Stafiloco, Candida.

18-05-2013
o fetita 16
Nu este medic/terapeut
o fetita 16
Am 16 ani si de 2 ani de zile fac canto, decand am inceput sa lucrez vocea, am avut unele dificultati deoarece mi-a aparut un mucus in gat care ma incurca in cantat, am facut analize si aveam stafilococ aureus, doamna doctor mi-a spus sa fac aerosoli, am facut aerosoli cu propriul aparat dar nu mai stiu exact ce tratamend, medicament mi-a dat.. 2 zile mi-a fost bine dar apoi imi simteam gatul foarte uscat, dupa o saptamana a reaparut aceeasi problema cu mucusul... am refacut analizele dar nu mi-a mai iesit nimic, desi eu il simteam acolo. am lasat sa mai treaca putin timpul si am mers la o alta domana doctor unde am repetat analizele, la consultatie spunandu-mi ca am ceva vegetati in nas, care ar trebui scoase, si mi-a dat ca tratament Bioparox acel spray. Dupa terminarea tretamentului, am refacut analizele care mi-au iesit astfel. : Stafilococ aureus si Candida. am luat antibiotic Augumentin si ceva medicament pentru protejarea stomacului. a trebuit sa refac analizele dar din cauza unei probleme de familie nu am mai pus pret pe gat, desi viitorul meu consta intr-un gat sanatos, situatia materiala a familiei nu e una buna si nu mai stiu ce sa fac, de 2 zile am gatul umflat imi simt amigdalele umflate ma dor, parca ma inteapa cand inghit si elimin o secretie foarte urata(mucus inspre verde, puncte albe mici eu cred ca e puroi si uneori urme de sange) deja nu mai stiu ce sa fac si cum sa ma pun pe picioare, va rog frumos spuneti-mi ce sa fac.
5 comentarii
0
19-05-2013, ora 12:27
o fetita 16
Nu este medic/terapeut
o fetita 16
NIMENI??
0
20-05-2013, ora 00:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca de 2 ani nu ai rezolvat aceasta problema, inseamna ca ai sistemul imunitar slabit.
Sistemul imunitar slabeste si din cauza depresiei sau a anxietatii.

Va trebui sa iti faci iar exudatul faringian sa vada ce mai e acolo. Esti asigurata ca esti eleva. Si analiza si medicamentele tre sa fie gratuite. Apoi sa iei ceva pentru sistemul imunitar. Daca nu ai sistemul imunitar bun, degeaba faci tratament. Recidiveaza boala dupa ultima pastila/spray. Mergi pe la apicultori prin piata vezi daca iti recomanda ceva pentru sistemul imunitar sau chiar la plafar.

Ar trebui sa iti cureti in fiecare dimineata limba cu o lingurita ascutita de depozitele albe.
0
20-05-2013, ora 19:05
o fetita 16
Nu este medic/terapeut
o fetita 16
'Da, va multumesc pentru sfat, o sa incep prin a face analize si apoi cu naturiste.
0
21-05-2013, ora 18:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa nu uitati sa tinet si dieta pt candida:

- fara dulciuri
- lamaie cat cuprinde, migdale
- 2-3 iaurturi pe zi
0
21-05-2013, ora 20:56
o fetita 16
Nu este medic/terapeut
o fetita 16
da exact asta fac acum tin o dieta.. sper sa scap odata, la controlul de ieri mi sa zis ca am faringita acuta.. orcum acum merg la un doctor orelist si iau tratament deja. va multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • O combinație de probiotice ar putea preveni sindromul șocului toxic
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •