spuha in exces

30-06-2015
florinusca
Nu este medic/terapeut
florinusca
buna! am 75 de ani si de 1 an am multa spuha care vine pana in gat si nu o pot elimina mai ales seara cand ma pun in pat si ma racesc gfoarte des. acum de exemplu am ragusit pt ca acum 2 nopti am tot facut din gat foart mult pt ca spuha se pune in gat si parca i, mi ia aerul si tre sa tusesc scurt sa mearga din gat.am fost la orl si e totul ok am facut si raze la olamanii si acolo sint bn, am fost si la oncologoie pt ca in urma cu 6 ani am avut carcinon sinus piriform drept si acolo m, au gasit bn.va rog sa, mi dati si dv un spat sau un medicament tratament cdeva. va multumesc!
8 comentarii
0
30-06-2015, ora 20:29
lachriss
lachriss
Buna ziua. Daca spuneti ca toate investigatiile sunt in regula, atunci poate v-ar ajuta un tratament cu Erdomed - 1 cp x 3 ori/zi, 10 zile apoi 1 cp x 2 ori/zi + Bronchovaxom - 1 plic/zi, dimineata pe stomacul gol, 10 zile/luna, 3 luni consecutiv.
0
01-07-2015, ora 13:19
florinusca
Nu este medic/terapeut
florinusca
multumesc mult! deci erdomedu dupa 10 zilese ia 2 pe zi unu dimineta unu seara timp de 3 luni sau cate zile se ia cate 2?
0
01-07-2015, ora 18:00
lachriss
lachriss
Spuneti-mi, sunteti si fumator sau, in afara de carcinomul mentionat, va stiti cu boala pulmonara cronica (ex bronsita cronica, BPOC)?
0
01-07-2015, ora 18:56
florinusca
Nu este medic/terapeut
florinusca
nu am avut alta boala si de fumat am fumat mult aproape un pachet pe zi dar de 2 luni fumez 3 maxim 5 pe zi deoarece iau ceva pastile pt inima digoxin si sintrom dar nu am putut renunta total la tigari. dupa intrebarea dv am citit ce este bpoc si ceva simptome am inafara de invinetirea pieli.ce analize ar trebui facute sa vad daca am bpoc.la plamani am facut radiografie. multumesc si astept raspuns!
0
01-07-2015, ora 20:04
florinusca
Nu este medic/terapeut
florinusca
mentionez ca locuiesc la tara si muncesc in gradina, merg la padure nu obosesc foarte tare totus la 75 ani mai obo, tot ce ma deranjaza este aceasta sputa care sera cand ma pun in pat ma dispera mai am ziua dar mai rar si in ultimp am slabit putin desi mamanc fb.daca aveam boc se vedea la radiografie la plamani? ( este vorba de tatal meu care este la mn de 2 zile nu stiu unde sa-l mai duc pentru sputa asta)
0
02-07-2015, ora 18:28
lachriss
lachriss
Buna ziua. Ar putea fi vorba despre o bronsita cronica sau chiar BPOC. Pentru diagnosticul BPOC este necesar sa faceti si o spirometrie. Sa ia Erdomed pentru 3 luni, dupa cum am recomandat mai sus. Ar fi bine sa faceti si un consult pneumologic.
0
02-07-2015, ora 18:53
florinusca
Nu este medic/terapeut
florinusca
multumim! asa o sa facem
0
03-07-2015, ora 16:58
lachriss
lachriss
Cu multa placere
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.