stari de sufocare, de lesin, cu palpitatii

11-11-2007
dnt2015
Nu este medic/terapeut
dnt2015
de multe ori seara, mai bine zis noaptea cand vreau sa dorm, incep sa-mi aud pulsul, am palpitatii, stari de lesin, mi-e putin frig.Doctorul endocrinolog mi-a zis ca sunt tulburari neuro vegetative, si am sindrom nervos.CULMEA!Cand vine sotul acasa(lucreaza in grecia), sau cand dorm cu cineva indiferent cine, nu mai am starile astea.Nu le am mereu aceste stari, dar nu stiu ce le declanseaza.Nu as vrea, sa merg la psiholog asa cum mi-a zis dr.Simion, dar nici nu le mai pot controla sau ignora.Mi-e frica sa nu mor singura, si fetita sa se sperie.Vreau sa stiu dak aceste simptome sunt si in cazul hipoglicemiei, fiindca cineva asa imi sugera.va rog vreau un sfat.va multumesc anticipat
2 comentarii
0
17-11-2007, ora 00:00
didi83
Nu este medic/terapeut
didi83
nu trebuie sa te sperii de starile astea.sunt atacuri de panica.atunci cand ai asemenea stari, gaseste-ti o preocupare si nu te mai gandi si ai sa vezi ca trec fara sa iti dai seama.eu am avut mii de asemenea stari, am fost si la medic endocrinolog, si la medic cardiolog, am luat si ca+mg, am luat si vitamine peste vitamine si starile acelea se repetau.mi-am facut toate analizele si sunt foarte sanatoasa.nu exista tratament decat cate un extraveral sau cel mai bun tratament care te si vindeca e autocontrolul.am fost de 2 ori la psiholog si asta m-a ajutat mai mult ca orice doctor.daca nu ai lesinat de la prima stare de acest gen, nu vei lesina la nici una dintre el si nici nu vei muri.ti-o zic din propria experienta.faptul ca nu te sufoci cand e cineva langa tine, e pt ca esti sigura ca e cineva care te poate ajuta.mintea trebuie s-o folosesti in momentul critic si ai sa vezi ca totul e ok.multa bafta!!!
0
20-11-2009, ora 01:49
gabip
Nu este medic/terapeut
gabip
aceleasi simtome le am si eu, noaptea ma trezesc din somn fara aer, seara ma sufoc atat de rau incat cred ca sunt ultimele clipe din viata.Iar toate acestea mi se intampla si cand nu sunt singura.La ultima sufocare, fetita mea s-a speriat foarte rau.Am fost la medic si mi-a spus ca am o tulburare vegetativa, si mi-a dat un tratament cu anti-depresive si vitamine, dar fara nici-un folos.Sfatuiti-ma cumva ce sa fac, deoarece nu vreau sa mai aiba vreun efect asupra fetitei mele.Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sufocarea - primul ajutor
  • Palpitatii - primul ajutor
  • Leșinul
  • Palpitațiile
  • De ce apar palpitatiile?
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  •