stare de sufocare

30-10-2012
m.floryn
Nu este medic/terapeut
m.floryn
Buna ziua! Am 29 de ani. Acum o luna mi-am facut analizele si mi-a iesit:
- VSH = 35; Acid uric = 2.3; Trigliceridele = 174, 2; Magneziu 2.84, restul fiind normale. Am mers la un medic de interne pt un EKG a iesit ok, dar mi-a fost gasita tensiunea de 160 cu 100, pt asta mi-a recomandat tratament cu Hartil de 2.5. Saptamanl mi-am luat tensiunea... e tot mare, si mi-au aparut dureri de cap, stare de greata, durere in zona rinichilor care se intinde si in picioare, stare de slabiciune si palpitatii ale inimii si uneori stare de sufocare. Care ar putea fi cauza acestor simptome si ce ar trebui sa fac mai departe?
Va multumesc.
2 comentarii
0
30-10-2012, ora 17:46
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
1. mergi sa-ti schimbe tratamentul pt. tensiunea ridicata!
2. pt. dureri in zona rinichilor, mergi la control dr. UROLOG.
sanatate
0
30-10-2012, ora 18:08
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
sa nu suferi si de atacuri de panica din cauza ca te ingrijorezi prea tare de tensiune.eu tot din cauza tensiunii si a pulsului mi-am starnit atacurile de panik.cand mi-am luat ultima oara tensiunea acum cateva luni am facut un atac de panik chiar crede-am ca mor, de atunci nu imi mai masor tensiunea, nu-mi mai treb, prefer sa numai stiu nimik.aveam impresia mereu ca nu imi bate inima sau ca am tensiunea mare.aceleasi simptome ca si tine am si eu, dar in urma investigatiilor mi-am dat seama ca nu sunt bolnava trupeste ci sufleteste.eu mi-am facut si eco la inima sa fiu sigura ca totul e bine, tensiune mare aveam chiar in timpul investigatiilor, dar doamna doctor ma asigurat ca nu sufar cu inima si nu am probleme cu tensiunea.multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  •