spondiloza lombara - ce inseamna?

24-12-2008
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Ce inseamna de fapt spondiloza lombara cu rectitudine.
va multumesc!
8 comentarii
0
24-12-2008, ora 16:46
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Helo Arena. Uite mai multe informatii care sper sa iti fie de folos:

"SPONDILOZA LOMBARA

Este poate cea mai frecventa. Motivele? Mobilitatea si calitatea de suport ale acestui segment vertebral. Si ca sa vedem ce sarcina "suporta" coloana lombara, s-a constatat ca ridicarea unei greutati de 50 kg, de exemplu, determina asupra coloanei lombare o presiune de 500 kg, adica de 10 ori mai mare.

Durerea sau lombalgia, prezenta de fiecare data, da ceea ce se cheama lumbago. Durerile sunt mai vii dimineata la miscari sau catre seara, dupa oboseala zilei. Aceste manifestari algice iradiaza de obicei spre regiunile fesiere sau sacru, iar alteori pe membrul inferior, sub forma unei sciatici, nevralgii crurale sau meralgii parestezice de femurocutanat - fenomene care sunt explicate prin alterarea discului, care declanseaza iritatii ale radacinilor nervoase. Este conflictul disco-radicular. Punctele cele mai dureroase sunt cele de la nivelul lui L4 - L5 si L5 - Sr.
Frecvent aceste deteriorari discale produc alunecari vertebrale, numite spon-dilolistezis (retrolistezis, anterolistezis sau laterolistezis).
Examenul radiologie arata aceleasi modificari, uneori si o artroza interspinoasa, constituind sindromul Baastrup. "

Rectitudine in acest caz inseamna o pozitie a coloanei vertebrale mai dreapta decat in mod normal, de obicei adoptata de pacient pentru a simti mai putin durerea!

In speranta ca te-am putut ajuta,

Nick! :)
0
27-12-2008, ora 14:50
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
multumesc mult, m-ai ajutat ca de obicei
:)
0
22-06-2009, ora 23:59
mihaela alexa
Nu este medic/terapeut
mihaela alexa
buna, am si io o problema, deci de mica aveam dureri in zona lombara, dar nu am fost la medic pt k imi ziceau toti k e de la crestere si ca e ceva normal.la virsta de 18 ani am avut primul control medical, am facut radiografie si mi-au zis medicii k am o vertebra lombara in plus, de atunci fac tratament de 2 ori pe an, dar am dureri mari in continuu...ce as putea face?mi-a mai zis cineva k as putea face operatie dar am inteles k e foarte riscanta..io as vrea ceva mai sigur si nu riscanta.va multumesc
0
23-06-2009, ora 12:49
mihaela alexa
Nu este medic/terapeut
mihaela alexa
VREAU SI IO UN RASPUNS:(...DEPINDE MULT VIITORUL MEU DE ASTA
0
23-06-2009, ora 17:44
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua!

Nu stiu ce sa va spun, asteptati poate va rsp un medic, dar daca este urgent, sunati-o pe dna doctor Tiganisteanu Constanta la 0751.030.553 si rugati-o sa va ajute, dansa este o somitate, stie medicina de la A la Z. Sunati-o intre 19-21, de Luni pana Vineri.

Numai Bine si Dumnezeu sa va binecuvanteze cu multa sanatate si tot ce va mai doriti!
0
24-06-2009, ora 11:18
mihaela alexa
Nu este medic/terapeut
mihaela alexa
multumesc mult
0
05-07-2009, ora 12:51
anca20+
Nu este medic/terapeut
anca20+
nu se pot atasa si fotografii?am o poza ( o radiografie) si as dori parerea unui radiolog, reumatolog...
0
05-07-2009, ora 17:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua!

Puteti posta link-uri care contin poze daca in prealabil le-ati publicat pe un site care poate sa gazduiasca poze gratis/contra cost (site gen www.imageshack.com). Insa va sfatuiesc sa nu faceti acest lucru pt ca pe acest forum (din cate stiu eu) nu exista nici radiolog si nici atat reumatolog, decat medici internisti, orl-isti, stomatologi, oftalmologi.

Numai Bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: