Stafilococul auriu provoaca ameteli si scade trombocitele?

391 comentarii 1 23 ..... 13 14 Înainte ›
0
12-01-2011, ora 21:18
Maria Cc
Nu este medic/terapeut
Maria Cc
Buna Ziua! Sunt operata de cozi de cornete in urma cu 5-6 ani...
Atunci mi-a spus medicul ORL ca ma o deviatie de sept si o rinita alergica pe partea stanga
M-am simtit bine un timp dar din toamna asta am dureri frontale si dureri de ochi de parca tot timpul sunt racita
De 3 luni tot iau antiinflamatoare.Daca nu iau o zi la fel ma dor ochi si capul.
Ma simp obosita si ma segeata prin urechea stanga, nu pot sta in curent si nici in frig, daca ies pana afara ma recesc...
Va rog mult sa ma ajutati cu ceva daca se poate...
0
12-01-2011, ora 21:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faci o radiografie SAF si consult ORL
sa ei tensiunea arteriala
sa vezi daca nu ai anemie
sa vezi daca nu ai probleme la coloana cervicala
sa vezi daca nu ai o gastrita si alte probleme de digestie
toate aceste probleme pot da dureri frontale
0
12-01-2011, ora 21:27
Maria Cc
Nu este medic/terapeut
Maria Cc
Buna! Sunt tot Maria Cc..
Am uitat sa precizez ca am mancarimi de ochi si dimineata ma trezesc cu ochi umflati si am observat ca daca mancanc ciocolata, smantana sau ou mi se umfla pleoapele deasupra la ochi si am mancarime.Vreau sa precizez ca in vara asta, facand un exudat faringian ca de 3-4 ani ma durea gatul, am descoperit ca aveam un stafilococus aureu...
Gatul nu ma mai doare ptr. ca am facut tratament cu cefaclor dar in schib nu stiu ce sa fac cu rinita alergica.
Mi-am mai facut si un tomograf... sinuzita mi-a spus ca nu am..
Dar s-ar putea sa am o sinuzita alergica?
Va rog sa ma ajutati din nou daca se poate!
Multumesc mult!
0
12-01-2011, ora 21:36
Maria Cc
Nu este medic/terapeut
Maria Cc
probleme la coloana am...Am o discopatie si durei de ceafa
Tensiunea scazuta, si am mai avut si un HELICOBACRTERPILORII
, Dar l-am tratat, in schimb am ramas cu urmari : Dupa un ecograf la stomac mi s-a spus ca este distrusa flora.binenteles ca asta simt si eu ca nu pot manca anumite alimente...
am facut 3 luni Gel Aloe Vera si capsule Probiotic naturale
V-as ruga sa-mi spuneti ce este o radiografie SAF !
Cand ma doare fruntea am si stari nervoase, dar cel mai grav este ca de 1 luna ma dor ochi si imi lacrimeaza
Multumesc!
0
12-01-2011, ora 22:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
radiografie SAF.. nu tre sa faci daca ai facut CT
ai cateva probleme care trebuie tratate separat.. iar TU le amesteci la un loc
1 coloana trebuie separat ( kinetoterapie, fizioterapie..s.a ce recomanda reumatologul
2 tensiunea mica se rezolva cu SUN TONIC 1 dimineata
3.starea TA alergica.. poate da si rinita alergica si conjunctivita alergica si edemul pleoapelor
aici e mai grav.. tre sa tratezi si local aceste simprome.. dar TRE sa faci cure de dezintoxicare de durata si sa tii regim strict alimenta fara produse alergene ( coloranti, condimente, euri..s. m.a. !!!
documenteazate.. si schimbati modul de alimentatie daca vrei sa scapi de probleme..
Numai cu medicamnete fara regim.. NU se poate
0
13-01-2011, ora 20:42
diapnk
Nu este medic/terapeut
diapnk
buna seara d-le dr.am un baietel in varsta de 4 ani care ieri a fost diagnosticat cu adenoamigdalita cronica hipertrofica.catar ototubar.d-na dr a zis ca trebuie operat..trebuie scoase si amigdalele si polipii..i-a facut si audiograma:UD-180 db iar US-150db.inainte de op ia dat sa faca aerosoli cu ser efedrinat 1ml;ser fiziologic 10 ml;bromxhexim 2 ml, dexametazona o fiola.a zis sa ii fac de 2 ori pe zi 3 ml timp de 5 zile dupa care o data pe zi 3 ml timp de 10 zile, iar apoi 3 ml pe sapt...intrebarea mea este:chiar e necesara operatia?chiar trebuie scosi si polipii si amigdalele?va multumesc anticipat
0
13-01-2011, ora 22:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca copilul timp de 4 ani nu a pus probleme si acum este depistat cu amigdalele marite si polipi.. se merita sa incercati tratamente timp de 3 saptamani ( polipi cedeaza in volum mai repede.. amigdalele mai greu)
cifrele care le.ati scris de pe audiograma.. sunt Total eronate, nu semnifica nimic.
scrieti pe mail si atasati audiograma. Faceti daca aveti posibilitatea si o Timpanograma
Cautati o farmacie care prepara Colargol.. in pozitie culcat pe spate 3 pic la 8 ore.. sa ajunga picaturile in rinofaringe.
Pentru ca amigdalele s se micsoreze in volum.. tre sa renuntati la alimentele Acre( bors, muraturi, otet, fructe citrice si sucuri acidulate.
0
14-01-2011, ora 11:09
diapnk
Nu este medic/terapeut
diapnk
copilul de cand a inceput gradinita este tot racit...si de o sapt a inceput sa sforaie f urat cand doarme si cum se zice vorbeste tot pe nas...va scriu acum exact rezultatul de la audiograma, aseara era cel mic langa mine si nu prea am putut sa scriu..US:timpanograma C1(0, 6 ml)
MEP=-180
REFLEX STAPEDIAN.-IPSI +95 dB
CONTRA+100 dB

UD:timpanograma C1(0, 6ml)
MEP=-150
REFLEX STAPEDIAN:IPSI +95 dB
CONTRA+100 dB
Azi noapte parca a domit mai bine si nu a mai sforait asa de urat dupa aerosoli..cat timp sa ii dau COLARGOL?el nu consuma alimente acre..citrice da, iar sucuri ii fac eu dar...si din citrice...si ii place apa minerala..renuntam la ea..
Doctorita ia mai dat si RIBOMUNYL sa ia.. 4 plicuri pe sapt, unu pe zi timp de 3 sapt iar apoi un plic pe sapt timp de 4 luni..va multumesc din suflet pentru parerea dvs si pt sfaturi
0
14-01-2011, ora 11:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
colargolul.. 10 zile
0
15-01-2011, ora 10:09
Maria Cc
Nu este medic/terapeut
Maria Cc
va rog sa imi spuneti dakm ati vrut sa spuneti SUC TONIC si ati scris SUN TONIC?
0
15-01-2011, ora 10:10
Maria Cc
Nu este medic/terapeut
Maria Cc
si oricum mutumesc ptr raspuns
0
15-01-2011, ora 16:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
SUN TONIC.. sunt pastie.
sucul.. nu cred ca face bine la faringe si mucoasa gastrica
0
16-01-2011, ora 15:16
Maria Cc
Nu este medic/terapeut
Maria Cc
buna sunt tot maria cc as dori sa imi dati un sfat si pt baiatul meu de 11 ani...
De la 3 luni tot timpul facea febra si puroi in gat.Acum de 1 an i-am scos polipii, dar agmidalitele nu s-a putut pt. ca are si astm bronsic pe fond alergic...
durerile in gat s-au mai rarit, dar are si o rinita alergica
In vara a facut tratament 3luni cu Rinocort picuri
nasul nu i se infunda asa tare acum, dar se raceste foarte des, face viroze si tot at. ii este si nasul foarte infundat si nu poate respira...
Din cand in cand are si mancarimi de ochi
Spuneti-mi va rog ce se poate face pt rinita alergica, caci pt astm are tratament
Va multumesc pt rasp.
0
16-01-2011, ora 15:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
toate starile alergice.. ( rinita, astmul..s.a) se datoreaza unui organizm intoxicat care are reactii neadecvate l aalergeni.
Numia tratamentul separat al naului, gatului..astmului... NU da rezultate.
Trebuie sa va documentati foarte bine asupra produselor alimentare care provoca intoxicatie si sa le excludeti in totalitate pentru todeauna( NU.. sucuri, coloranti artificiali, condimente de magazin, produse polufabricate si mezeluri, ou, capsuni...s.a) NU acru( muraturi, otet, fructe citrice si bauturi acidulate- care irita gatul si.l fac sensibil !!!!
NU parfumuri si detergenti frumos mirositori, nu flori in camera
TRatamente de dezintoxicare a ficatului si intestinului de durata lunga
tratament antiparazitar de durata
numia in acest caz o sa se scimbe starea de sananate a copilului in bine.
Numai cu tratamente fara regim.. organizmul se intoxifica si mai tare si ajungeti ca numarul bolilor sa se inmulteasca
si acele care sunt sa fie din ce in ce mai greu de tratat.
0
16-01-2011, ora 19:28
Maria Cc
Nu este medic/terapeut
Maria Cc
multumesc foarte mult pt rasp.
0
16-01-2011, ora 19:31
Maria Cc
Nu este medic/terapeut
Maria Cc
ce medicamente poate sa ia pt detoxifiere?
0
17-01-2011, ora 07:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
http://www.feminitate.org/2010/05/detoxifierea-ficatului-si-a-vezicii-biliare/
0
02-02-2011, ora 14:21
nikko6500
Nu este medic/terapeut
nikko6500
Buna ziua,
Am sinuzita bilaterala diagnosticata de cca 3 ani. De o saptamana, dupa o peroada foarte rece, imi simt capul infundat, am dureri de ceafa cu senzatai de frig, ameteli usoare, stare de greata, respir greu pe nas-fara secretii purulente, cu o senzatie de fata umflata. Simt cum secretiile nazale se dreneaza spre faringe, lucru care ma determina sa-mi dreg vocea non stop si sa tusesc. Mai rau este ca ma panichez fara sa pot controla situatia si ma gandesc la ce e mai rau. Ce parere aveti? Ce ar trebui sa fac? Multumesc!
0
02-02-2011, ora 15:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faceti o Radiografie SAF
1. sa vedeti de care sinuzita aveti si unde este localizata
difera tratamentul de la caz la caz
2 sa mergeti cu radiografi ala ORL.. pentru examen nas, gat.
3 sa tineti minte ca Sinuzita se poate trata complet si nu mai recidiveaza daca este corect tratata si eliminate toate cauzele care duc la sinuzita( carii dentare, deviatie de sept s.a)
0
04-02-2011, ora 21:49
nikko6500
Nu este medic/terapeut
nikko6500
Buna seara!
Am facut radiografia SAF si diagnosticul este sinuzita frontala dreapta. Deasemenea am facut radiografie cervicala si s-a constatat rectitudinea coloanei. Pt sinuzita am primit tratament cu sinupret-solutie (de 3 ori/zi), rhinocort aqua-picaturi nazale, humex pt raceala si gripa si modafen(1/zi). Am luat deja din primele 3 si constat aparitia tahicardiei. Am mai observat asta cand luam paracetamol sinus. Eu am de obicei TA=9 sau 10/ 5 sau 6. Are legatura? Pseudoefedrina sa dea aceste reactii...mi-e si teama sa mai iau ceva...
Pt cervicala am primit arcoxia si finalgon.
0
04-02-2011, ora 22:34
ANTONIOSIF
Nu este medic/terapeut
ANTONIOSIF
Buna Ziua
Pentru Dl.Dr.flueraru Valeriu
Am o mare problema cu piuitul in urechi am fost la domni doctori orl si generalist si domnul dr.generalist ma pus sa fac analize si au iesit foarte proaste:TGO, TGP marite, COLESTEROL 379, tensiune arteriala 16-12, acestea fiind marile probleme si domnul dr generalist mi-a dat tratament cu tolura la inceput doua pe zi acum iau numai una esentiale forte cate trei pe zi si silimarin cate una pe zi.
Dl.Dr.gen. a spus ca piuitul este de la tensiune ca este mare dar dupa o saptamana de tolura tensiunea era 12-8 ceea ce am inteles ca e mai bunicica dar piuitul tot il am.
Dl. Dr.orl-ist mia pus niste casti sa-mi asculte auzul si nu am nimic aud foarte bine sa uitat in urechi si nu am dopuri urechile sunt foarte curate si imi daduse tratament cu BILOBIL de 120 mg si PREDUCTAL mr 35 gr.care dupa cateva zile in care l-am luat si am ajuns la generalist acesta mi-a intrerupt acest tratament si merg pe tolura esentiale si silimarin pentru tensiune si ficat dar ce fac cu piuitul di urechi.
va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un sfat, va multumesc.
0
05-02-2011, ora 21:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ANTONIOSIF
imi scrii pe mail
varsta, inaltime, kg. TEnsiune arteriala..., probleme la rinichi. coloana cervicala s.a
0
05-02-2011, ora 21:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
: nikko6500
pseudoefedrina.. creste tensiunea
cu asa tensiune cumm aveti DVS.. pot fi si ametelei si alte probleme cerebrale
sinuzita frontala a fost tratata incorect numai cu sinupret
ati fost la ORL !?
0
05-02-2011, ora 21:46
nikko6500
Nu este medic/terapeut
nikko6500
Am fost la medic ORL-ist. Acesta (de mai sus) este tratamentul prescris. Dumneavoastra ce recomandati la asemenea diagnostic? Multumesc pt raspuns.
0
05-02-2011, ora 22:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sinuzita frontala congestiva.. este urmarea insuficiemntei respiratorii nazale si se poate tratata cu aerosoli. si multe alte manevre locale ce tin de medicul ORL.
daca sinuzita frontala este purulenta.. necesita internare in clinica ORL..si rezolvare chirurgicala a problemelor ce au dus la acea sinuzita si drenarea sinusului !!!
0
06-02-2011, ora 10:38
alberty
Nu este medic/terapeut
alberty
pentru domnul doctor f valeriu
0
06-02-2011, ora 10:43
alberty
Nu este medic/terapeut
alberty
pentru domnul doctor flueraru valeriu am fost operat de amigdale au fost extirpate dar tot nu am scapat de inflamatii nu beau acidulat nu mananc acru ajutatima cu un sfat mai trebuie vreo operatie ce sa fac?va multumesc
0
06-02-2011, ora 17:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu gatul. unde sa sevada faringele si locul unde au fost amigdalele.
trimiti pe mail
0
12-02-2011, ora 13:18
alberty
Nu este medic/terapeut
alberty
pentru domnul doctor valeriu flueraru am fost operat de amigdale acum 2 ani fac infectii destul de des am fost la orl si daca nu-i ziceam ca am fost operat de amigdale a spus ca nu si-a dat seama mentionez ca au fost foarte mari la operatie a spus si domnul codreanu orl galati ca a avut emotii la operatie si ulterior cum v-am zis am fost la alt doctor orl si nu si-a dat seama ca am fost operat va rog sa-mi dati un tratament pentru imunitate va multumesc anticipat
0
12-02-2011, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cat de greu este sa faci alele poze sa vad si eu gatul cum arata. ??????????
poate intradevar mai ai resturi de amigdale si trebuie rezolvate chirurgical ?????????????
Adaugă un comentariu / răspuns
391 comentarii 1 23 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.