Stare de voma dupa fiecare masa.

17-04-2012
madnees10
Nu este medic/terapeut
madnees10
Buna Ziua.Acum doua saptamani dupa ce m-am intors de la facultate in orasul meu natal, m-am asezat la masa iar dupa ce am mancat am intrat intr-o stare de greata, tremuram, stare de voma, slabit, bataile inimii crescute.Am facut analize la sange si am fost depistat cu Helycobacter pyrus, am luat tratament cu antibiotice, si incepusem sa ma simt mai bine, pana cand dupa vreo 4 zile am mancat un gratar si m-a luat iar starea de greata si cred si un atac de panica, am terminat tratamentul insa acum, dupa fiecare masa am o stare de greata inexplicabila, in rest ma simt bine tot restul zilei.Tin sa mentionez ca imediat dupa ce am terminat tratamentul, m-am apucat de altul, pentru anemie.Insa as vrea sa stiu de ca nu pot sa mananc cum trebuie, mananc foarte putin pentru ca nu pot, iar daca incerc sa mananc mai mult automat intru in starea aia de voma si ma molesc.As dori niste pareri daca se poate.Multumesc!
4 comentarii
0
17-04-2012, ora 11:31
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Anemia mai poate fi si de la o infectie bacteriana, eventual e-coli.
Ar fi bine sa iti faci o coprocultura si o urocultura cu antibiograma.
In legatura cu greata, verifica daca ti-a trecut infectia de la stomac. Mai poate fi si un blocaj intestinal pe undeva, asa ca, trebuie sa mergi la medicul gastroenterolog, pentru un consult mai amanuntit.
Poate fi si de la fiere, daca ai bila lenesa. Nu manca gras, prajit, ceapa, usturoi, fasole, varza.
Intreaba medicul ce regim sa urmezi.
In timpul tratamentului cu antibiotice nu trebuie sa mananci lactate si nici grepfruit, deoarece le scade efectul.
daca ai mancat, poate nu a fost eficient tratamentul.
0
17-04-2012, ora 11:39
madnees10
Nu este medic/terapeut
madnees10
De exemplu astazi am mancat branza cu smantana si a fost mai acceptabil pentru stomac, dar uneori cand mananc altceva cum ar fi oua sau carne, iau doua guri si deja mi se face greata.Cand nu mananc imi este mai rar greata, si ma simt mai bine, cand am fost diagnosticat cu helicobacter la stomac, medicul nu mi-a spus nimic de nici un regim, doar de tratament, dupa tratament, ma simt mai bine, nu imi mai este in continuu greata insa nu pot sa mananc.Tratamentul l-am terminat acum 2 zile.
0
17-04-2012, ora 13:53
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu mai manca smantana, unt, oua, lapte gras - un timp.
Poti bea cate o lingura de ulei de masline de 3 ori pe zi. Asta ajuta sa se mai fluidifice bila si ajuta chiar in caz de helicobacter.
Cauta pe net - dieta bila lenesa
si - dieta helicobacter.
Ai sa vezi ce poti sa mananci si ce nu.
Daca esti din Bucuresti ai putea sa mergi la un gastroenterolog foarte bun pe care il cunosc dr Suciu Alexandru
Uite sie-ul lui:
http://www.alexdor.ro/
Daca nu este el acum (mai pleaca la conferinte in strainatate), gasesti acolo un alt medic foarte bun. Au si aparatura foarte buna - ecograf 4D, etc.
La contact ii gasesti adresa si telefonul.
El este privat, dar cabinetul este in cadrul policlinicii Titan si se poate merge si cu trimitere.
0
22-09-2012, ora 21:15
vladxela
Nu este medic/terapeut
vladxela
Exact la fel am patit si eu cand m-am intors vara asta de la facultate. Am fost si mi-am facut analizele si nu m-a gasit decat o singura enzima marita la ficat. In rest helicobacter nu, organele gen ficat, bila etc la ecograf mi-au iesit normale. Treaba e ca Doctorul mi-a dat silimarina pentru ficat dar iau de vreo 3 saptamani silimarina si nu mananc mancaruri grele gen grasimi, carne grea ( de porc ) salamuri, prajeli ceapa usturoi si dinastea, nici o forma de indreptare. Tot stari de greata dupa masa. Daca mananc putin e mai ok cu greata dar am pierdut in greutate si nu e ok. Nu am hepatita, dar nu stiu ce am, daca ma poti informa cum a mai evoluat starea ta iti raman recunoscator.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Voma si diaree - primul ajutor
  •