Stafilococ auriu fetita de 1 an si 9 luni

20-01-2008
andat
Nu este medic/terapeut
andat
Buna ziua,

Scriu pentru prima data pe acest site.Am o fetita de un an si noua luni si de aproape un an de zile imi face foarte des febra 40.Anul trecut in martie a avut enterocolita si de atunci lunar imi face febra fara alte simptome: mucozitati sau sa tuseasca.
De cate ori merg la medicul de familie imi spune ca are rosu in gat si-mi prescrie antibiotic.Saptamana trecuta am fost la ORL si i s-a luat extrudat nazal pentru prima data s i-a iesit stafilococ auriu.Pentru prima data de cand imi face febra ii dau antibiotic conform antibiogramei.Sunt putin disperata ca nu stiu daca o sa putem trata acest stafilococ tinand cont de faptul ca fetita mea a luat foarte multe antibiotice.
5 comentarii
0
20-01-2008, ora 00:00
DANACA
Identitate neconfirmată
DANACA
DIN MOMENT CE ESTE TRATATA FUNCTIE DE ANTIBIOGRAMA, NU ARE DE CE TRATAMENTUL SA ESUEZE.
0
20-01-2008, ora 00:00
andat
Nu este medic/terapeut
andat
da, dar sunt ingrijorata datorita faptului ca pe antibiograma i-a rezultat ca este sensibila si la augmentin medicament pe care tocmai il terminase cu cateva zile in urma.
0
16-05-2008, ora 00:00
MariaMarc
Nu este medic/terapeut
MariaMarc
Buna Anda

Sfatul meu strict personal este sa schimbi medicul fetitei. Eu am un baiat de 5 luni si la 2 saptamani avea stafilococ auriu. Tratamentul care se da pentru stafilococ se da IN URMA ANALIZEI antibiogramei. Faptul ca ti s-a recomandat copilului antibiotic fara analiza acesteia este o dovada de neprofesionism din partea medicului. FOARTE MULTE antibiotice la un copil mic nu sunt indicate. Iti sugerez schimbarea medicului si iti recomand dna Stoicescu de la Polizu. AM citit diverse lucruri urate despre ea pe site-uri dar eu o consider MINUNATA. Succes. Maria
0
15-12-2008, ora 14:55
flory28
Nu este medic/terapeut
flory28
Buna Anca,
Sa stii ca si eu am avut aceasta problema cu baietelul meu, insa noi am facut niste analize de sange si ne-a iesit o infectie in corp, de fapt am avut aceasta infectie decand am facut enterocolita si care a ramas netratata. Dupa 3 luni am mers la un dr de la Grigore Alexandrescu care ne-a tratat infectia si apoi ne-a facut acel vaccin Prevenar.si crede-ma ca de atunci si pana acum nu am mai avut niciun fel de probleme, si ne-a mai dat Rybomunil.
Asa ca te sfatuiesc sa-i faci si tu niste analize fetitei si sa vezi ce iese...apoi sa faci vaccinul.
Multa sanatate
0
25-02-2009, ora 21:01
lngalina
Nu este medic/terapeut
lngalina
BUNA SEARA am o fetita de 1 an si 10 luni si iam facut exudat si ia iesit stafilococ auriu ce pot sa fac si ce medicamente sa ii dau.Pe antibigrama ia dat ciprofloxacina, vancomicina, gentamicina, oxacilina, ofloxacin si biseptol dar medicul meu de familie nu mia dat biseptol si toate cele deoarece sunt medicamente pt adulti.Va rog sa ma ajutati.Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul febrei la copilul mic - când și cum intervenim?
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  • O combinație de probiotice ar putea preveni sindromul șocului toxic
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •