Staphylococcus aureus coagulaza pozitiv

17-03-2009
Fishbone
Nu este medic/terapeut
Fishbone
Buna ziua,
Dupa o perioada mai lunga de tuse seaca si rosu in gat am decis ca sa fac un exudat faringian+antibiograma, asta fiind acum 3 ani. Diagnostic: Stafilococ Hemolititc. Totul a trecut, aparent, dupa Antibiotice+Moldamin.
Nu am repetat exudatul, greseala mea, iar dupa o perioada a revenit tusea seaca si rosul in gat.
Cand raceam, tusea era foarte "urata", aproape groteasca. Am repetat exudatul, respectiv antibiograma, dupa ultima raceala, iar...
Rezultatul este cel mentionat:
Coci gram pozitiv: Staphylococcus aureus coagulaza pozitiv (latina presupun)
Sensibil: Amoxicilina + acid clavulanic, Cefuroxime, Claritromicina, Norfloxacin, Oxacilina, Rifampicina
Intermediar: Ciprofoxacin, Clindamicina, Eritromicina
Rezistent: Ampicilina sulbactam
Am citit aici si in alte parti, tratamentul clasic (10 zile + 3-6 luni de moldamin) nu functioneaza.

Rugamintea mea: un tratament chiar eficient, naturist sau nu :)
Multumesc anticipat.
O zi buna, Fishbone out!
3 comentarii
0
17-03-2009, ora 18:36
Fishbone
Nu este medic/terapeut
Fishbone
cad ca nu pot edita, asa ca fac double post:
"Am citit aici si in alte parti, tratamentul clasic (10 zile de antibiotice + 3-6 luni de moldamin) nu functioneaza. "
am omis "de antibiotice" prima oara.
scuzati double post-ul
0
17-03-2009, ora 18:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cel mai frecvent.. sediul infectiei se afla in criptele amigdalelor..
nu ati specificat nimic.. cum arata si cum se prezinta si ce au zis med.ORL de amigdale!
Acum nu aveti de ales.. trebue sa faceti 10 zile tratament cu 1 din primele 3 mentionate!
va recomand paralel sa luati si un antimicotic.
multa gargara.. dupa fiecare masaa.. si asa.. Ceaiuri + bicarbonat de sodiu.. sau ceaiuri + 4=5 pic de alcool Iodat ! periodic !
UN regim alimentar fara Acru, rece, si Acidulat!!!
Un tratament Cu Echinacee 3 pe zi sau Spirulina 3 pe zi.. macar 3 saptamani!
0
30-03-2009, ora 20:05
Fishbone
Nu este medic/terapeut
Fishbone
Am ajuns la medic ORL.
Dupa o privire sumara in gat si nas, dar si pe antibiograma, mi-a prescris Tavanic 500, Vibrocil... si paracetamol sinus.
Tavanic - una pe zi, in total 5 - face parte din grupa antibioticelor intermediare din cate am inteles.
vibrocil si paracetamol dupa prospect.

tratamentul l-am inceput Vineri, iar sambata dimineata cand mam trezit tuseam sec si urat si scuipam puroi sau ceva similar din gat. In ziua a 2-a si a 3-a a fost foarte mult puroi. In a 4-a zi de tratament nu prea mai scuip puroi dar tusesc foarte foarte tare si a devenit dureros la coaste de la incordat, dar in gat ma irita foarte tare.

o parere, un gand de rau(glumesc)??
multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •