Stare de oboseala, ameteli, dureri gambe dimineata

10-05-2015
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
In urma unor analize de rutina facute in urma cu 3 luni a rezultat o lipsa de Mg (rezultat: 1.37; valori referinta: 1.7-2.5). Am urmat un trat de 2 luni cu Mg+B6. Problemele actuale sunt urmatoarele:
- dorm mult (inainte dormeam circa 6h/noapte si eram perfect odihnit peste zi, acum nu ma pot ridica din pat decat dupa 8h de somn iar la finalul zilei ma simt obosit)
- ametesc usor daca stau pe vine si ma ridic (asta mi se intampla si inainte de trat. cu Mg+B6).
- am mai nou si niste dureri usoare dimineata cand ma trezesc in zona gambelor, insa care trec imediat ce incep sa ma misc. Mai apar rar de tot durerile si peste zi, neregulat.
As urma un tratament cu Vitamax de ex. pentru energizare, insa nu stiu daca asta o sa rezolve problemele. Orice sfat e binevenit. Multumesc.
7 comentarii
0
13-05-2015, ora 17:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Consult medicul de familie.

Test Anxietate pe net.
0
13-05-2015, ora 19:00
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Degeaba merg la medicul de familie - o sa zica ca-s slab si nu mananc bine - ok, is slab dar asa am fost mereu si ma simt bine asa. In schimb de mancat mananc foarte bine, insa am arderile mari - de aceea sunt si slab (in plus imi place si fac si miscare in fiecare zi).
Testul de anxietate nu stiu la ce-mi foloseste, chiar daca-l fac si iese afirmativ nu ma ajuta defel...
0
02-08-2015, ora 10:02
CCiprian
Nu este medic/terapeut
CCiprian
Salut !
Am si eu aceleasi simtome...nu am aflat nimic inca, desi am fost la : neurolog, reumatolog, ortoped..
Tu cum te simti, au evoluat/ involuat simptomele ?
0
02-08-2015, ora 20:00
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Salut,

Am luat pana la urma si vitamax si inca o cutie de Mg B6 insa de data asta premium. Nu cred insa ca au avut vreun efect, tot obosit ma simteam.
Acum o luna mi-am schimbat putin stilul de viata in sensul ca incercam sa ma odihnesc mai mult (nu neaparat somn, ci sa stau relaxat, sa fac activitati relaxante dupa servici) si am schiimbat si locul unde dormeam - de la o camera inchisa si mica la una spatioasa cu un pat mult mai bun. Pot sa zic ca de atunci mai simt mai bine, nu mai sunt asa de obosit, iar durerile de picioare le mai am dupa ce stau mult pe scaun la computer.
Nu am mai refacut analizele si nici la medici nu am mai mers.
Multe probleme pot aparea din stilul de viata precar; ca si un sfat personal incearca sa vezi ce nu e ok in stilul tau de viata si pe cat posibil incearca sa schimbi acel lucru.

Sunt curios ce anume au zis toti acei medici la care ai fost si la cel tip de investigatii te-au pus (radiografii, analize ?).
Astept raspunsul tau.
0
02-08-2015, ora 22:17
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
daca nu gasiti o cauza organica, faceti ce a spus doamna clara_p, si cautati despre termenul somatizare.
0
02-08-2015, ora 22:23
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
cam ce am spus si eu mai sus: e posibil sa fie un dezechilibru ce nu tine neaparat de domeniul medical..
0
10-08-2015, ora 20:49
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
@CCiprian: ceva informatii noi ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.