stare de anxietate | Forumul Medical ROmedic

stare de anxietate

23-10-2014
Lorena Ionescu
Nu este medic/terapeut
Lorena Ionescu
Buna ziua! Sunt in strainatate am avut perioade f grele si cred ca acum sufar de anxietate pentru ca imi este frica sa plec singura de acasa. Pana acum sa pot rezista am luat distonocalm dar acum aici mi s-au prescris alte medicamente cum sa fac sa nu mai iau distonocalm de care cred ca am devenit dependenta. Va multumesc
4 comentarii
0
01-11-2014, ora 14:38
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
incearca ceva pe baza de plante, cred ca gasesti si acolo buticuri cum e la noi plafar, sau consulta un medic homeopat.
0
05-11-2014, ora 17:08
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Trebuie sa luati tratamentul care vi s-a prescris si in timp ce acesta isi face efectul renuntati treptat la Distonocalm. Aveti tratament de la psihiatrie, nu?
0
21-11-2014, ora 09:35
Gentiananita
Identitate neconfirmată
Gentiananita
Buna ziua,

Va recomand sa va adresati unui psiholog care sa va ajute sa invatati cateva strategii prin care sa puteti controla dvs. starea de anxietate. Odata ce anxietatea se va diminua, va creste incredere in dvs. si sentimentul de control, avand in vedere ca dvs. ati reusit sa faceti aceasta schimbare, nu un factor extern. In cazul in care va este dificil sa mergeti la un psiholog acolo, exista servicii online de psihologie.

Numai bine,
Psiholog Gentiana Nita
0
17-12-2014, ora 10:37
Lorena Ionescu
Nu este medic/terapeut
Lorena Ionescu
Buna ziua! Multumesc mult pentru sfatul pe care mi l-ati dat. Eu am uncercat sa ma duc la un psihiatru dar mi-a dat niste pastile spune el ca doza cea mai mica dar eu dupa doua doze nu ma mai puteam tine pe picioare, tremuram toata asa ca nu le-am mai luat.La distonocalm am renuntat dar nu a fost usor.Aici ma simt f singura nu am pe nimeni aproape si sunt zile cand nu schimb nici o vorba cu alta persoana muncesc si doar la atat se rezuma ziua mea. Am observat insa ca de cate ori am ocazia sa ies impreuna cu cineva (prieteni sau cunostinte) aceste stari nu le am decat la inceput si apoi imi trec.Este cu adevarat anxietate ?
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •