stafilococ auriu-zona genitala

12-05-2007
MariaD
Nu este medic/terapeut
MariaD
Buna,

de vreo 3 luni mi-a aparut ca un cos in zona clitorisului, care, in urma analizelor facute s-a dovedit a fi o infectie cu stafilococul auriu. Nu a cedat la antibiotice (administrate conform antibiogramei) si deja nu stiu ce sa ii mai fac! Deja acolo e o leziune care ma deruteaza. Initial am crezut ca este herpes - medicul ginecolog mi-a spus ca nu este. Mentionez ca de vreo 3 ani imi tot apare si dispare, era de dimensiuni mai mici, acum insa nu mai dispare. S-a redus considerabil ca dimensiune in urma unor tratamente naturiste dar leziunea e inca prezenta si nici puroiul nu a disparut. Sursa pare a fi mai adanca, si ce se vede la suprafata este doar "varful".

Credeti ca o incizie chrurgicala si o "curatare" a zonei in profunzime ar rezolva problema?

multumesc
4 comentarii
0
13-05-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cosul din zona genitala poate fi bartholonita, adica o infectie a uneia din glandele secretorii locale. In general infectia tinde sa reapara si de obicei este necesara excizia chirurgicala.
0
09-03-2011, ora 15:10
nicolaescu_alina
Nu este medic/terapeut
nicolaescu_alina
hmmmm...imi cer "scuze" ca trebuie sa "modific" raspunsul anterior...glanda bartoloma se afla ceva mai jos...doamna dr..si deci nu poate fi bartolomita! dupa cate am inteles, sfatul este cerut pt. "un cos" aparut langa clitoris, care poate fi din cauza unul fir de par crescut "in interior" si nu are legatura cu bartolomita!!!!.rog a nu se mai da "informatii false"! daca nu se stie raspunsul.mai bine ne abtinem...sau? ;)
0
09-03-2011, ora 15:11
nicolaescu_alina
Nu este medic/terapeut
nicolaescu_alina
aaaa. si inca ceva Maria. extirparea chirurgicala este singura solutie pt. problema ta. cu antibiotice, se retrage insa o sa tot apara! sanatate! :)
0
10-03-2011, ora 18:46
MariaD
Nu este medic/terapeut
MariaD
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Intre timp am rezolvat.au trecut 4 ani de la postarea mesajului. Erau intr-adevar fire de par, mai exact 8 la numar, cam de 1cm fiecare, care au iesit mai mult intamplator. Mai exact pe care le-am depistat in timpul unei "sesiuni", de rutina deja, de comprese locale cu betadina, si pe care mi le-am indepartat singura.

Mai dureros a fost pentru mine ca medicul meu ginecolog de la acea vreme nu a vazut/intuit ce era si mi-a prescris si foarte multe antibiotice aiurea. Nu mai zic de disconfortul creat de compresele cu betadina si de disperarea ca nu imi trecea. Am scris toate aceste detalii pentru cele care poate au aceeasi problema si care au ghinionul sa aiba parte de aceeasi superficialitate sau nestiinta a medicilor ginecologi de care am avut eu parte.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •