spondiloza sau artroza

27-01-2011
hermione77
Nu este medic/terapeut
hermione77
buna ziua.am 33 de ani si de o luna ma confrunt cu o problema.am o durere..ceva care ma tine la spate in zona cervicala.am avut cam cateva sapatamani ameteli si am luat betaserc.acum daca fac exercitii imi trosnesc oasele atat din zona gatului daca fac rotirea acestuia dar si a genunchilor, a gleznelor, etc.Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac, ce vitamine sa iau.mentionez si ca am o meserie care imi impune sa stau cateva ore pe scaun la calculator, insa aceste zgomote ale oaselor ma sperie si as dori sa-mi dati un sfat si ce exercitii sa fac.multumesc.
2 comentarii
0
27-01-2011, ora 23:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
D-voastra descrieti doua probleme fundamental diferite: durerea cervicala si ameteala, care pot avea o origine vertebrala cervicala ( de tip hernie de disc) si zgomotele ce apar la mobilizarea articulatiilor, care nu ar trebui sa va nelinisteasca prea tare, cat timp aveti o greutate normala, o alimentatie echilibrata si un regim hidric adecvat.
Este dificil de prescris un tratament fara sa consulti direct pacientul, iar D-voastra ar trebui sa intelegeti acest imperativ.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-11-2012, ora 12:02
miki mihaela
Nu este medic/terapeut
miki mihaela
Buna ziua eu am o problema d foarte multi ani d cand aveam 6 ani imi trosnesc toate oasele la umeri picioare, maini, umeri, coloana, gat imi misc nasul...acum am o problema cu maxilarul...am 23 de ani si incerc sa ma abtin dar nu pot poate fi un tic nervos dar d c nu ma pot abtine am perioade cand am impresia ca innebunesc..trosnind gatul am inceput sa am artroza cervicala asa mi-a zis doctorul, , , in perioada de fata ma doare foarte tare maxilarul numai in partea stanga ma doar f tare knd vorbesc, mananc...si problema e ca am impresia ca ma doare si capul si urechea.nu stiu ce sa fac poate fi o problema grava?de foarte multe ori ma gandesc ca toate ticurile pe care le am sa nu ma duca la boli pe care nu le pot trata.va rog din suflet ajutati-ma chiar nu stiu ce sa mai fac.sunt de sex feminin am 23 de ani 1, 68 cm si 63 de kg.va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.