starea de rau in sinuzita acuta - pt domnul dr Flueraru daca se poate

20-02-2018
motherofbebe2
Nu este medic/terapeut
motherofbebe2
Buna seara
In urma unei raceli de 2 saptamani m-am ales cu o sinuzita - in raceala am luat paracetamol sinus, nurofen, betabioptal in nas, aerosoli, ihalatii cu musetel si inhalant. Am realizat ca pare a fi o sinuzita din cauza mucozitatilor purulente pe care le scoteam pe nas si pe gura dupa spalaturile cu ser fiziologic. Doctorul de familie mi-a dat Augmentin si 2 zile inhalaxii cu dexometazona/ser/ gentamicina. Azi e a 3-a zi de antibiotic, nu mai am mucozitati aproape deloc de cand iau antibiotic dar am o stare de rau foarte rea, putinele mucozitati care sunt si care se mai duc in gat ma fac sa ma simt f rau, mi-e rau de la stomac aproape, imi vine numai sa zac ma simt f obosita. Nu fac febra, am pofta de mancare si chiar ma simt mai bine dupa ce mananc. Intrebarea mea este legata de starea asta de rau generala - este normala sa persiste desi iau antibiotic, cat timp e normal sa mai fie aceasta stare de rau? (deja iau si nurofen de cam multe zile cred, nu stiu cat mai pot lua.) Dupa cat timp se asteapta o imbunatatire- sau trebuie schimbat tratamentul? mentionez ca nu mai am dureri asa mari de sinusuri ca inainte de a lua antibioticul dar am o stare generala extrem de proasta.

Va multumesc!
5 comentarii
0
20-02-2018, ora 21:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pisibil ca starea de rau o ai de la antubiotic
Si nu wvlegat nici de raceala si nuci de sinusita
0
22-02-2018, ora 18:43
Ann123
Nu este medic/terapeut
Ann123
Buna ziua, as avea mare nevoie de un raspuns.

Am o sinuzita cronica de un an. La inceput a fost foarte rau stranutam de foarte nulte ori si nopate ma trezeam sa stranut dureri insuportabile de cap mancarimi de nas, ochi, ameteli, stari de rau dureri in dosul ochilor la ochi in general dormeam foare putin, oboseala uneori aveam frisoane si aveam tendinta uneori sa cred ca am febra. Am.facut teste de alergie si nu era nimic si dupa cateva luni am facut Radiografie si era sinuzita. Am fost la vreo 5 doctori si am luat tot felul de medicamente.. spreiuri de nas, antibiotice, pastile homeopatice. Stranuturle exagerate au disparut undeva prin toamna am avut si momente vreo 2-3 spatamani cand chiar ma simteam mai bine dar nasul tot era infundat simteam asta (cum se spune ca vorbesc pe nas) si eram obosita si ma mai dureau ochii dar iarasi au revenit..am fost racita acum vreo 2 saptamani si durerile de cap iarasi sunt foarte puternice, ameteli dar nu vartej, tin cam toata ziua dureri la ochi. Mentionez ca pot ochelari de 3 ani dar durerile nu sunt provocate de ochi ci de sinuzita din ce spun unii dictori. Unii imi spun ca durerile de cap nu sunt provocate de sinuzita habar nu am ce sa mai cred am citit peste tot si scrie ca simuzita provoaca dureri de cap si ochi, stari de oboseala si ameteala. Am foarte mult stres cam zilnic din cauza scolii si m am gandit ca poate si din cauza asta.Unii doctori nu vor sa ma opreze pentru ca spun ca revine. Menzionez ca nu locuiesc in tara si am 18 ani, sunt fata. Ce as putea sa fac ? Ar fi bine sa ma operez? Nu pot sa iau pastile de durere si antibiotice la nesfarsit. M am săturat sa am dureri zi de zi nu mai pot sa invat sa fac nimic. Va rig frumos sa imi răspundeți. Si in ceva nu mi a curs niciodata puroi ci doar apa. Acum sunt mai mult uscati. Va multumesc.
0
27-02-2018, ora 12:28
motherofbebe2
Nu este medic/terapeut
motherofbebe2
buna ziua din nou, legat tot de sinuzita acuta, dupa 7 zile de Augmentin inca ies mucozitati purulente - verzi si galben. Starea de rau a incetat intradevar dupa antibiotic. Imi puteti spune va rog cat timp e normal s amai dureze aceste mucozitati sau trebuie sa merg iar la un nou control? Sunt la a 3-a zi dupa incetarea antibioticului si inca iau 2 paracetamol sinus pe zi ca sa pot respira bine, inca fac inhalatie, inca pun ser si betabioptal. Mentionez ca per total am aproape o luna de cand sunt racita in felul acesta. Deci cat timp mai pot continua aceste mucozitati si cat mai pot eu lua parasinus? Sau e cazul sa merg la un nou control pt alt antibiotic?

Va multumesc pentru raspuns!
0
27-02-2018, ora 13:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ANN123
1 unicul medic care poate sa trateze corect diferitele forme de sinusita..este medicul ORL
restul se dau doar cu parearea
2 Diagnosticul concret ce forma de sinusita este.. se pune dupa Radiografie SAF sau CT la sinusuri
3 Dupa se decide.. daca acea sinusita necesita puntii sau opertiii sau durerea de cap e de la tensiune mica, hidratare proasta..si nu are treaba cu sinusita
4 ai citit pe forum.. ce am scris despre Alergii ( rinite alergice) ca tote acele simptome sunt de la alimentatia gresita, intestine intoxicate ???
0
04-03-2018, ora 19:40
Ann123
Nu este medic/terapeut
Ann123
Buna ziua da am citit. Am incercat sa am o dieta echilibrata dar nu am vazut imbunatatiri. Acum iau iarasi Antibiotic CEFUROX BASICS 500 MG 14 zile ar trebui sa prelungesc ? Urbason si un spray de nas Aquacort cu budesonoid, si Soledum cu Cineol sunt pastile din Germania pt ca aici locuiesc dar durerea de cap nu trece mai ales in frunte. Nu mai mai stiu ce sa inteleg. Sper ca cand o sa ajung acasa sa va pot face o vizita. Am spus doctorilor de alimentatie dar ei au spus ca nu are cum sa fie asta... radiografie am facut acum 7 luni si era sinusita cronica. Am infectie la sinusutile de la frunte ambele si jos in partea dreapta.

Ce as putea sa mai fac pana ajung in tara? Pt ca infectie nu curge.
Va multumesc sper la un raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •