stare febrila prelungita la copil de 5 ani si 8 luni

14-08-2010
graur lucian
Nu este medic/terapeut
graur lucian
De 3 saptamani copilul face febra mare(39-40)si in urma analizelor facute nu reiese ca ar avea nimic nici la plamani, nici la rinichi, nu ar fi nici artrita.Analizele au descoperit o usoara anemie, un chist de 1 cm ca diametru la pancreas si un VSH de 60.In urma celor prezentate nici un doctor din Galati si pana in momentul de fata nici din Bucuresti nu a reusit sa-mi dea nici un diagnostic.Daca este cineva care imi poate da un raspuns va rog sa imi scrieti -* unde va pot da si mai multe detalii despre analizele realizate.Va multumesc


(*modificat de administrator)
1 comentarii
0
14-08-2010, ora 21:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Copilul are si durere abdominala ? Icter [ pielea si/sau ochisorii galbeni ] ? Pancreasul se poate palpa, doctorii au spus ca este mare ? In ultimul timp copilul are frecvent diaree ? Are mancarimi de piele ? Tuseste sau a tusit acum trei saptamani ?Eozinofilele [ la analize ] ce valoare au ? Un computer tomograf sau un RMN a facut ? Este important de stiut ce contine chistul, daca are in compozitie si resturi de tesut precum si unde este situat la nivelul pancreasului. Ficatul este normal ca marime, este " curat "? Ce tensiune arteriala are copilul ? Daca face febra e posibil ca sa mai fi existat un chist si acesta sa se fi rupt.Copilul s-a lovit la nivelul abdomenului acum o luna-doua ? Te rog sa-mi raspunzi la toate aceste intrebari.In orice caz, cu aceasta temperatura pe care o face de aproape o luna nu trebuie sa stai acasa, copilul trebuie internat intr-o clinica de pediatrie la Bucuresti sau Cluj si trebuie rapid diagnosticat si intervenit probabil chirurgical.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.