Stare de rau

18-02-2015
Bianca 93
Nu este medic/terapeut
Bianca 93
Buna ziua!Ma numesc Bianca, am 21 de ani si intampin anumite probleme de sanatate.De cateva zile prezint stari de voma dar nu reusesc niciodata sa vars, in schimb, vineri noaptea, dupa mai multe tentative de a ma forta sa vars am observat ca am varsat sange, in cantitate de o lingura mai mult sau mai putin.Sambata seara am fost la urgente iar doamna doctor care era de garda ma tot intreba daca nu sunt insarcinata.I-am spus ca nu am cum sa fiu insarcinata insa dumneaei m-a trimis la un control ginecologic pentru a fi sigura de faptul ca nu sunt insarcinata.M-am dus la ginecolog in urgente, in aceeasi noapte, mi s-a facut un ecograf vaginal dar doamna ginecolog nu a vazut nimic.In schimb, mi-a zis ca am vaginita si trebuie tratata daca vreau sa fac copii pe viitor(asta este alta problema).M-am intors la medicul de garda de la urgente si mi-a bagat un furtun pe nas care a ajuns pana in stomac sa vada daca
am sange in stomac insa nu a iesit nimic, decat sucul gastric.Parerea dansei a fost ca indicat este sa fac o endoscopie pentru a elimina orice dubiu.Am asteptat pana dimineata sa vina medicul de la interne sa ma consulte si dumnealui si mi-a zis ca am disfunctie biliara si ca trebuie sa tin regim, sa nu mananc prajeli.Ce ma ingrijoreaza pe mine, revenind la partea ginecologica, este faptul ca in urma cu 2 zile de a ajunge la urgente si pana in noaptea aceea am observat pe lenjeria intima o pata de culoare maro, asta 2 zile la rand.Am mai avut asa inainte dar imediat imi venea menstruatia, acum insa, nici urma de menstruatie.Ultima menstruatie am avut-o pe 23 ianuarie si ar cam fi timpul sa vina, dar repet, nu am nici un simptom inafara de cateva crampe abdominale care le am ce e drept inainte sa imi vina menstruatia.Am facut un test de sarcina duminica dimineata cand am ajuns de la spital dar rezultatul a fost negativ.Tin sa mentionez ca viata sexuala am inceput-o de la 17 ani si 6 luni si ne protejam la inceput cu prezervativ dar dupa aceea am folosit metoda retragerii si nu s-a intamplat nimic in 4 ani de zile, mai mentionez ca e primul si singurul partener din viata mea si asa si la el.Stau si ma gandesc sa nu fie vorba totusi de o sarcina extrauterina, chiar daca la ecograf nu s-a vazut nimic si testul a iesit negativ.Ca sa termin de povestit din noaptea de la urgente, dupa cum am spus si mai sus, m-a diagnosticat cu disfunctie biliara si iau tratament pentru asta si anume: Metoclopramid 10 mg, Duspatalin 200 mg si Spasmomen 40 mg.Bineinteles ca nu m-am oprit cu investigatiile aici si am fost ieri si am facut ecograf unde mi-a vazut ficatul, stomacul, rinichii, splina, uterul(doamna doctor a zis ca uterul este putin retrovers, nu stiu daca am retinut bine) si aici am fost diagnosticata astfel: Gastrduodenita cr, Microlitiaza renala stg si Colecist hipoton.Doamna doctor mi-a dat trimitere sa fac analize sumar urina si fecale si apoi ma voi duce cu rezultatele la dansa si imi va spune daca e necesar sa fac endoscopie sau nu.Va rog din suflet sa imi spuneti daca poate fi vorba de o sarcina (normala sa extrauterina), chiar daca la ecograf nu s-a vazut nimic si testul a iesit negativ.Am o stare de neliniste si v-as ruga sa ma lamuriti dvs.Va multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: