Stare generala de rau

08-05-2018
Gabriela Stoica
Nu este medic/terapeut
Gabriela Stoica
Buna ziua, am 22 de ani, 1, 80 si 85 kg, de un an am stari care mai de care mai ciudate, totul a inceput in urma unui stres major, am tiroidita hashimoto (pe baza carentei de vitamina d). Cum spuneam, anul trecut mi-am cam neglijat tratamentul si alimentatia astfel incat m-am ingrasat 16 kg, incepusera starile anxioase. vesnicul nod in gat, transpiratii etc, cel mai ciudat a fost o durere de ceafa persistenta si zilnic parca se agrava, incepeau sa imi tremure mainile, stari confuze, slabiciune in picioare, senzatie de pierdere a echilibrului, multiple stari de ameteala, vedere usor stricata (uneori vad incetosat, cu pete etc), stare de depersonalizare, parca totul in jurul meu e ireal, am avut cateva atacuri de panica in urma carora am ajuns la urgente unde nu mi s-a gasit nimic, Am continuat eu cu controalele, ecografie la inima ok, ekg "foarte bun", analize de sange in parametrii, pana si cele de glanda, am mai fost la orl unde mi s-a spus ca am rinita cronica hipertrofica si deviatie de sept, la neurolog unde mi s-a spus sa fac un tomograf in urma caruia nu a iesit nimic, am facut un angio-rmn unde mi s-au gasit :"Cateva spoturi in hipersemnal T2 si FLAIR dispuse fronto-insular stang(2) si cerebelos drept (1), fara restrictie de difuzie si fara componenta hemoragica, nespecifice", in rest totul e "foarte bine", am fost la interpretare unde mi s-a spus ca nu am de ce sa imi fac griji, pot fi pete de colesterol sau asa e creierul meu, insa eu citind in stanga si in dreapta am dat de diagnosticul de scleroza multipla, tin sa precizez ca nu am nici un caz in familie, nici macar un caz de cancer si in plus, mi s-a spus ca am spondiloa cervicala si toraco-lombara.(nu am nici probleme cu tensiunea) Ar putea fi vorba totusi de o scleroza?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.