Stare generala de rau.

28-01-2018
GreenRose
Nu este medic/terapeut
GreenRose
Buna ziua. In urma unor atacuri de panica care le am de aproximativ 3 luni, ma simt din ce im ce mai rau. Initial atacurile de panica erau la 2 zile, apoi la saptamana si luna aceasta au fost doar 2.
M-am dus la cardiolog, la endocrinolog, la nefrolog ( la recomandarea medicului de pe ambulanta ). Totul ok la inima, tiroida si rinichi. Problema e alta, mi se zbat toti muschii corpului, am palpitatii din cand in cand - iau metoprolol 50mg / zi caci mi s-a spus ca imi stapaneste tensiunea si pulsul care cresc la atacuri de panica. Deasemenea am luat magnerot 4/zi... dupa vreo 4 zile simteam ca nu mai pot respira bine, ca nu mai intra suficient oxigen in mine. L-am oprit, am luat de la plafar magneziu organic + vitamina B...dupa prima pastila am simtit iar ca nu prea am aer...
Ce se intampla ? Incotro sa o iau ca sa vad de ce am starea asta de rau si spasmele musculare dese zilnice? Am inteles ca ar fi lipsa de magneziu dar mi s-a spus ca la analize nu se poate vedea fiindca doar 1% din cantitatea de mg se gaseste in sange... sa iau in continuare magneziu? Sa iau calcidin ? Sa nu mai iau nimic?
Multumesc..
9 comentarii
0
28-01-2018, ora 11:55
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Este posibil să nu ai nimic fizic ci doar pe fond psihic. Adu-ti aminte ce anume a declanșat primul atac de panică.
0
28-01-2018, ora 12:05
GreenRose
Nu este medic/terapeut
GreenRose
Cateva probleme cu fostul proprietar unde am stat in chirie si faptul ca mi se imbolnavise pisica atat de mult in acea perioada in cat am zis ca moare. Poate pare ciudat dar mi-a fost greu si m-am stresat mult din ambele parti ( in sep-oct 2017 ) apoi in noiembrie am avut primul atac de panica.
Ma gandeam si eu ca ar fi de ordin psihic insa chiar si spasmele musculare in timp ce mananc, spal vase, gatesc, etc ; tot pe fond psihic?...
0
28-01-2018, ora 12:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cum stati cu analizele la calciu?
0
28-01-2018, ora 12:39
GreenRose
Nu este medic/terapeut
GreenRose
Nu stiu clara. Ma bate gandul sa fac si o ionograma...
0
28-01-2018, ora 13:11
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
În cel mai rău caz poate fi vorba de scleroză multiplă. In cel mai simplu caz deshidratare. Cumpără de la farmacie niste saruri de rehidratare și vezi dacă apar ameliorări ale stării tale de sănătate. Succes!
0
31-01-2018, ora 02:48
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va recomand sa consultati un medic neurolog daca nu ati facut-o pana acum.
dr Petre Muresan
0
05-02-2018, ora 00:13
GreenRose
Nu este medic/terapeut
GreenRose
Bineinteles! Mergem din medic in medic ca toti sa dea din umeri si sa spuna ca eu singura trebuie sa-mi impun sa fiu bine...
0
05-02-2018, ora 23:24
Georgiana3018
Nu este medic/terapeut
Georgiana3018
Cred ca in spasmofilie se regasesc simptomele astea.
0
05-02-2018, ora 23:59
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Consultul bine facut si investigatiile bine dirijate repreziunta o cale normala de a pune un diagnostic si de a stabili un tratament.
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: