stare de voma la barbat in contact cu aerul dimineata

18-05-2009
lylde3
Nu este medic/terapeut
lylde3
Buna ziua, prietenul meu de ceva ani are o problema dimineata cand iese din casa si intra in contact cu aerul de afara, ii vine instant sa vomite. De cele mai multe ori nu se poate abtine, face tot posibilul daca sunt persoane in jur dar chiar si asa la cateva minute tot vomita. El este fumator si de cele mai multe ori am pus aceasta problema pe seama fumatului. In ultimul timp situatia parca s-a agravat si uneori ii vine sa vomite si pe parcursul zilei. De exemplu a baut o ciocolata calda si un suc acidulat si la cateva minute i s-a facut rau si a vomitat. Nu il doare stomacul sau in gat dar simte ca are o flegma si de la ea ii vine sa vomite. Odata ce a vomitat senzatia de flegma din gat ii dispare si se simte bine. Tin sa precizez ca vomita aproape zilnic. El tot amana consultatia la medic gasind tot felul de motive, ca nu e grav, ca nu are timp, ca e de la fumat, ca e de la cafea, dar eu cred ca se intampla ceva cu el mai ales ca il doare si capul destul de des. Va rog daca imi puteti spune cam ce boli au aceste simptome sau cat de grav este pentru a-l determina sa mergem sa il consulte un medic.
1 comentarii
0
18-05-2009, ora 14:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa incepeti cu ORL.. pentru a exclude o sinuzita.. care dreneaza puroiul spre faringe.. provocand acea senzatie de voma!
Dupa care o sa mergeti la Gastrologie !
poate fi un diverticol de esofag sau alta problema gastrica!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.