stafilococ auriu si probleme de rinichi?

23-02-2009
dorra
Nu este medic/terapeut
dorra
Infectia cu stafilococ auriu (din sfera ORL), netratata, poate da probleme de rinichi sau genitale ? Multumesc.
15 comentarii
0
23-02-2009, ora 20:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.
cu siguranta.. amigdalita cronica.. si purtatorii de infectii stafilococice.. pot face complicatii la distanta.. reumatizm, cardiopatii si complicatii renale.!
amigdalele trebue scoase cat mai repede posibil si focarul de infectie tratat 10 zile cu antibioticul.. d( dupa antibiograma) + moldamin in continuare minim 3 luni!
0
23-02-2009, ora 21:36
dorra
Nu este medic/terapeut
dorra
Multumesc mult pentru raspuns. Tin sa precizez ca infectia este localizata in sinusuri; am urmat de 3 ori tratament conform antibiogramei ( Ciprinol, Ciprofloxacin si Augmentin) insa infectia nu a disparut. O am de ceva timp si cred ca au aparut complicatii de genul celor pe care le-ati mentionat. Ce credeti ca ar fi cel mai bine de facut caci nu as vrea sa continui cu antibiotice fara nici un rezultat? Mulltumesc anticipat.
0
23-02-2009, ora 21:58
dorra
Nu este medic/terapeut
dorra
M-ati putea lamuri si ce este vaccinul stafilococic( nu autovaccin). Multumesc.
0
24-02-2009, ora 09:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vaccinul.. este o forma be microbi( morti) dezactivati.. care nimerind in organizm. provoaca o reactie de raspuns.. fornmand anticorpi pentru stafilococ.
faci o radiografie SAF.. si o trimiti pe mail
daca e o sinuzita purulenta.. trebue facute punctii si introidus antibiotic local!
0
11-03-2009, ora 13:36
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Baiatul meu a fost diagnosticat in urma cu mai multi ani cu acest stafilococ auriu in nas.A facut tratament dar ulterior la exudat s-a dovedit ca stafilocul era tot prezent.
Dr de familie nu mi-a spus ca poate da complicatii.
I-am spus eu ca am auzit ca se poate face un vaccin fabricat la Institutul Cantacuzino si mi-a zis ca nu ajuta deloc, ba mai mult pot sa-i fac rau.
Deci,. nu i-a mai dat tratament deloc.
Deseori facea o bubita in nas, care atunci cand isi sufla nasul sangera.
Acum baiatul are 19 ani. Ce pot sa fac ca nu cumva sa apara complicatii ?
0
11-03-2009, ora 14:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
repetati acum exudatul faringian si secretia nazala. imim trimiteti rezultatul si vorbim!
0
11-03-2009, ora 14:18
dorra
Nu este medic/terapeut
dorra
Stimata doamna,
Din ceea ce m-am mai documentat pe internet am aflat ca un anumit procent de populatie poarta acest stafilococ auriu (prezent mai ales in mucoasa nazala), fara a le cauza complicatii si ca ar trebui sa va faceti probleme doar daca acesta cauzeaza infectii, etc. Deci daca baiatul dvs. nu prezinta semne clare de boala (secretii suparatoare, eruptii pe piele, sau in nas, cum ati spus ca a mai avut) nu cred ca ar trebui sa va faceti probleme. Domnul doctor poate confirma sau infirma acest lucru. Multa sanatate!
0
14-03-2009, ora 17:08
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Acum are o faringita cam urata.Nu se plange de durere, dar gatul arata foarte rau inflamat.
El nici nu ar putea face moldamin pentru ca e alergic la penicilina, aceasta luand in calcul un tratament de preventie a reumatismului.
0
14-03-2009, ora 18:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Investigatii tractul digestiv.. si explicatii sa aiba grija ce consuma..
Cipsuri.. seminte... uscate.. irita mucoasa..
bauturile acidulate.. la fel..
Sa evite tot ce irita mucoasa faringiana.. Numai in asa caz.. o sa restabileasca integritatea mucoasei.. a sistemului imunitar local.. si o sa poate sa evite acutizarile faringitei!
0
30-12-2009, ora 20:47
drazil
Nu este medic/terapeut
drazil
Buna seara...am si eu o problema si nu stiu ce sa fac:
Pana acum 2 ani sau 3 am tot avut probleme cu gatul...ca orice copil faceam rosu in gat, luam ospen, biseptol, propolis si-mi trecea dar s-a intamplat ca dupa o durere de gat ( cu secretie si tot ce trebuie ) sa nu-mi mai treaca secretia. Nu stiam ce se intampla..imi trece / nu-mi trece, pt ca erau perioade si perioade, in care cantitatea ei crestea / scadea, avea o culoare verde-galbuie-maronie sau era incolora. Am fost atunci la medicul de familie i-am zis ce am in gat..mi-a spus sa-mi fac analizele dar.nu mi-a gasit nimic. Anul trecut am fost iar la medic...i-am spus de aceasi problema, ca m-am speriat ca am scuipat sange intr-o zi ( cred ca s-a rupt un vas de sange cum m-am tot chinuit sa-mi golesc gatu pt ca mi-a curs ceva sange) mi-a dat un spay (am uitat numele) pt secretie..dar am fost si la spital sa-mi fac analizele ORL, plamani, sange, examen sputa = rezultat nu mi-au gasit nimic dar mi-a dat sa iau augmentin, ceva pt fluidificarea sputei si ceva pt imunitate. Nu mi-a tecut nici dupa astea...parintii imi spuneau sa nu mai scuip ca nu am nimic, ca am fost si la medic si au zis ca nu am nimic, ca e in imaginatia mea, sa ma abtin dar nu pot sa ma abtin pt ca am secretie multa..in special dimineata ma trezesc cu un gust foarte urat in gat si trebuie sa scuip tot..ma chinui 20 de minute pana-mi golesc gatul..ca sa pot manca..nu pot sa inghit puroiul :| plus mirosul neplacut etc. Nu stiam ce am...pana anul asta cand am fost eu de capul meu sa-mi fac examenul la sputa. Rezultat stafilococ auriu. Am fost la ORL dupa ce am luat un antibiotic slab din antibiograma si anume ciprofloxacin fara nici un efect ( la care era sensibil ) si mi s-a zis ca am faringo-amigdalita cronica ( nu am dureri in gat..amigdalele nu-mi sunt inflamate, daca-mi sunt..imi sunt putin..si rar..trebuie sa mananc sau sa beau rece ca sa mi se inflameze ). Daca stiam de stafilococ cand a aparut problema acum nu eram aici..dar nimeni nu a stiut ce sa-mi zica. Acum ce fac?! Dureri nu am..singura chestie care ma supara e secretia...e enervant sa tot trebuiasca sa-mi golesc gatul...sa am gustul ala oribil in gat si dimineata sa pierd 20 de minute la wc scuipand, plus in restul zilei sa ma tot duc la wc din cand in cand. In cat timp se cronicizeaza o infectie? Acum e prea tarziu, nu mai pot face nimic? Are sens sa iau antibioticele de pe antibiograma? Ma gandeam sa iau si oxacilina + unguent nazal ( sper sa gasesc) ca nu am luat unguent nazal pana acum. Trebuie sa-mi scot amigdalele acum? Daca le scot..sigur scap sau ma trezesc cu secretie dupa ce le scot..ca asa n-am rezolvat nimic. Am facut cura si cu echinacea, am luat si propolis ma gandesc sa mai iau si spirulina si alte produse pt imunitate dar in rest ce fac?:|
0
31-12-2009, ora 10:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru inceput trebue sa tii un regim alimentar.. sa NU mai folosesti deloc, niciodata bauturi acidulate.
sa nu mai folosesti muraturi, salate cu otet.. si fructe citrice !!!!
Faci inhalatii si gargara de 4-5 ori per zi si seara inainte de culcare.(ceaiuri + inhalant)
daca poti sa.ti cumperi un aparat de aerosoli.. si mai bine.
ca tratament ACC 200 3 per zi.. pana nu dispar secretiile
Sinupret 2 la 8 ore 3 saptamani
Vit A uleioasa in nas cate 4-5 pic din 4 in4 ore
facui cateva poze cu gatul tau.. si le trimiti pe mail
sa vad daca se merita sa scoti amigdalele sau NU!
0
03-01-2010, ora 19:21
drazil
Nu este medic/terapeut
drazil
Multumesc pt sfat, la bauturi acidulate am renuntat de mult timp, la moraturi inca nu..dar o sa ma las si de ele de azi. Deci fara antibiotice ca le iau degeaba si-mi fac mai mult rau iar :)
Cateva intrebari: Ce ceaiuri recomandati? Ma gandeam la mesteacan dar altele? Aparat aerosoli cu ultrasunete sau compresor? care e mai indicat avand in vedere ca diferenta de pret e mica? Vit A cat timp sa iau? Multumesc...fac si poza cat mai repede.
0
04-01-2010, ora 09:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ceaiuri de musetel sau salvie.
aparat aerosoli cu ultrasunete este mai bun
vit A 10 zile
0
30-01-2010, ora 20:20
manole teodora
Nu este medic/terapeut
manole teodora
Numele meu este Manole Teodora, am varsta de 49 de ani si ma confrunt cu o problema de sanatate.In urma efecuarii unui exudat faringian am aflat de prezenta unui stafilococ coagulazo-pozitiv iar dupa anti
biograma stafilococul este sensibil la ampicillin sulbactam AMS. La recomandarea medicului am facut un tratament injectabil cu ampicillin 20 de fiole dar fara rezultat. Mentionez ca am amigdalele si polipi scosi de la varsta de 13 ani., Momentan am usturimi in gat si o secretie incolora care imi incarca gatul si ma incomodeza dar situati devine mai insuportabila cand efectuez o activitate care necesuta o concetrare mai mare.Am urmat si un tratament naturist pentru dezintoxicarea organismului de la farmaciile Favisan tot fara rezulta. Ce imi recomandati sa fac in aceasta situatie?.pot face vre-un vaccin?va multumesc.
0
31-01-2010, ora 10:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergeti la un medic Gastrolog.. si investigati tractul digestiv/
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.