eu, pana acum nam citit pe for, despre cineva cu aceste simpt, tot am cautat, sa vad poate mai este cineva ca mine cu probl.de deglutitie, mai ales la lichide, limba parca este umflata eu am si spondiloza toracala, probleme cu respiratia, cautati pe google despre=nervul vag= apropo si probleme cu vederea, sa vedem ce spun doctori,
0
03-12-2012, ora 16:49
monica7
Nu este medic/terapeut
monica7
da...nervul vag cand e inervat de probl vertebrale diventa suparacios...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: