Stafilococ auriu si sarcina

15-08-2007
Adishor
Nu este medic/terapeut
Adishor
Buna,
Sunt insarcinata in 6 saptamani si din intamplare mi s-a descoperit la un exudat faringian si altul nazal Stafilococ auriu hemolitic. Medicul meu de familie este in concediu. Din fericire, uitandu-ma in antibiograma am observat ca este sensibil si la Augumentin (amoxi+clav.). Va rog sa-mi spune-ti daca pot face tratament cu Augumentin din luna a II-a de sarcina si in cazul in care astept sa se intoarca medicul de fam, perioada in care nu fac tratament afecteaza sarcina. Sunt nitel disperata ca nu stiu cat de grav este stafilocul auriu in gat si nas si cum afecteaza sarcina. Va multumesc din suflet
4 comentarii
0
17-08-2007, ora 00:00
Adishor
Nu este medic/terapeut
Adishor
Chiar nu ma poate ajuta nimeni, cu nici un sfat??? Am scris in acest forum cu toata speranta. :(
0
19-08-2007, ora 00:00
Adishor
Nu este medic/terapeut
Adishor
Se pare ca nu prea se ocupa oameni specializati de acest forum... care sa ofere macar indicatii generale... sincer, ma asteptam la mai mult profesionalism, dar suntem in Romania
0
22-10-2011, ora 10:47
Sophia Elena
Nu este medic/terapeut
Sophia Elena
Buna, cum ai rezolvat problema cu stafilococul? Sunt in aceeasi situatie
0
26-03-2012, ora 23:47
ionelaionela92
Nu este medic/terapeut
ionelaionela92
augumentinul este recomandat in sarcina..dar stafilococul auriu este imun doar la ciprofoxacina...kre nu este recomandata in sarcina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Persoanele care suferă de diabet au un risc crescut de a dezvolta infecții stafilococice
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  •